NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Pátek 7.9.2001
Svátek má Regína

 Hledání:
 Výběr z vydání:

BURIANOVO KAFE: Vetřelci

DOPRAVA: Tři důvody k zasmání

USA: MIcrosoft nebude rozkulačen

SPOJE: Privatizace za každou cenu

DOPRAVA: Musí všichni všude jezdit autem?

SPOLEČNOST: Bude revoluce? Ano, a ideolog vi, jak na to. (Dokončení)

RODINA A PŘÁTELÉ: Jak mi bylo špatně nad lidskou podlostí

PSÍ PŘÍHODY: Zlověstné kopečky bílého prášku

POLITIKA: Pro koho je volební zákon?

LITERY: Fenomén Kosatík

KOMENTÁŘ: Cesta do školy

1 TÝDNĚ: Kdo to zaplatí?

SLOVENSKO : Herec a ministr Milan Kňažko v podezření z výpalnictví

VZPOMÍNÁNÍ: Zrcadlo Velké země

LIDŠTINY: Hrůzný sen z jednoho města
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Litery

7.9. LITERY: Fenomén Kosatík
Viktor Šlajchrt
Koncem minulého týdne vyšla v nakladatelství Paseka monografie Pavla Kosatíka o Pavlovi Kohoutovi, na níž už před časem upozornily ukázky v Lidových novinách. Kosatíkovi se daří vstupovat do terénů, které "seriózní" historiografie obezřetně obchází. Nesnaží se tvářit jako historik a zpravidla nežádá o badatelské granty, i když se metody jeho práce blíží vědeckým. Raději píše bestsellery, než díla nenapadnutelná a nudná. Poznání jej zajímá víc než kariéra. Nad jeho knihami může odborník mávnout rukou jako nad senzacechtivou publicistikou v žánru tzv. literatury faktu, v jádru však jde o základní průzkum oblastí, na něž akademický svět zatím rezignuje.

Pozoruhodná byla například monografie Olgy Havlové. Kosatík v ní při sledování jednoho dosti výlučného osudu proniká do zvláštního prostředí uměleckých kruhů, v nichž od šedesátých let kvasily i politické ambice. Odhaluje tak jeden z hlavních historických kořenů současnosti, jenž byl až dosud více méně neznámý. Z archivních materiálů i vyprávění pamětníků vytěžil knihu, která se navenek tváří jako standardní životopis významné osobnosti, má však dosah objevné historické studie.

Knihu s názvem Fenomén Kohout mám zatím rozečtenou a podrobněji se jí budu věnovat později. Dnes se zastavím jen u jednoho rysu, jímž mne zaujala. Text na bohatém materiálu demonstruje, jak se u nás v druhé polovině 20. století obludně prolínala beletrie s politikou. Literatura se zpolitizovala, politika zliterárněla: opakovaně se pokoušela stylizovat a redigovat skutečnost, aby vyhovovala vkusu vybraného publika - jednou z řad brigád socialistické práce, jindy zase z řad alternativně laděných intelektuálů. V příběhu zdisidentštělého stalinisty sledujeme, jak roztodivné iluze jsou literáti schopni produkovat. Je to přeludné divadlo, jaké však v praktické politice zpravidla způsobí paseku. Kohout se naštěstí k opravdové moci nikdy nedostal.
Další články tohoto autora:
Viktor Šlajchrt

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: