NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Středa 15.8.2001
Svátek má Hana

 Hledání:
 Výběr z vydání:

IZRAEL: Ve válce s terorismem nezvítězí osamělý hráč

MROŽOVINY: 12. 8. 1981

ENTROPIE: Ohrozí počítačové systémy lidskou společnost?

RUZYNĚ: Komedie skončila?

SVĚT: Jak žijí Japonci?

KOSMONAUTIKA: Cesta do (nejbližšího) vesmíru dokořán

RODINA A PŘÁTELÉ: Městské labyrinty - nebo spíš blborinty

PSÍ PŘÍHODY: Nepřátelský kocour v záhonu gladiol

FEJETON: Vzpomínka nad autem proti mravencům

SLOVENSKO : Svatá prostota 2

ZDRAVÍ: Nejzdravější alkoholický nápoj: bitva neskončila

PENÍZE: O dost více fondů, trochu méně hvězdiček

RECENZE: Choděra, Občan v soudním řízení

CHTIP: Malý slovníček pro křížovkáře

PRÁVO: Psychiatrie a spravedlnost
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Doprava
Historie
Mejlem
Ekologie
Internet
Drogy
Telekomunikace
Média
Právo
Školství
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost >> Internet

15.8. KOSMONAUTIKA: Cesta do (nejbližšího) vesmíru dokořán
Jiří Wagner

Přednedávnem jsem narazil na zajímavé stránky NASA - za dva roky má odstartovat na Mars dvojice vesmírných lodí, z nichž každá ponese na palubě průzkumné automatické vozítko Rover. Americká vesmírná agentura přitom nabízí každému zájemci, aby na Mars poslal aspoň své jméno (když už se na Rudou planetu nemůže podívat osobně).

Proč to nezkusit - jeden z Roverů (mají dorazit na povrch Marsu začátkem roku 2004) ponese - kromě složitého vybavení - kdesi ve svých útrobách i CD-ROM, na němž budou zanesena jména všech zájemců o virtuální výlet za hranice zemské atmosféry. Třebaže je celá akce (soudě podle internetové adresy) určena spíš dětem, nikde není napsáno nic o případném věkovém omezení. Přihlásil jsem se tedy a obratem jsem obdržel certifikát o participaci na misi Mars Exploration Rover-2003. Až oba automaty svůj úkol na Marsu splní (mají pozemským vědcům sdělit přesnější data o klimatu a případné přítomnosti vody, přičemž budou operovat nezávisle na sobě ve dvou odlišných lokalitách), zůstanou zaparkovány na místech, kde se jejich baterie definitivně vybijí, a (pravděpodobně) začnou být poznenáhlu zanášeny pískem z martských písečných poryvů. Možná je to pochybná čest, ale bude mě hřát vědomí, že uvnitř jednoho z Roverů bude zaneseno i moje jméno - mezi několika milióny dalších.

Další z mých "kosmických expanzí" se týká našeho souputníka, Měsíce. Tento můj výboj už ale nebyl zadarmo - jedná se totiž o (jakkoli sporný a diskutabilní) nákup pozemku na přivrácené straně naší oběžnice. Tento obchod nabízí společnost Lunar Embassy, která kromě pozemků na Měsíci nabízí rovněž parcely na Venuši, Marsu a Io (jeden ze satelitů Jupitera). Malý kousek měsíční půdy o rozměru jednoho akru (tj. cca 40 arů, tedy čtverec o straně zhruba 63 metry) vyjde u Lunar Embassy na pakatel - 15,99 dolarů. K tomu je nutno připočítat ještě měsíční daň (Lunar Tax = 1,16 dolaru), která má tu výhodu, že se platí jen jednou a provždy. Jako cizinec pobývající mimo USA, Kanadu či státy Spojeného království jsem si musel bohužel připlatit deset dolarů na zaslání potřebných dokladů přes oceán.

Zadal jsem číslo své karty a byl jsem ubezpečen, že všechny listiny mi budou doručeny do čtrnácti dnů. Vskutku, než se týden s týdnem sešel, zvonila na mě poštovní doručovatelka, že má pro mě obyčejnou zásilku, která se jí nevejde do schránky - bylo to papírové pouzdro, v jakém předává diplomy kupříkladu Václav Havel. V něm, kromě několika vysvětlujících písemností, byly i tři toužebně očekávané listiny - mapa Měsíce i s drobnou modrou tečkou poblíž kráteru Huggins, kde se nalézá můj majetek, další listina označená jako "Lunar Deed" a v neposlední řadě i lejstro s hrdým názvem "Lunar Constitution Bill of Rights". Všechny propriety tedy mám a pokud se někdy najde na Měsíci nějaká vzácná surovina, pokud bude její těžba rentabilní a pokud se vyplatí její zpracování nebo doprava na matičku Zemi, moje prapravnoučata aspoň budou mít o co se hádat.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: