Pátek 16.11.2001
Svátek má Otmar

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

POLITIKA: Ostrov stability v moři deprese

BURIANOVO KAFE: Moje sametová revoluce

MÉDIA A VÁLKA: Těžký život zpravodajců v Pákistánu

ZAMYŠLENÍ: Politika kvality místo politiky rivality...

SOUTĚŽ: Vyhodnocení soutěže o lístky na Vanessu

RODINA A PŘÁTELÉ: Úskalí esemeskového zpravodajství

PSÍ PŘÍHODY: Statečný pes Muf

PRÁVO: Demokracie a stanné soudy

POLITIKA: Eurooptimisté a euroskeptikové

ČESKO - SLOVENSKO : Columbus připlul elektrickým vedením

PENÍZE: Trpaslíci zavedou euro

FAKTA: Jak dopadl rozsudek?

UMĚNÍ: Jak jsem (znovu) potkal miminka

POVÍDKA: Učitel a žák

ZDRAVÍ: Mydlice lékařská
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Stručně

16.11. ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Protidrogový zákon byl k ničemu

Uvažujete o DIGI?

Servery Grafika a Digineff připravují předvánoční akci: jde o celodenní seminář. Dopoledne to budou srozumitelné přednášky usnadňující orientaci v produktech; odpoledne individuální konzultace s předními odborníky Janem Březinou a Ondřejem Neffem. Je možný i nákup vhodného přístroje se slevou. Informace o detailech jsou zde.
Enpytlopedický úslovník Lydie Junkové
dámokratizace - ženy do politiky!
Starší úslovníky:
do konce: dubna, prosince roku 2000, od září 2001
a kdo to vlastně je, Lydie Junková?Dva roky od vyhlášení protidrogového zákona uplynuly a mezidrogová komise mohla udělat čáru a podškrtnout a vyhlásit výsledek výpočtu nula.
Je zajímavé, do jak velké míry je zákon nulově účinný. Nenaplnily se totiž předpoklady, že policie se nyní zaraduje, a vyfutrována zákonem se vrhne na kuřáky marihuany a bude je buzerovat. Na druhé straně se nenaplnil ani záměr, s jakým byl zákon vyhlášen - narkomanů neubylo. V zemi je 37 500 dlouhodobých uživatelů drog, konstatovala komise. Za držení drog pro vlastní potřebu bylo zjištěno 457 osob, stíháno 235. Stíhání stálo 37 milionů korun.

No dobře. Smysl zákonodárného procesu v demokratické zemi je právě v tom, že se zkouší to a ono a pokud se něco neosvědčí, hledají se jiné cesty.

Ten zákon, zejména jeho diskutovaná pasáž o "množství větším než malé", měl sloužit hlavně k tomu, aby policie mohla zakročit proti drogovým dýlerům a nemusela se ohlížet na jejich výmluvu, že drogu, kterou u nich našla, používají pro vlastní potřebu. To je dobře si připomenout. To, že se počet narkomanů nezměnil, může pak mít různé příčiny.

Možná, že policie prostě pracovala špatně a nedovedla zákona využít. Možná, že narkomanie je osudem soudobé společnosti a nelze s ní nic dělat. Možná, že zákon byl skutečně špatný. Možné je i něco docela jiného a nevíme, jak to vlastně všechno je.

Co si z toho vybrat?
Za úspěch považujme aspoň to, že policie zákona nezneužila k buzeraci občanů - jak se mnozí domnívali, že se stane. Že se v touze po výkazech úspěchu nevrhne na dýmající školačky. Aspoň to.
V úvahu je taky třeba vzít postoj "ovlivňovačů veřejnosti". Nový zákon, zejména jeho pasáž o množství "větším než malém", se totiž stal trampolínou pro skoky vyšší než velké pro každého obhajovatele svobody a lidských ba nejlidštějších práv. Přitom ta kritizovaná pasáž brala v úvahu právě individuální potřeby a byla do zákona zapracována na základě připomínek znalců: určité množství drogy může mít pro začátečníka zdrcující následky, kdežto pro notorika nepatrné. Byla to vstřícná formulace, a stala se největším klackem pro bití zákona po zádech.

Sumář mezirezortní komise asi přispěje k pádu či novele zákona. Bude to nejproblematičtější vítězství ochránců "lidských práv". Zákon padne - a co ho nahradí? Nic? Legalizace... čeho? Marihuany. A třeba... extáze? Po ní dalších syntetických drog? Neznám žádný recept. Nedělám chytráka, nic nenavrhuju. Jsem autor science fiction a znám sci-fi vize společnosti, která je na užívání drog založená. Obávám se, že je to vize velmi realistická.
AstonAlmanach tajemna, kniha z produkce Reader´s Digest, přináší další ukázky. Tentokrát to nejsou žádné dávné příběhy - vždyť vidění George Washingtona ovlivnila moderní dějiny... Kdo byl Červený muž, který varoval Napoleona, měl také Winston Churchill svoje tušení, anebo ponechával tuto vlastnost svému úhlavnímu nepříteli Adolfovi Hitlerovi? Šest kapitol, šest poutavých příběhů obsahuje ukázka z Almanachu tajemna.
(Inzerce)
Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: