Pondělí 12.11.2001
Svátek má Benedikt

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

Komentář týdne

KOMENTÁŘ: Amerika prožívá svůj holocaust

MROŽOVINY: Islám očima politologa

ŠAMANOVO DOUPĚ: Komunistický manifest očima TGM

AKCE: Nejhezčí Vánoční dárek je nekouřit

POLITIKA: Kdyby Bin Ladin neexistoval, svět by si ho musel stvořit

RODINA A PŘÁTELÉ: Přelez, přeskoč... a netrub

PSÍ PŘÍHODY: Obzor nenaplněné touhy

FOTOMOMENTKA: Z obrazovky

EKO: O sjezdovkách, Jeseníkách, ochraně přírody a jejím smyslu

SAKRYŠ: Pojďme dělat křupy křup!

INFO: Vanessa Mae 5.prosince v Paegas Areně

SLOVENSKO : Co není přiklincováno...

SPORT: Primadony

EKO: Znovu kauza Jeseníky
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne

12.11. ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Ohlédnutí za Dnem veteránů

Co ve Zvířetníku?

Pište do Zvířetníku Michaele!


Enpytlopedický úslovník Lydie Junkové
Rčení na pondělí:
Neníť nafoukance pýcha z hlavy jeho, nýbrž z břicha
Starší úslovníky:
do konce: dubna, prosince roku 2000, od září 2001
a kdo to vlastně je, Lydie Junková?

K poznání i pobavení - vědecká sekce Neviditelného psa UNIVERSUMSledujete stav vašich úspor a investic? - ekonomická sekce Neviditelného psa SKRBLÍK je sponzorem služby VAŠE PORTFOLIO, která umožňuje anonymně sledovat aktuální stav uživatelských portfolií otevřených podílových fondů.
iFondy.cz - vše o 
otevřených podílových fondech
VAŠE PORTFOLIO
Přihlašovací jméno:
Heslo:
demo


Potřetí se konal Den veteránů. Připomíná zakončení První světové války, té války, která budiž prokleta do nejhorších pekel, protože vznikla zcela zbytečně, zničila dobře fungující svět a měla logické pokračování v Druhé světové válce a v ní navazující válce studené. 11. listopadu 1918 bylo podepsáno příměří - aniž se válka přenesla na německé území. Pozdější historikové i politici to označili za osudný omyl - protože tato neochota pokračovat v boji, který by byl bezpochyby nadále krvavý a vyčerpávající, umožnila vzniku legendě o "dýce v zádech", té legendy, která byla jedním ze sloupů, na nichž Hitler vybudoval svoji propagandu. Ale to je opravdu omyl nenapravitelný.

Konaly se slávy a ministr Tvrdík řečnil na Vítkově - bylo by ale dobře si všimnout těch doslova tisícovek pomníků a pomníčků, které stojí takřka v každé naší vesnici: vyčíslil někdo, kolik Čechů, Moravanů a Slováků v té válce padlo? Nějak se vytratili z našeho horizontu, tihle padlí. Oni padli v rakouské uniformě, tedy nepadli za naši věc. Je hrozně nespravedlivé je takto posuzovat. Prostě padli a patří k podstatě lidskosti vzpomínat na mrtvé. Proč je kádrovat podle toho, "za jakou věc" padli? Kdybychom mohli pátrat, asi v každé rodině bychom objevili jedno takové tragické slepé místo v rodokmenu, nějakou předčasně odumřelou větev.

Den veteránů se konal teprve potřetí. Bylo by dobře, aby se stal skutečně obecně vnímanou tradicí. A za veterány aby se nepočítali jen vojáci. Naši lidé padli i za okupace a za povstání, a padli i v srpnu 1968, kdy Sovětský svaz udělil světu definitivní poučení o tom, co je to komunismus. Jsou to naši mrtví.

Smůla je v tom, že se kolem veteránů a oslav a řečňování a kladení věnců dělá bombastický poprask, který je vždycky tak trochu k smíchu. Asi by bylo dobře, kdybychom měli každý ten svůj Den veteránů hlavně v mysli. Chtělo se mi napsat "v srdci", ale včas jsem se zarazil - i to je bombastické... Ale v mysli, tam bychom vzpomínku a úctu měli hostit.
AstonAlmanach tajemna, kniha z produkce Reader´s Digest, přináší další ukázky. Tentokrát to nejsou žádné dávné příběhy - vždyť vidění George Washingtona ovlivnila moderní dějiny... Kdo byl Červený muž, který varoval Napoleona, měl také Winston Churchill svoje tušení, anebo ponechával tuto vlastnost svému úhlavnímu nepříteli Adolfovi Hitlerovi? Šest kapitol, šest poutavých příběhů obsahuje ukázka z Almanachu tajemna.
(Inzerce)
Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: