NEVIDITELNÝ PES     //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Středa 24.10.2001
Svátek má Nina

 Hledání:
 


 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Bulíci prohnaného sedláka Fencla

VÁLKA O TELEVIZI : Železný vyhrál první kolo na body

SPOLEČNOST: Loajalita a konservatismus

KONFLIKT: Lidská duše, běženci a afgánská přítomnost

TERORISMUS: Je třeba ho popřít, ne vykládat o potírání bídy

RODINA A PŘÁTELÉ: Dopravní změny na Smíchově

PSÍ PŘÍHODY: Zachráněný srnec, dramatický námět

ŽIVOT: Pozor, zlý stopař!

MEJLEM: Ohlasy a komentáře

PŘÍRODA: Ohrožené mořské Eldorado

ŠKOLSTVÍ: Pedagogové mimo mísu

ŽIVOT: Poslední dopis totálně nasazených přátel

ÚVAHA: Proč je smutná povídka lepší než veselá ?

OHLAS: K mediálním kampaním

POLITIKA: postoj k volbě prezidenta
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství

24.10. ŠKOLSTVÍ: Pedagogové mimo mísu
Gentleman

Případ 14leté dívky se skrytou srdeční vadou, která zemřela při hodině tělocviku je znám. Dívka si stěžovala na nevolnost a běžela pomalu. Přísná učitelka jí přidala kolečko a dívka zkolabovala. Podle pedagogů se prý vlastně nic nestalo, protože na tuto neléčitelnou vadu by umřela kdykoli jindy. Blížící se infarkt přece nepozná často ani lékař. Děti navíc rády simulují. Tohle ovšem stojí za to: osnovy jsou dané a "v matematice přece také nevynecháte násobilku proto, že se to některým dětem nechce učit". Tahle arogance mě už poněkud vytočila.

Měl jsem řadu tělocvikářů a vzácně jednotně to byli lidé, jejichž IQ stačilo - s rezervou - na přeskok koně nadél či podpor ležmo za rukama. Naprosto však nebyli s to pochopit, že ti, kdo nedosahují zajímavých výkonů, neřku-li jsou nemotorní či obtloustlí, by rozhodně neměli být předmětem jejich posměchu a pohrdání. Ano, tito tělocvikáři se dětem s nezajímavými parametry posmívali a nepokrytě jimi pohrdali. Patrně si tím kompenzovali komplex méněcennosti, ať už oprávněný (často) či domnělý. Nesportovní jedince zesměšňovali, nepamatuju se, že by se jich zastali. Toho zesměšňování se s radostí dětem vlastní chytali spolužáci a tělocvik pro terče zesměšnění byl utrpením. Já naštěstí jsem byl na hraně, něco mi šlo, něco vůbec ne, tak jsem lstivě manévroval tak, abych slabiny zakryl a přednosti zdůraznil. Pochybuju ovšem, že tohle je cíl tělocviku. Rozhodně jsem zanevřel na kolektivní rekreační sporty, protože se vždycky najde někdo, kdo má tělocvikářský komplex a pořád vám dává najevo, že hrajete blbě.

A vyjádření pedagogů ukazuje, že nic nechápou ani dnes.

Gentleman


Gentlemanův deníček


Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: