NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Středa 15.8.2001
Svátek má Hana

 Hledání:
 Výběr z vydání:

IZRAEL: Ve válce s terorismem nezvítězí osamělý hráč

MROŽOVINY: 12. 8. 1981

ENTROPIE: Ohrozí počítačové systémy lidskou společnost?

RUZYNĚ: Komedie skončila?

SVĚT: Jak žijí Japonci?

KOSMONAUTIKA: Cesta do (nejbližšího) vesmíru dokořán

RODINA A PŘÁTELÉ: Městské labyrinty - nebo spíš blborinty

PSÍ PŘÍHODY: Nepřátelský kocour v záhonu gladiol

FEJETON: Vzpomínka nad autem proti mravencům

SLOVENSKO : Svatá prostota 2

ZDRAVÍ: Nejzdravější alkoholický nápoj: bitva neskončila

PENÍZE: O dost více fondů, trochu méně hvězdiček

RECENZE: Choděra, Občan v soudním řízení

CHTIP: Malý slovníček pro křížovkáře

PRÁVO: Psychiatrie a spravedlnost
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Doprava
Historie
Mejlem
Ekologie
Internet
Drogy
Telekomunikace
Média
Právo
Školství
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost >> Internet

15.8. ENTROPIE: Ohrozí počítačové systémy lidskou společnost?
Jan Janda

Dnes bych se chtěl trochu zamyslet nad teorii, která připouští, že počítačové systémy mohou ohrožovat stabilitu lidské společnosti v případě jejich úspěšného napadení. Podobné katastrofické scénáře se objevují v mnoha mediích, ale nejsou nijak teoreticky vysvětleny. Například závislost na počítačových systémech může údajně ohrozit dodávky plynu, elektřiny, vody nebo dokonce ohrožovat životy pacientů v nemocnicích. Situace není zatím tak vážná, přesto již něco naznačují například síťové viry, které způsobují značné škody. Jak je vlastně možné, že jednoduchý program vypuštěný do sítě někde na Filipínách způsobí takový chaos po celém světě?

Může za to entropie?

Abychom pochopili podstatu těchto jevů, musíme nejdříve pochopit podstatu činnosti dynamických systémů a významu informace v nich. Dění v přírodě můžeme rozdělit mimo jiné také na děje determinované, náhodné a provděpodobnostní. Náhodné děje podléhají zákonům velkých čísel. V procesech pravděpodobnostních vždy zůstává jistá míra neurčitosti. Naopak v dějích determinovaných je neurčitost rovna nule. Matematicky lze dokázat, že míra neurčitosti je funkcí pravděpodobnosti. Známý vědec Ashby si všiml, že tato míra neurčitosti je velmi podobná entropii fyzikální, která je také spojena s pravděpodobností ve statické termodynamice. Právě velikost entropie nám dává možnost změřit velikost informace, kterou jsme získali z množiny různých informací, které se týkají nějakého jevu. Entropie je tedy mírou neurčitosti. Co to má společného s počítači? Čtěte dále.

Kdo nás ovládá?

Z některých chaotických rovnic vyplývá, že míra entropie má přímý vliv na stabilitu systému. Čím je vyšší míra entropie, tím je stabilita systému nižší a stoupá tím riziko vzniku chaosu v systému. Některé emailové viry toho využívají. Dělal to legendární "virus lásky", který zvýšil míru neurčitosti (entropii) v příjemci podobného mailu. Každý systém (i člověk) se snaží entropii snížit, proto ten virus spustí. Následky známe všichni. Pochopení těchto jevů je velmi složité. Entropii lze zvyšovat i v samotných počítačových systémech, například využíváním různých chyb v systému. Riziko chaosu ještě stoupá s tím, že tyto systémy vlastně nikdo centrálně neřídí (možná bůh, ale na to neexistují přímé důkazy). Dokonce nelze oddělit lidskou společnost, jako složitý dynamický systém od okolního "neživého" počítačového světa. Vše pracuje ve vzájemné složité interakci. Nikdo nemůže zaručit stoprocentní stabilitu tohoto globálního systému.
Další články tohoto autora:
Jan Janda

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: