NEVIDITELNÝ PES     //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Pátek 19.10.2001
Svátek má Michaela

 Hledání:
 


 Výběr z vydání:

LETECTVÍ: Americká vzdušná bitevní loď AC-130

Zbytečná panika před antraxem

MEDIÁLNÍ KAMPAŇ: alias PR aneb novinářská smrt - závěrečná II. Část

KOMENTÁŘ: Taktika

AMERICKÉ LISTY: Drahé a ještě dražší

RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě vzpomínka na Invex

PSÍ PŘÍHODY: Za to můžeš ty!

ŠKOLSTVÍ: Vysokoškolská vzdělanost a chybějící dvě miliardy

VÝTVARNO: Trh s uměním

TÉMA: Pacient versus české zdravotnictví

ŠKOLSTVÍ: Mistrovství kompromisu a mičurinské experimenty ministra školství Zemana

SLOVENSKO : Při vší úctě k premiérovi - člověka svrbí dlaň

PŘEMÍTÁNÍ: O pohádkách

OHLAS: O čem sní protijaderní aktivisté 2

OHLAS: Odpověď přispívatelům
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne

19.10. ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Příběh o Davidově nosu

Co ve Zvířetníku?

Pište do Zvířetníku Michaele!
Enpytlopedický úslovník Lydie Junkové
volokapr - žádné sólo, ale senzace za každou cenu
Starší úslovníky:
do konce: dubna, prosince roku 2000, od září 2001
a kdo to vlastně je, Lydie Junková?


K poznání i pobavení - vědecká sekce Neviditelného psa UNIVERSUMSledujete stav vašich úspor a investic? - ekonomická sekce Neviditelného psa SKRBLÍK je sponzorem služby VAŠE PORTFOLIO, která umožňuje anonymně sledovat aktuální stav uživatelských portfolií otevřených podílových fondů.
iFondy.cz - vše o 
otevřených podílových fondech
VAŠE PORTFOLIO
Přihlašovací jméno:
Heslo:
demo


Jistě znáte tu historickou anekdotu o Michelangelovi, který dokončil svého Davida a poprvé ho předváděl svému šéfovi, papeži Juliovi II.
Jeho Svatost musela něco kritického podotknout:
"Má moc velký nos," pravila tedy. Michelangelo, podle pověsti, se uklonil, popadl dláto a kladivo a do hrsti nabral mramorový prach. Potom bušil do prázdna a sypal prach a když poodstoupil, papež byl spokojen:
"No vidíte, Maestro! Hned je to mnohem lepší!"
Odhlédněme od toho, že příhoda je to sice pěkná, ale pramálo pravděpodobná; Julius II. nebyl žádný hňup, sochu bezpochyby neviděl poprvé a takovým trikem by se navíc jistě nenechal ošálit. Schvalovací řízení však vždycky takto probíhají - včetně schvalování rozpočtu v parlamentu. Aspoň to poslední tu legendu připomíná.

A taky tak trochu komedii. Všemi médii kupříkladu provrčel Miroslav Kalousek a obouruč rozhazoval skepticismus: ""Je zcela zřejmé, že ten příští rozpočet nebude lepší," a utrousil cosi na adresu obou spoluvládnoucích stran. Tím zase poponesl prapor strany lidové jako Autentické Opoziční Strany, která se bije lví silou i lvím hlasem za zájmy voličů. Riziko nenese žádné, protože rozpočet pravděpodobně projde. Radu, kde vzít peníze a jak rozpočet zásadně přepracovat od nich ani nikdo nečeká.

Jen to se dá těžko odhadnout, do jaké míry se dá rozpočet upravit, pokud by se radikálně nezměnil vztah k daním, důchodové reformě a státním výdajům. Ukazuje se ale, že rozpočet je vskutku - nu, dejme tomu - elastický. Tak kupříkladu peníze na školství. Vysoké školy si podle všeho opravdu vydupají dvě miliardy, jež jim údajně byly slíbeny ministrem školství. Peníze budou, to dnes čeká každý. Odkud se vezmou zveřejní až Zeman. Nechává ministrovi stejného jména zatím čas, aby mohl vysvětlovat občanstvu, že vysoké školy naříkají neprávem. Pak teprve vytáhne toho králíka z peněžního pytle.

V jistém smyslu je to jako v pohádce. Nakonec si všichni přijdou na své.
Michelangelo i papež.

Aston


SVĚT: Příběh státu Izrael
Už déle než padesát let uplynulo od vyhlášení státu Izrael. Od té doby žije tento stát v neustálém ohrožení a jeho existence je zásadně napadána. Kde se Izrael na Blízkém východě vlastně vzal? Jak vznikl, proč - a kde jsou důvody nenávisti vůči němu? Opět se podíváme do historické encyklopedie, vydané Reader´s Digest. V šesti krátkých kapitolách získáte základní přehled nezbytný k lepšímu pochopení toho, co se děje dnes ve světě.Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: