Úterý 13.11.2001
Svátek má Tibor

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

KOMENTÁŘ:Rozpočet a Zemanova prostořekost

ŠAMANOVO DOUPĚ: Oblbováci

ROZHOVOR: S tvůrcem očekávaného dokumentu KOCOVINA

POLITIKA V CIZINĚ: Australské volby.

TÉMA: Chtějí naše školy produkovat mnohoučené hlupáky? (1)

RODINA A PŘÁTELÉ: Již jednou viděno? Nejednou zažito!

PSÍ PŘÍHODY: Být seladon, to dá fušku

UMÉNÍ: Výtvarný šperk - Jaroslav Kodejš

ARCHITEKTURA: Šikova kontextuální architektura

SLOVENSKO : Stalinista vycenil zbytky zubů na minitalibanistu

HUDEBNÍ RECENZE: Fontanela

PENÍZE: Kolik stojí rande

KOMENTÁŘ: Vyloučení

K DISKUSI: Dvanáct rozhněvaných mužů

ZDRAVÍ: Sexuální život slavných - Napoleon Bonaparte
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Austrálie

13.11. POLITIKA V CIZINĚ: Australské volby.
George Švehla

Minulou sobotu žila celá Austrálie volbami. Občané si volili své zástupce do federálního parlamentu a senátu. V předcházejícím volebním období si politici vzpomněli, že existují jejich konstituenti a začali se předhánět v mazání medu kolem huby jistým segmentům společnosti. Segmenty byly různé, podle toho která partaj a co slibovala. A jak už je u politiků zvykem tak se slibovalo mnoho. Kdyby ti co volby vyhráli splnili jen 50% svých slibů, pak by jsme si tu žili jako v ráji a příliv nelegálních asylantů by se zdesetinásobil. To nám však nehrozí, neboť jakmile se vítězové voleb ujmou vlády, tak promptně zapomenou že nějací voliči existují a začnou si „vládnout“ po svém. A je to skoro jedno jestli vpravo a nebo vlevo, jsou to všichni stejná do sebe zahleděná sebranka která lační po slávě, penězích a moci. O tom, že slouží společnosti sice kecají všichni, ale komu slouží, tak především sami sobě. Takže po údobí kdy „vážení“ politici se předháněli kdo nakydá více hnoje na svého oponenta došlo ke dni rozhodnutí.

Sobota se ukázala. Počasí bylo u nás jako z reklamní turistické brožury, nebe blankytné až do zpitomění. Po pár dnech větrů, chladu a deště příjemná změna. V tělocvičně naši místní základní školy byl už od časného rána cvrkot. Byla změněna na volební místnost. Volební budky, urny, informační tabule a bariéry usměrňující tok voličů byly vyvedené z papundeklu a určené k recyklaci hned po volbách. Před školou se chystaly hloučky agitátorů jednotlivých partají s náležitým propagačním materiálem na příliv voličů. Všichni svorně vedle sebe v družné sousedské zábavě. Vždyť bydlíme v „country“, tedy na venkově a hodně lidí, na rozdíl od City, se tu navzájem zná a navíc jsme v civilizované zemi. První voliči se začali trousit v 8 hodin ráno. Agitátoři před školou se postarali o to aby každý dostal do pěstičky propagační lístek na tu a nebo onu partaj a hlavně NÁVOD jak ji volit.

Volby zde jsou povinné a tak účast jistě byla jistě vysoká. Za pokutu pro neúčast to nestojí. A je to tak dobře, i když zde nehrozí tak vysoká neúčast na věcech obecních jako v CZ. Avšak tuším, že v krásném počasí jako bylo v sobotu by byla účast na volbách slabší, i když Australané jsou občansky uvědomělí a svoje povinnosti občanů berou jako čest a privilegium. Ve volební místnosti se každý volič nejprve „zaregistruje“, což spočívá v tom, že u stolečku řeknete úředníkovi svoje jméno a adresu, on vás vyhledá v seznamu voličů, odškrtne vás a dá vám volební lístky. Žádná identifikace zda jsi ten který říkáš. Občanky a nebo jiné identifikační karty zde zatím nejsou a lidem se věří. Toho jde ovšem i zneužít, takže nevíme jestli ti co byli volit byli skutečně ti co jsou na seznamu. Kdo nesouhlasí s nabízenými kandidáty, tak může svůj hlas znehodnotit. I vysoké procento znehodnocených hlasů poskytuje obraz smýšlení většinové společnosti. Něco politikům k přemýšlení. To ovšem jen za předpokladu že tito po vítězství o takových věcech vůbec uvažují.

Takže nyní je už po všem. Již potřetí vyhrála pravičácká koalice Liberálů a Agrárníků. Opoziční levičácká Labouristická strana propadla a dokonce i oproti minulým volbám o další 2.6% . Takže pozice vládnoucí koalice je ještě silnější a opozice je ještě více oslabena. Přesné a konečné výsledky voleb budou známy až za několik dnů, avšak většinová vláda koalice je již zajištěna. Tento výsledek zapříčinil, že lídr labouristické opozice, Kim Beazley, okamžitě resignoval na svoji funkci, jak je zde dobrým zvykem. Stala se z něj politická mrtvola. (Z tohoto by se snad měli poučit jistí politici v CZ a nedržet se zuby nehty ve vedení partaje kterou přivedli k porážce.) Vládnoucí koalici k vítězství jistě pomohly nedávné mezinárodní a domácí události a jak na ně reagovala. Nekompromisní postoj k nelegálním asylantům, nesmlouvavý postoj k mezinárodnímu terorismu a spoluúčast v aktivním boji proti této hrozbě civilizace pomohly koalici k jasnému vítězství. Takto je umožněno ministerskému předsedovi Howardovi ustavit většinovou vládu koalice. K jejich vítězství jistě pomohla i zodpovědná hospodářská politika. Díky realistickému rozpočtu, kdy země vykazuje každý rok přebytek, Austrálie pozvolna splácí astronomické dluhy nadělané předchozími vládami.

Nyní nám už nezbývá nic jiného než čekat na to, co staronová vláda koalice ze svých předvolebních slibů splní a na co, s klidem všem politikům vlastním, zapomene....


Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: