NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Pondělí 1.10.2001
Svátek má Igor

 Hledání:
 Výběr z vydání:

TEROR: Stíhači byli osm minut od World Trade Center

USA: Válka proti terorismu na domácí frontě pokračuje

MROŽOVINY: Neodolatelná vůně arabské karty

TEROR: Příhoda, která není bohužel pravdivá

ŽERTÍK: O čem sní protijaderní aktivisté?

RODINA A PŘÁTELÉ: Znepokojené vyhlížení do deštivé tmy

PSÍ PŘÍHODY: Bart slavil v sobotu narozeniny

TEROR : Na papíře jsou Slováci připraveni zase dobře

PENÍZE: Reklama Eurotelu poškozuje důvěru klientů

AUSTRÁLIE: Nestoudná loupež za bílého dne

MÉDIA: Zmatení kolem Svobodných Evrop

PŘÍRODA: Lvice jsou demokratky

ZDRAVÍ: Koronární jednotka

FILOSOFIE: Reálné a zprostředkované (virtuální) světy

LETECTVÍ: Rozloučení s brněnským letištěm
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne

1.10. ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Podle Václava Havla je kritické myšlení ohroženo

Co ve Zvířetníku?

Pište do Zvířetníku Michaele!
Enpytlopedický úslovník Lydie Junkové
klaunofilie - láska k sobě rovným
Starší úslovníky:
do konce: dubna, prosince roku 2000, od září 2001
a kdo to vlastně je, Lydie Junková?


K poznání i pobavení - vědecká sekce Neviditelného psa UNIVERSUMSledujete stav vašich úspor a investic? - ekonomická sekce Neviditelného psa SKRBLÍK je sponzorem služby VAŠE PORTFOLIO, která umožňuje anonymně sledovat aktuální stav uživatelských portfolií otevřených podílových fondů.
iFondy.cz - vše o 
otevřených podílových fondech
VAŠE PORTFOLIO
Přihlašovací jméno:
Heslo:
demo


Prezident V.Havel považuje za nebezpečné chování některých politiků a médií, kteří po atentátech v USA "okřikují" všechny, kteří kriticky smýšlejí o současné podobě západní civilizace, referuje zpravodajství ČTK o obsahu rozhovoru Václava Havla poskytnutému týdeníku Respekt. Podle zpravodajství prezidenta "lehce zneklidňuje" myšlení např. šéfa ODS V.Klause a bývalého místopředsedy ODS M.Macka . Věru že si tohle číslo Respektu mimořádně koupím. Nechce se mi věřit, že by hlava státu takto otevřeně okřikovala politiky za jejich názory. Anebo snad smí mít v téhle zemi názor jen ten, kdo dostane od Havla patent, a ten se vystavuje jen na základě osvědčení o kritičnosti vůči západní společnosti? Agentura cituje: "Tady vzniká zvláštní svět jakési nerudnosti, zapšklé antipatie ke každému kritickému myšlení. Jako by najednou platilo, že žijeme v ideálním kapitalistickém světě a jakákoliv kritická myšlenka podporuje teroristy. To považuji za nesmírně nebezpečné," řekl. Nechce se mi věřit vlastním očím. Jakkoli sleduji veřejná vystoupení dosti pečlivě, nevšiml jsem si, že by někdo jakoukoli kritickou myšlenku označoval za podporu teroristů. Mnozí ovšem považují za podporu teroristů tezi, že si USA mohou za útok samy, protože ho vyprovokovaly vlastní velmocenskou arogancí. I já tuto myšlenku pokládám za ideovou podporu terorismu. Jsem tedy taky v očích stoupenců Václava Havla vyvrhel? Asi ano, už jsem takové signály zaznamenal. V sobotu padesátka mladých lidí demonstrovala v Praze proti "americkému militarismu". Zatím v tomto střetu je sedm tisíc mrtvých Američanů. Ze strany USA nepadl dosud jediný výstřel, o němž by se vědělo - a ti lidé demonstrují proti agresivitě Američanů?
Je mi z toho velmi smutno. Zdá se, že by si určitý typ lidí chtěl zopakovat dobu vietnamské války. V oparu této vidiny jim uniká skutečnost, že islámský fanatismus je světovou hrozbou řádově srovnatelnou s předchozími hrozbami, jimiž byl komunismus a nacismus. Samosebou že i tyto dnes už naštěstí historické světové hrozby parazitovaly na bídě tehdejšího světa. To ovšem neznamená, že by měly být jakkoli legitimizovány, ani dvě minulé, ani ta současná.

Je-li Havlův interview opravdu takový, jak to naznačuje zpráva, jistě nepřispěje k uklidnění a navázání dialogu.
Aston


Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: