NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Úterý 21.8.2001
Svátek má Johana

 Hledání:
 Výběr z vydání:

REPORTÁŽ: Ze srpna 1968

ŠAMANOVO DOUPĚ: Rozhodná a včasná opatření za zachování a obranu socialismu

ŽIVOT: Nahá emigrace (1)

VÝROČÍ: 21. srpen očima devítiletého kluka

TÉMA: Informační politika elektrárny Temelín

DOVOZCI: Za blokádu pokutu!

PENÍZE: J&T Asset management: Ze stínu mezi největší

SLOVENSKO : Stát bohatý - občan chudý, nebo naopak ?

ŽERTÍK: Ze života zvířat aneb my jejich očima

ZÁHADIČKA: BÁJNÝ PTÁK FÉNIX (2)

ARCHITEKTURA: Kolaps pražské dopravy - možná řešení

ZDRAVÍ: Znáte balšám?

LITERY: Mistrovství neúspěchu

VĚDA: Kdo je normální?

Komentář týdne 14.-20. srpna 2001
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Litery

21.8. LITERY: Mistrovství neúspěchu
Viktor Šlajchrt

Nucené přistání balónu Steve Fossetta v Argentině, které přerušilo jeho pátý pokus obletět sólově svět v balonu, lze jistě pokládat za neúspěch. Když ale k něčemu podobnému dojde v pátek, který je zároveň třináctým dnem od počátku dobrodružství, zavane na nás odér fatality, jaká je vlastní velkým příběhům už od antických časů. Příběh Fossettova milionářského kolegy a krajana, který si před nedávnem zakoupil u Rusů výlet do vesmíru a hladce jej zvládl, vyznívá zdánlivě mnohem úspěšněji, právě tím však ztrácí na velikosti. Sen je splněn, peníze utraceny - a co dál?

Hemingwayův stařec by se jistě cítil úspěšně, kdyby dopravil ulovenou rybu na trh a se ziskem ji prodal. Když mu však úlovek sežrali žraloci, stal se nesmrtelným - díky veleúspěšné knize o svém neúspěchu. Mojžíš dovedl svůj lid na dohled Zaslíbené země teprve ve chvíli, kdy se k němu blížila smrt. Možná tušil, že jeho příběh bude mnohem silnější, když do ní sám nikdy nevstoupí. Ať už si osud pohrává s Fossettem, nebo Fossett se svým příběhem, sledujeme pozoruhodné drama, které nekončí. Byl by však v tomto případě happy end opravdu úspěchem?

Snad se někdy vrátím (přechodné rozloučení)

Po dobu, kdy se bude Ondřej Neff potulovat severní Francií, opouštím Litery a přecházím na hlavní stránku s každodenním krátkým komentářem. Vrátím se pak jen na skok, neboť i mne v září čeká dovolená, tentokrát by měla být opravdu velká a významná, protože mne a dceru Kristýnu pozval strýček Antonín Dimitrov do Kanady. Nevím jen, zda dostanu od kanadské ambasády vízum. Dcera Kristýna je bruneta dosti orientálního typu a já vypadám na fotce v pasu, kterou jsem si před šesti lety pořídil v nepříliš kvalitním fotoautomatu, hodně potemněle - prostě Romové k pohledání.

Čtenářům Liter přeji hezký zbytek prázdnin a nashledanou na podzim. 
Další články tohoto autora:
Viktor Šlajchrt

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: