NEVIDITELNÝ PES // EUROPE'S // ZVÍŘETNÍK // BYDLENÍ // REALITY // EKONOMIKA // VĚDA // SCI-FI // SWNET // BAZAR // PARAGRAF // ENCYKLOPEDIE |
![]() | HLAVNÍ STRÁNKA >> Mrožoviny |
Žádný totalitní režim totiž nemohl být nadšen jeho kvalitou, která jednotlivci, potažmo občanu, umožňuje soukromě si zpracovávat informace strojovým způsobem. Proto se od poloviny osmdesátých let začaly v komunistickém Československu objevovat první osobní počítače jen v exkluzivní síti prodejen Tuzexu a to v omezeném množství. Jednalo se o osmibitové strojky, které potřebovaly podporu kazetového magnetofonu (a podporu televizoru místo monitoru, pokud mě paměť neklame). K nejoblíbenějším patřila značka "Atari", jež se zasloužila i o vznik stejnojmenných klubů, které se spolu s dalšími spolky počítačových nadšenců ukryly pod fasádou Svazarmu. Tak vznikla střediska, kde si blázni do škatulí s mikroprocesory mohli navzájem vyměňovat programy a odkoukávat jeden od druhého patřičné programátorské grify. Zde má základ ona kvalitní programátorská škola, jež stojí za úspěchem dnešních českých softwarových firem.
Kocourkovské poměry normalizačního Československa dokládá fakt, že prvním domácím dodavatelem osobních počítačů (XT a pokročilejších AT) bylo - JZD Slušovice. Na základě ustanovení o přidružené zemědělské výrobě! se zde montovaly počítače z východoasijských komponentů. Dodnes zůstává tajemstvím Františka Čuby, tehdejšího předsedy družstva a nejkontroverznější postavy předlistopadové normalizační ekonomiky, jak ve státě s přísně obhospodařovanými valutami a centralizovaným zahraničním obchodem se toto mohlo dít.
Byl to ale skvělý kšeft. Slušovice prodávaly svoje počítače za 123 000 Kč/kus, což představovalo cenu jednoho a půl osobního auta Škoda Favorit. Podle dnešních cenových relací by slušovické písíčko stálo kolem 350 000 Kč. Jednalo se pochopitelně o cenu velkoobchodní, neboť osobní počítač směla vlastnit pouze organizace, takže maloobchodní cena nebyla vůbec vytvořena!!!
Ano, dnes to zní jako absurdní pohádka z dávných věků, že soukromá osoba oficiálně nemohla vlastnit osobní počítač, a přitom to není ani tucet let, co to byla samozřejmá realita. A také stačilo pouhých dvacet let, aby od okamžiku, kdy si první zákazník nesl domů krabici s nápisem "PC Desk Top", katapultovaly osobní počítače celý svět do věku informatiky.
Psáno v Praze 10. 8. 2001
Počet přístupů na stránku: