Čtvrtek 1.11.2001
Svátek má Felix

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

POMALÁ VRAŽDA : Zabíjejí JEN psa, zato před očima všech

KONFLIKT: Globalizace ve fázi solidarity

USA: Střípky z Ameriky

POLITIKA: PET lahve, atomový zákon a registrované partnerství

MEDAJLE: Daj-li či nedaj-li (Poznámka)

INFORMATIKA: Mění ICT politiku a společnost?

RODINA A PŘÁTELÉ: Padl teplotní rekord, hurá!

PSÍ PŘÍHODY: Zlá bestie překazila uvítací ceremoniál

LETECTVÍ: Let 1812 - jedna raketa, sedmdesát osm mrtvých

RECENZE: Cílek, Oprátka za osm mrtvých

PENÍZE: Diety za všechny peníze

ŠAMANOVO DOUPĚ: Sociální přídavky - naše spása

ZDRAVÍ: Plán pro případ pandemie chřipky připraven

EKONOMIKA: Porušuje SCP vlastní předpisy?

KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ: Proč jsem občanem?
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne

1.11. ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Parlamentní tanec kolem hrnce bramboračky
(eff)

Co ve Zvířetníku?

Pište do Zvířetníku Michaele!


Enpytlopedický úslovník Lydie Junkové
soumarizace - ochočování daňových poplatníků
Starší úslovníky:
do konce: dubna, prosince roku 2000, od září 2001
a kdo to vlastně je, Lydie Junková?

K poznání i pobavení - vědecká sekce Neviditelného psa UNIVERSUMSledujete stav vašich úspor a investic? - ekonomická sekce Neviditelného psa SKRBLÍK je sponzorem služby VAŠE PORTFOLIO, která umožňuje anonymně sledovat aktuální stav uživatelských portfolií otevřených podílových fondů.
iFondy.cz - vše o 
otevřených podílových fondech
VAŠE PORTFOLIO
Přihlašovací jméno:
Heslo:
demo


V parlamentu se odehrála zásadní bitva a vládní strana podporovaná komunisty ji prohrála: šlo o zřízení nové instituce, tedy pojišťovny, která by na jedné straně vyplácela důchody a na straně druhé by inkasovala od občanů peníze placené coby špidlné plus by sosala státní podporu. Došlo by tedy k oddělení systému pojištění od rozpočtu, přinejmenším formálně. Zákon neprošel, ale ze světa zprovozen není - dozajista se na scénu v takové či jiné podobě vrátí.

Co mě zaráží: Jde o téma, které se týká absolutně každého. I to novorozeně bude jednou senior. Co by nás mělo více zajímat než právě tento problém? A zatímco nesmyslný pokus o "zákon" z hlavy poslance Kořistky vyvolal až i demonstraci na Václavském náměstí, tato kauza, jak se zdá, nechává chladné občany, novináře - a politici se nepokoušejí před občany předstoupit a na bázi srozumitelného výkladu si získat jejich podporu.

Toto je nepochybně téma do voleb, jenže... ono to bylo téma pro volby. Otázka důchodů je v programu každé strany. Jenže vždycky nějak zašmodrchaně, nedomrle a zasutě.
Důvod je, domnívám se, prostinký.
I kdyby Vladimír Špidla vydupal ze země skvostnou instituci a ta by se opravdu - jak slibuje on - dostala po počátečních investicích nákladově pod úroveň současného stavu, stejně se nevyřeší základní problém: kde vzít ty prachy, když stárnem a málo lidí se rodí? Připojištění, řekne pravice. No ano, jenže jaký smysl má dobrovolné pojištění a připojištění ve státě, kde a) nemůžete vůbec žádné finanční instituci vůbec nic věřit, b) uložené peníze (a také platby do připojištění jsou de facto uložené peníze) se chovají jako sněhová koule v pekle?

Toto je fundament problému. Proto všichni jen žvaní a mlží a nechtějí do smradlavého vejce šťouchnout. Jsou to rituální tance, abychom nabyli dojmu, že se s problémem něco děje - včetně dnešních výjevů v parlamentu. Ne, ve skutečnosti se neděje nic. Jen se míchá pořád dokola jednou, už notně rozvařenou bramboračkou.

Registrační pokladny prošly do dalšího kola
Sociální demokraté neprotlačili návrh na zřízení pojišťovny, ale propasírovali s těsnou většinou návrh zákona o registračních pokladnách. V tomto ohledu námitky opozice věru nechápu. Jistě že je zákon namířen hlavně proti stánkařům - ale copak to naše stánkařské Eldorado nemá nikdy skončit? Jistěže jakožto Pan Dotyčný si koupím u stánkaře sandály za sto pade, jenže jako občan se stydím, že a) podporuju šizunka, b) podrážím pozici řádného obchodníka s botami. Argument typu záznamní pokladny = socialismus mi nejde na rozum. Spíš je mi pochopitelnější rovnice socialismus=zvůle a bordel. O záznamních pokladnách se u nás debatuje už dlouho - a od té doby, kdykoli se dostanu do ciziny, si tohoto jevu všímám: tedy, všímám si jen záznamních pokladen. Bez nich tam, jak se mi zdá,nikdo nic neprodává. Kdo nemá deset litrů na pokladnu, ať jde od válu. A kdo bude na pokladně dělat švindle, ať platí pokutu až do samého zčernání.
Aston


PROROCI, MÁGOVÉ, ALCHYMISTÉ
Almanach tajemna, další kniha z produkce Reader´s Digest, kterou zde představíme. Sedm nejtajemnějších mužů evropské minulosti poznáte v sedmi kapitolách naší dnešní ukázky.
(Inzerce)
Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: