NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Úterý 31.7.2001
Svátek má Ignác

 Hledání:
 Výběr z vydání:

PSÍ PŘÍHODY: Loudění je jev zavrženíhodný

MICHAEL ŽANTOVSKÝ: Ještě o lidských právech

PŘÍRODA: Kterak pan náměstek u Babůrka zatloukal

SUMMIT NATO: Ahoj, Sašo

ODŠKODNĚNÍ: Odškodňovací programy

AFÉRA: Záleží na adrese?

RODINA A PŘÁTELÉ: Jiří Walker Procházka na návštěvě

SLOVENSKO : Virus zničil scifistu i ministerstva

ŽIVOT: Trucker vypráví o svém životě na silnicích Spojených států

ARCHITEKT: O ježaté poctě Palachovi, Bowery a především J. H.

LITERY: Historky z dějin výstavnictví

PRAHA: Kde jste (byli), památkáři?

ZDRAVÍ: Cukrovka - diabetes mellitus

PENÍZE: Pražská burza nad hrobem?

OBRANA: K memorandu o obraně
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Litery

31.7. LITERY: Historky z dějin výstavnictví
Viktor Šlajchrt

Praha, jejíž radnici ovládli už v šedesátých letech Češi, vzhlížela k Paříži s obdivem. Její představitelé modernizovali město podle francouzského vzoru, pořádali v něm velkolepé výstavy a při první z nich roku 1891 dokonce nechali na kopci Petřín postavit šedesátimetrovou napodobeninu Eiffelovy věže. Tato výstava se konala k jubileu výstavy hospodářských, průmyslových a kulturních úspěchů českých zemí, jež v pražském Klementinu roku 1791 uzavírala osvícenou éru habsburského císaře Josefa II., který předešlý rok zemřel.

Je asi příznačné, že pražská výstava v roce 1791 byla vůbec první výstavu hospodářských, průmyslových a kulturních úspěchů nějaké země na evropském kontinentu. Sklon k výstavnictví zřejmě patří k českým zvláštnostem. Zpočátku zřejmě vyplynul ze skutečnosti, že rebelantské království rakouská monarchie odsouvala před světem do neviditelného pozadí, později touhou blýsknout se prokazatelnou šikovností a vyspělostí, ale po sblížení s Ruskem nás nejvíc inspiroval kníže Potěmkin. Dospěli jsme pak k mistrovství v pořádání skvělých expozic o příšerné realitě.

U příležitosti výstavy v roce 1791 přeletěl nad Prahou poprvé balon. Na jubilejní výstavě o sto let později měl vyhlídkové lety nad městem zajišťovat německý vzduchoplavec Wolff s balonem Kysibelka, jenže kvůli nezkušenosti mu balon už při prvním vzletu praskl a spadl i s osazenstvem na střechu sousední továrny. Jeho nezdar vedl k důsledkům, jež byly pro budoucnost rovněž příznačné.

Češi podezírali německého letce, že chtěl úmyslným selháním poškodit prestiž výstavy, a to na popud českých Němců, kteří pražskou výstavu bojkotovali z obav, aby je na ní Slované nezastínili. Když kapitán Wolff dokonce utekl před vyšetřováním, pozval výstavní výbor do Prahy věhlasného vzduchoplavce Louise C. E. Godarda, "člena národa francouzského, nám sympatického", aby "napravil to, co zkazil lehkomyslný a neznalý Němec".

Ještě před Godardem předvedl Pražanům poklidné lety nad Prahou jeho společník Edouard Surcouf a záhy se dostavil sám mistr, který se svým balonem Victor Hugo létal po celé Evropě a vynášel v něm k nebesům příslušníky společenské smetánky. "Krásný muž prostřední postavy, plný čilosti a elegance, obdařený chladnokrevností a neochabující duchapřítomností, prostě jeden z těch, kteří si zvykli často hleděti nejvyššímu nebezpečí do očí," jak třiatřicetiletého Godarda líčil dobový český tisk, se stal pro většinu českých žen a dívek zbožňovaným hrdinou. V závěru výstavy se k němu připojil Francouz Taupin, aby publiku z jeho balonu předvedl seskoky padákem.

Godard se v Praze seznámil s mladým nakladatelem J. R. Vilímkem a po ukončení výstavy jej s několika dalšími přáteli přizval k nočnímu letu do Moskvy, vítr však malou společnost odvál na sever do bažinatých pustin severního Německa.
Další články tohoto autora:
Viktor Šlajchrt

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: