NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Středa 5.9.2001
Svátek má Boris

 Hledání:
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Svět podle Heyerdahla

TEMELÍN: Intelektuální tragédie pana Patočky

SPOLEČNOST: Bude revoluce? Ano, 24. zari ve Washingtonu

OHLÉDNUTÍ: Odešel prof. Christiaan N. Barnard

SPOLEČNOST: Obchodníci s lidskou duší

RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem se plazil kolem Duté jehly

PSÍ PŘÍHODY: Jedno džudžu proti druhému džudžu

VĚDA: Elektronický nos

IPO: šťastný konec pro úspěšné podnikatele

ZDRAVÍ: HIV/AIDS se stává velkou hrozbou

SLOVENSKO : Ne každý chce platit i feministky a ekoextrémisty

DOPRAVA: Praha bude ve středu zardoušená

ŠKOLSTVÍ: Docházka nebo dojížďka?

AUSTRÁLIE: Vzdělání zdarma - mýtus a fakta

ŠAMANOVO DOUPĚ: Demokracie je více než antirasismus
 Rubriky:
Svět
Austrálie
USA
Německo
Ukrajina
Kanada
Nikaragua
Holandsko
Čína
Jižní Afrika
Švédsko
Izrael
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Jižní Afrika

5.9. OHLÉDNUTÍ: Odešel prof. Christiaan N. Barnard
František Grossmann

Při odpočinku u bazénu Hotelu Coral Beach na Kypru zemřel náhle 2.září 2001, nepochybně nejznámější lékař naší planety současnosti, prof. Christiaan N. Barnard ve věku nedožitých 79let. Jeho jméno zazářilo a proběhlo světem, když 3.prosince 1967 provedl jako první na světě úspěšnou transplantaci srdce. Narozen 8.listopadu 1922 v chudé farmářské rodině strávil prakticky celou svou lékařskou karieru v Kapském Městě, kde se specialisoval v kardiochirurgii. V letech 1956 až 1959 se dále vzdělával studijním pobytem ve Spojených státech. Po návratu se zapojil do práce špičkového týmu Universitní nemocnice Groote Schoor, kde se také v roce 1962 stal přednostou kardiochirurgického oddělení. Sám kdysi prohlásil, že Jižní Afrika je ve světě známá jen apertheidem. Byl to on, který svým pionýrským činem vrátil zemi na mapu světa, a to jako zemi s vysokou úrovni lékařské vědy. Po jeho odvážné operaci se srdeční transplantace jako laviny šířily světem, tehdejší Československo nevýjimaje. Je nesmírnou zásluhou prof. Barnarda, že z methody experimentální se stala srdeční transplantace téměř rutinní chirurgickou léčebnou methodou,která jen strádá nedostatkem vhodných dárců. Chris, jak byl všeobecně znám však nebyl zdaleka obrazem suchého zaníceného vědce, pro nějž okolní svět prakticky neexistoval. Opak je pravdou. Byl osobností po všech stránkách, často kontraversní a extravagantní. Svůj téměř Holywoodsky zjev a popularitu, dovedl dokonale využít. Procestoval prakticky celý svět, stýkal se s celebritami světa společenského,politického I kulturního. Netajil se obdivem ke krásným ženám, mnoho se hovořilo o jeho přátelství s tehdejšími modlami světového filmu Sofii Lorenovou a Ginou Lollobrigitou. Byl třikrát ženat, měl dvě dcery a tři syny. Hodně bulvární pozornosti vyvolalo zejména jeho poslední manželství s o 41let mladší bývalou královnou krásy Karen. Z manželství, nedávno rozvedeného, zůstal 11letý syn Armin a 4letá dcera Lara. I když z aktivní chirurgie odešel poměrně brzy, v 61letech, zústal nadále členem četných lékařských společností, hodně cestoval, přednášel a založil svou Nadaci ve Vídni s cílem pomoci rozvoji dětského lékařství. Finančně a organisačně se podílel na operacích dětí postižených srdečními chorobami, zejména v rozvojových zemích. Naposled v běloruském Minsku na jaře letošního roku. Byl vtipným glosátorem a vynikajícím řečníkem, s překvapivou hlasovou fistulkou, která tak ostře kontrastovala s jeho vysloveně maskulinním způsobem života. Stále štíhlý, vzpřímený, s vlasy již sice dorezava přibarvenými, vypadal skvěle. Jeho smrt proto přišla, přestože bylo známo, že trpí poměrně těžkým astmatem, jako blesk z čistého nebe.

A že se skoro nesluší vzpomínat na velikány jeho typu tak říkajíc se slzou v oku, dodejme, že byl též patřičně ješitný. Vlivné modní časopisy pořádají každoročně soutěže o nejlépe oblékanou jihoafričanku. Před několika léty se jeho mladá žena Karen umístila na čtvrtém místě. Pan profesor vehementně reagoval v celostátním tisku ostrým protestem a o její prvenství s energii sobě vlastní usiloval. Leč jak už to bývá, život tropí hlouposti i těm nejslavnějším a milá Karen se s ním záhy rozvedla. Snad ne proto,že v bojí o její zlato neuspěl.

Čest jeho památce.

František Grossmann, Pretorie
Další články tohoto autora:
František Grossmann

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: