Pátek 2.11.2001
Památka zesnulých

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

BURIANOVO KAFE: Blbost nad chitrost!

ARCHITEKTURA: Mrakodrapy na Pankráci: a proč ne?

NÁZOR: Ještě k projevu prezidenta

CO KDYŽ TO BYLO TAKHLE: Ten nudný Mars

RODINA A PŘÁTELÉ: Hlavolam uliční neboli Past na mamuta

PSÍ PŘÍHODY: Selektivní kulhání

FYZIKA: Jak se zkoumá narušení chirální symetrie

MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

KNIHA:Temný eros

FEJETON: Alternativní svět

VĚDA: Tajemství spánku

KAUZA: Ministři versus soudní poplatky

ROZTRHANÉ DÍTĚ II. : Polopravda horší než celá lež

PENÍZE: Informace za všechny peníze?

POMALÁ VRAŽDA : Zabíjejí JEN psa, zato před očima všech
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne

2.11. ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Dva návrhy zákona o referendu do prvního čtení

Co ve Zvířetníku?

Pište do Zvířetníku Michaele!


Enpytlopedický úslovník Lydie Junkové
Čípková Růženka - spi, diváku, spi...
Starší úslovníky:
do konce: dubna, prosince roku 2000, od září 2001
a kdo to vlastně je, Lydie Junková?

K poznání i pobavení - vědecká sekce Neviditelného psa UNIVERSUMSledujete stav vašich úspor a investic? - ekonomická sekce Neviditelného psa SKRBLÍK je sponzorem služby VAŠE PORTFOLIO, která umožňuje anonymně sledovat aktuální stav uživatelských portfolií otevřených podílových fondů.
iFondy.cz - vše o 
otevřených podílových fondech
VAŠE PORTFOLIO
Přihlašovací jméno:
Heslo:
demo


Hned dva návrhy zákona o referendu se dostaly do dalšího kola projednávání. Jeden je vládní, druhý senátní. Podle vlády by se počítalo s referendy o "zásadních otázkách vnitřní nebo zahraniční politiky", kdežto senát navrhuje referendum o vstupu do EU.

Referendum, neboli všelidové hlasování... Mnoho lidí si myslí, že takové všelidové referendum je cosi jako vylepšená demokracie, neboť všelidové referendum - to už je cosi hodně podobného přímé demokracii a tuto přímou demokracii vydává hodně lidí za cosi vylepšeného oproti obyčejné demokracii bez přívlastků.

Jednu příležitost k referendum jsme - jakožto společnost - propásli, když se rozhodovalo o rozdělení Československa. Tehdy jsem se domníval, že referendum se mělo konat především na Slovensku, protože slovenská část byla iniciátorem všech oněch dějů, jež nakonec k rozpadu vedly. Přáli si slovenští občané rozdělení Československa, nebo nepřáli? Nikdy se to nedozvíme. Referendum se nekonalo, ale pozor: nekonalo se nikoli proto, že by to politická reprezentace nechtěla, tehdy nedošlo ke shodě ve věci otázky, na jakou mají občané odpovídat.

Připomínám tuto starou historii jako doklad, že referendum nezaručuje občanovi jakýsi přímý přístup k řízení veřejných věcí. Stanovení tématu a stanovení otázky referenda, to je klíčový problém. Ve věci vstupu do EU není o čem diskutovat: vstoupit či nevstoupit, referendum odpovídá, zda ano či ne. Vstup se týká všech občanů, protože se jím mění státní statut země - staneme se součástí jiného celku a už nebudeme o všem rozhodovat zcela sami.

Představme si ale referendum o poslední velké jednací kauze poslanecké sněmovny - o penzijní pojišťovně. Tam by záleželo na otázce:
Přejete si vytvoření nové byrokratické instituce která bude neprůhledným způsobem zacházet s vašimi penězi a v posledku rozhodne o vaší životní úrovni v době stáří - ANO /NE

nebo:
Přejete si oddělení fondů určených k financování penzí od státního rozpočtu, aby neschopní a zkorumpovaní poslanci nemohli rozhodovat o vaší životní úrovni v době stáří - ANO /NE.

Myslíte si, že si utahuji a že věc zlehčuji. Ale ne - tak to prostě je. Už smsamo stanovení tématu je zásadní politické rozhodnutí, vystavitelné politické manipulaci. A stanovení otázky je další zásadní politické rozhodnutí. Každopádně ji stanoví zákonodárný sbor. Asi se najde jen málo problémů, na něž najde zákonodárný sbor jednoznačně stanovitelnou otázku- jako třeba EU: ANO/NE.
Aston


PROROCI, MÁGOVÉ, ALCHYMISTÉ
Almanach tajemna, další kniha z produkce Reader´s Digest, kterou zde představíme. Sedm nejtajemnějších mužů evropské minulosti poznáte v sedmi kapitolách naší dnešní ukázky.
(Inzerce)
Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: