NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Pondělí 3.9.2001
Svátek má Bronislav

 Hledání:
 Výběr z vydání:

POLITIKA: Vláda budiž pochválena

SPOLEČNOST: Nová světová fóbie

USA: Jak to vypadá v bostonském metru

AUSTRÁLIE: Obchod s lidským masem

RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem dobýval Krvavou Omahu

PSÍ PŘÍHODY: Něco bych si přál, aby Bart vysvětlil

AFÉRA: Strážci zákona nebo státem placení mafiáni ?

LITERY: Bukowski, Kissinger a Havel

MROŽOVINY: Profesionalizace armády není všelék

ŠKOLSTVÍ: Škola doma

SLOVENSKO : Jak si vedou kteří komunisté

PENÍZE: Bezplatná zdravotní péče? Iluze

EKONOMIKA: Koruna je slabá jako čaj

ZDRAVÍ: Existuje bod G? - názor amerických gynekologů

PŘÍRODA: Juditin letový týden
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Litery

3.9. LITERY: Bukowski, Kissinger a Havel
Viktor Šlajchrt

Upoutal mne záměr prezidenta republiky sepsat po odchodu z funkce knihu, která se nebude podobat běžným státnickým memoárům, ale přiblíží se na jedné straně textům Henryho Kissingera a na druhé Charlese Bukowského. Posledních pár let jsem se obával, že se Václav Havel naučil brát sám sebe příliš vážně a že ztratil nadhled i smysl pro absurditu a humor. Potěšilo mne, že na dohled konce svého angažmá v nejvyšší státní funkci se mu obé vrací obohaceno navíc o rozměr mystifikace.

Literární zkřížení Kissingera s Bukowskim je nápadem nevšedním a svádí i mou imaginaci, aby si něco takového představila. Například: "Řešení složité situace v oblasti Předozadního Severojihu, jež bylo strategicky nezbytné k udržení rovnováhy mezi třetí a čtvrtou polokoulí, předpokládalo maximální nasazení s co nejmenšími závazky. Při ohledávání terénu jsem však brzy zjistil, že se tu v pozadí angažuje i polokoule první a druhá. Opravdu, ty děvky byly dvě. Ta první dělala, že ji moje šmajchlování fest rajcuje, zatímco druhé jsem si všimnul, teprve když mi položila svá prsiska na záda..."

Autor Zahradní slavnosti by jistě ze stylistických prvků charakteristických pro výšezmíněné autory dokázal posládat mnohem důmyslnější stavebnici, jež by byla zřejmě obohacena o další parodistický zdroj, neboť žádný stůl nestojí na dvou nohách. Soudím, že sám by se z textu nevytratil, ale vklínil by se mezi Kissingera a Bukowského, takže by vznikla memoárová trojnožka."...a já pocítil obnažený rozpor mezi nadšením a vystřízlivěním. Věděl jsem - a to nejen vědomím, ale i nejhlubšími strukturami své bytosti - že jim cosi dlužím, totiž jasné, souvislé a stručné slovo o tom, co zamýšlím..."

Bohužel nemám čas ani talent na spřádání subtilnějších variant trojjediného textu, takže zůstávám u hrubého náznaku té nejprimitivnější, co mne napadla. Přemýšlím přitom, co tak rozdílné osobnosti, jako je Havel, Kissinger a Bukowski, může spojovat - každá přece vynikla na úplně jiném poli. Snad jen, že všechny se staly planetárními celebritami, ať už v oboru humanity, velmocenské politiky anebo sprosťáren. Jak jejich trojjedinost pojmenovat? Celebritní? Celebritární? Celebrózní? V každém případě se na prezidentovu knihu těším.
Další články tohoto autora:
Viktor Šlajchrt

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: