NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Čtvrtek 27.9.2001
Svátek má Jonáš

 Hledání:
 Výběr z vydání:

TEROR: Honba na Ládina nebo tažení za demokracii?

TEROR: Kuřácké nebo nekuřácké?

POLEMIKA: Slavík zpívá špatně

PRÁVO: Myslivecký zákon v biblickém hávu

GENTLEMAN: Kazišuk chlebový

RODINA A PŘÁTELÉ: Dámy, které přečnívají

PSÍ PŘÍHODY: Jsem surovec a ubližuji Bartovi

POLITIKA: Cesta změny odnikud nikam

OHLAS: Pátá kolona v naší civilizaci.

ŠAMANOVO DOUPĚ: Čiré bezpečí Jiřího Ortena

SLOVENSKO : Atomový rozruch samorostlého ministra

KONFERENCE: 6. Európska konferencia o umelom živote ECAL 2001

JADERNÁ ENERGETIKA: Radioaktivní odpady v ČEZ

FOTOMOMENTKA: Všechno je něčí?

ZDRAVÍ: Sexuální výchova v předškolním věku
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne

27.9. ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Polské volby - může se podobný scénář odehrát u nás?

Co ve Zvířetníku?

Pište do Zvířetníku Michaele!
Chtip: Počasí pro Taliban: Přes den F-16 až F-18, v noci pouze B-1, místy B-52


Enpytlopedický úslovník Lydie Junkové
Z nového desatera: nepožádáš odměny z daní bližního svého Starší úslovníky:
do konce: dubna, prosince roku 2000, od července 2001
a kdo to vlastně je, Lydie Junková?

K poznání i pobavení - vědecká sekce Neviditelného psa UNIVERSUMSledujete stav vašich úspor a investic? - ekonomická sekce Neviditelného psa SKRBLÍK je sponzorem služby VAŠE PORTFOLIO, která umožňuje anonymně sledovat aktuální stav uživatelských portfolií otevřených podílových fondů.
iFondy.cz - vše o 
otevřených podílových fondech
VAŠE PORTFOLIO
Přihlašovací jméno:
Heslo:
demo


Připomenu, že volby v Polsku dopadly tak nějak na levačku. Vyhráli postkomunisté. To je něco jiného, než kdyby u nás vyhráli postkomunisté, protože my nemáme postkomunisty, ale komunisty. Zatímco polští postkomunisté - podle pozorovatelů polské scény - jsou v podstatě neideologické sdružení, která se stará o to, aby se bývalí komunisté natažení do struktury kapitalistického hospodaření udrželi u koryt, Grebeníček a jeho lidé jsou strážci ohně a čekají na nějaké rudé Blanické rytíře, aby vrátili "vládu lidu" do této země a jsou ochotni čekat až do příštího pohybu pevninských ker.

Takže pozorovatelé se shodují, že vítězství postkomunistů by zase nebylo tak velké neštěstí, protože jim jde hlavně o to, aby se poměry nezměnily. Horší je, že vítězství je jaksi nedomrlé (částečně zaviněné malou účastí ve volbách) takže hrozí vznik menšinové vlády, a ještě horší je, že plných dvacet procent mají strany v podstatě obskurního charakteru.

Takže po posledních volbách vznikla v Polsku pěkná politická bramboračka a nescházejí hlasy varující před ohrožením rozšíření EU.

Vzhledem k tomu, že zanedlouho taky budeme ve volební kaši až po uši, musíme si klást otázku, zda něco podobného nehrozí u nás.
Mohu ujistit, že nehrozí, protože bramboračka je u nás permanentním stavem a jsme na ni zvyklí. Čtyřkoalice nadále vede - jenže - existuje ještě nějaká čtyřkoalice? Černým koněm by mohla být Cesta změny, ale existuje nějaká Cesta změny? Nejsilnější strany, ODS a ČSSD, mají po 18 procentech, dá se při tak nízkém čísle ještě vůbec mluvit o nějaké síle? U nás hrozí nebezpečí, o kterém vypráví stará židovská anekdota o jamrujícím rabínovi. Ptali se ho, proč naříká, jestli přijde válka. Ajvaj, on na to, něco horšího. Co tedy, bude mor? Ajvaj, on na to, něco horšího. No tak, rebe, co může být horšího, přiletí snad kometa? Bude to furt stejný, na to rabín.
Aston


HISTORIE KŘIŽÁCKÝCH VÝPRAV:
V těchto dnech, kdy se schyluje k úderu proti teroristickým základnám, se hovoří o "křížové výpravě". Začal s tím prezident Bush a vyvolal tím nesmírnou nevoli v muslimském světě. Usáma bin Ládin z toho vytlouká propagandistický kapitál. Co byly křížové výpravy, kdo je vymyslel, zorganizoval, kdo v nich bojoval? Zde zveřejňujeme dvě kapitoly z encyklopedického díla Kdy, kde, proč a jak se to stalo, vydaného nakladatelstvím Reader´s Digest.
Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: