NEVIDITELNÝ PES     //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Pondělí 15.10.2001
Svátek má Tereza

 Hledání:
 


 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Obnažené dno extremismu

TÉMA: Kritika islámského fundamentalismu.

ZBRANĚ: Proč se z nás snaží udělat ovce?

TEROR: Jsou případy nákazy uhlákem (anthrax) teroristickým útokem?

TÉMA: Československá plavba labská v obležení supů.

RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger na Invexu

PSÍ PŘÍHODY: Pes omyvatel

VTÍPEK: Ta dávná říše Evropa

OHLAS: Vyjádření k provozu lyžařských vleků v NPR Praděd.

ZÁBAVA: Soutěž o knihu

NÁSILNÉ STERILIZACE : Neskutečná drzost generála bez vojska

VĚDA: Bezpilotní dálkově ovládaná helikoptéra

ZDRAVÍ: NADMĚRNÁ SPAVOST nesouvisí jen s mouchou Tse-tse

1 TÝDNĚ: Šikulkové

ŠAMANOVY NÁVRATY: Falkonův nálet na Temelín
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne

15.10. ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Na Hradě popáté o lidských právech

Co ve Zvířetníku?

Pište do Zvířetníku Michaele!
Enpytlopedický úslovník Lydie Junkové
nekroboule - hřbitov ztracených iluzí
Starší úslovníky:
do konce: dubna, prosince roku 2000, od září 2001
a kdo to vlastně je, Lydie Junková?


K poznání i pobavení - vědecká sekce Neviditelného psa UNIVERSUMSledujete stav vašich úspor a investic? - ekonomická sekce Neviditelného psa SKRBLÍK je sponzorem služby VAŠE PORTFOLIO, která umožňuje anonymně sledovat aktuální stav uživatelských portfolií otevřených podílových fondů.
iFondy.cz - vše o 
otevřených podílových fondech
VAŠE PORTFOLIO
Přihlašovací jméno:
Heslo:
demo


Popáté se koná v Praze konference nazvaná Fórum 2000. Na pozvání českého prezidenta Václava Havla přicestují z celého světa politikové, filozofové, umělci a intelektuálové, referuje BBC. Hlavním tématem jsou lidská práva. Pídil jsem se po nějakých informacích. Přes den jsem cestoval a byl jsem odkázán na rozhlas - tam hlásili, že nepřijede dalajláma, takže jeho příspěvek přečtou. Čekaná návštěva Billa Clintona a Richarda von Weizsäckera se snad uskuteční. Na internetu je webová stránka forum2000.cz, informačně prakticky bezcenná. V tiskových zprávách je poslední vstup v neděli večer z 12. října. Pod hlavičkou "přepisy projevů" je napsáno "Zde budeme v průběhu konference (14. - 17. října 2001) uveřejňovat přepisy přednesených projevů." Takže 14.10. to pravda nebylo. Zřízeno bylo e-fórum s pěti workshopy, kde jsou témata jako kupříkladu:
Přispěla globalisace k rozvoji globální kultury lidských práv?
Jde o veřejně přístupné fórum, každý se může přesvědčit sám.
Snad jediná konkrétní informace - s výjimkou zprávy o dalajlámově nejasné omluvence - je sdělení, že Václav Havel měl úvodní řeč o lidských právech a globální odpovědnosti. Na tu se opravdu hodně těším. Mě moc zajímá, jak to s tou globální odpovědností je. Až dosud jsem si myslel, že odpovědnost je vázána na pravomoc, nebo přinejmenším na vliv. Rodiče nesou odpovědnost za činy svých nezletilých dětí, neboť se předpokládá, že na ně mají vliv. Já mám odpovědnost za počínání mého psa Barta, pročež mu nasazuju košík, aby někoho nekous. Ovšem už za sousedovic psy nemám odpovědnost, protože jim nemůžu mluvit ani do hrušek na jejich stromě, natož do jejich psů. Globální pravomoc, jak se ukazuje, nemá dnes nikdo, OSN svolává v podstatě rasistické protibělošské konference, občané nejmocnější země světa se bojí cestovat letadlem a všichni jsme na větvi, když někdo vysype obsah pudřenky. Co to tedy je za pojem "globální odpovědnost"? Má nějaký obsah? Nebo je to jen libozvučné sousloví? To mi vrtá v hlavě od chvíle, kdy jsem téma přednášky zaslechl v rádiu. Moc se těším na text projevu Václava Havla. Určitě se z něho dozvím něco, o čem jsem neměl ani ponětí. Zatím by bylo dobré zařídit, aby měl odpovědnost - ne globální, ale skutečnou, konkrétní - aspoň ten, kdo se stará o webové stránky Fóra 2000.

Aston


SVĚT: Příběh státu Izrael
Už déle než padesát let uplynulo od vyhlášení státu Izrael. Od té doby žije tento stát v neustálém ohrožení a jeho existence je zásadně napadána. Kde se Izrael na Blízkém východě vlastně vzal? Jak vznikl, proč - a kde jsou důvody nenávisti vůči němu? Opět se podíváme do historické encyklopedie, vydané Reader´s Digest. V šesti krátkých kapitolách získáte základní přehled nezbytný k lepšímu pochopení toho, co se děje dnes ve světě.Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: