Sobota 17.11.2001
Svátek má Mahulena

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

ŠKOLSTVÍ: Úvaha na téma financování vysokých škol

17.11. ŠAMANOVY NÁVRATY: O přesahování

LÁSKA: Gentleman radí pánům i paním

ODPOVĚDNA: Vševědovy vyčtené vědomosti

CESTY: Trak, já a Amerika 7.

HUDBA: Rocková terapie v Roxy

POLITIKA: Ostrov stability v moři deprese

BURIANOVO KAFE: Moje sametová revoluce

MÉDIA A VÁLKA: Těžký život zpravodajců v Pákistánu

ZAMYŠLENÍ: Politika kvality místo politiky rivality...

SOUTĚŽ: Vyhodnocení soutěže o lístky na Vanessu

RODINA A PŘÁTELÉ: Úskalí esemeskového zpravodajství

PSÍ PŘÍHODY: Statečný pes Muf

PRÁVO: Demokracie a stanné soudy

POLITIKA: Eurooptimisté a euroskeptikové
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství

17.11. ŠKOLSTVÍ: Úvaha na téma financování vysokých škol
Václav Fořtík

U příležitosti 17. listopadu se jistě objeví články, diskuse atd. kolem financování VŠ. Dovolím si předložit několik námětů k diskusi, které jsem v médiích příliš nezaznamenal (oproti např. zavedení školného).

Pro VŠ povinné vytvoření systému bakalářské, magisterské a doktorandské studium - pokud diskuse nad školným - diskutovat každý tento typ studia zvláště.

Vytvoření „registru“ (např. na statistickém úřadu?) studentů VŠ a hrazení ze státních peněz za studium každému studentovi jen předem daný počet let (3 - 5 - 6 ?) a jen daný počet vysokých škol (1 - 2 ?).

Pro studenty i veřejnost pořádat placené kurzy (nad rámec studia), které budou mít výstup v nějakém „úřady“ uznávaném dokladu. Pro příklad - při svém studiu na VŠ jsem kvůli zápočtu musel svářet a naučit se o tom spoustu věcí, nicméně nemám žádný doklad, že jsem oprávněn svařovat (dnes po těch cca 5 letech už bych to raději asi nezkoušel), kolega zase dělal masérský kurz a taktéž je bez papíru (mít tehdy možnost získat papír na masáže byl jsem ochoten zaplatit slušné peníze neb masážím zad, nohou i jiných částí se stejně nemám možnost vyhnout). Tyto kurzy si umím představit jak u škol humanitně, tak přírodovědně zaměřených.

Zavést administrativní poplatky (pořádně mastné) za různá potvrzení na studijních odděleních - za ztracené indexy, za brožury, potvrzení o studiu … Kdo studoval na VŠ a měl co dočinění se studijními odděleními ví, že byly vždy zavalené prací od „problematických“ a „otravných“ jedinců - já to musím vědět, byl jsem jedním z nich.

Zavést administrativní poplatky za „přihlášení se ke zkouškám - běžným i státním“, které mohou být vráceny při absolvování zkoušky (ať již úspěšném, či nikoli). Neustále se hovoří o uplácení vůbec za termín, tedy možnost zkoušku dělat. Často je to způsobeno studenty, kteří ruší své termíny několik dní před zkouškou (obvykle z důvodů nenaučení se) a vytvářejí zmatek a „narvanost“ jiných termínů.

Nedávno DP Prahy vyjádřil nespokojenost s předprodejem měsíčních a jiných časových jízdenek, prováděný jakousi soukromou firmou. Taktéž se v médiích objevila myšlenka (ze strany DP) na převedení této agendy přímo na školy - nevím proč to zapadlo a jsem přesvědčen, že podobných výdělečně činných aktivit by bylo možno vymyslet více (zvláště poté, co se bude po zavedení bodu 4 a 5 studijním oddělením volněji dýchat).

Z vlastní zkušenosti vím, že VŠ nepostupují příliš aktivně při využívání jejich majetku - budov, techniky, personálu. Pravidelně od roku 1994 pořádám různé akce, které se svou charakteristikou hodí do VŠ prostor a jsem ochoten platit rozumnou výši za nájem a služby (možná si někdo přečetl informaci o připravované sérii Futurologických kongresů, kde spolupracuji s Neviditelným psem, resp. s JITOU). Je neskutečné utrpení vyjednávat prostory a techniku (abych byl konkrétní letos v létě přišla pro značně nevstřícný postoj ČZU o cca 300.000,-Kč za pronájem prostor, ubytování účastníků na kolejích a tržbu od strávníků - vzhledem k tomu, že nejsem nadmíru paranoidní a vztahovačný bude podobné chování ze strany ČZU asi obvyklé a tato universita si nemůže na nedostatek peněz stěžovat) s představiteli VŠ a naopak musím přiznat dobré zkušenosti při jednání s řediteli SŠ a ZŠ.

Z mého pohledu byla zatím velmi nevyužívána oblast spolupráce VŠ a různých institucí - politických stran, měst, společenských a zájmových organizací - tyto instituce mají zájem o zpracování různých studií (skutečně průřezově celou škálou studijních oborů). Pro představu dám příklad. Bude existovat velmi bohaté sdružení pěstitelů kaktusů - možnosti přírodovědných fakult jsou asi zřejmé a pumpnout je pro projekt vypěstování nového druhu kaktusu s názvem spolku je hračka. Nicméně umělecké školy vytvoří pro kaktus květináč, právníci vypracují právní studie, kdo má jaký autorský podíl při vypěstování nějakého poddruhu, historici vypracují studii o minulosti nějakého druhu kaktusu a vlivu rostliny na několik středověkých revolucí, sociologové o vlivu kaktusu na mezilidské vztahy … Nabulíkovat takové společnosti je možné ledacos a občas z toho je i všeobecný užitek. Pokud nějaká VŠ má zájem o konkrétní rady - na webu Mensy ČR je k nalezení.

Velmi málo jsou ze strany VŠ využíváni absolventi - mé zkušenosti vypovídají, že nejlépe s nimi umí pracovat VŠE a také je to na ní (bohužel i na politice a společenském životě) vidět. Ve vyspělém světě je běžné (vzpomeňte na Jistě, pane ministře), že absolventi (zvláště ti úspěšní, kteří díl svého úspěchu přičítají studiu na dané VŠ) jsou se školou ve styku celý život a škole přispívají.

Připravovaný vstup do EU by měl vybudit naše university, aby si zřídili nějakou specializovanou sekci pro ždímání financí z prostředků EU. Mimochodem tito lidé nám chybí i v jiných oblastech nejen oblasti vzdělání a přitom ty peníze v EU pro nás jsou, ale my nejsme schopni si je vzít.

Asi bych mohl ještě pokračovat, ale více hlav více ví a rád dám prostor povolanějším a především osobám, které jsou za podobné diskuse placeni. Jen chci závěrem říci, že se mi vždy otvírá kudla v kapse, když slyším představitele VŠ skučet nad nedostatkem financí (to by skučeli i při pětkrát větším přísunu financí od státu, neboť do zdravotnictví, kultury a školství může jít financí kolik chcete a vždy se vše utratí a budou chtít více) a nevidím téměř žádnou snahu o získání zdrojů mimo státní rozpočet. Úsměvné je, že TV diskuse jsou obvykle jednostranné (mám z nich pocit, že redaktoři mají nějaký názor a tomu odpovídá složení „diskutujících) a slovo „dialog“ a konfrontace různých názorů již asi 10 let je minulostí.Další články tohoto autora:
Václav Fořtík

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: