Pátek 7.12.2001
Svátek má Ambrož

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

BURIANOVO KAFE: Za mřížemi

BEATLES: George zemřel před týdnem, John byl zavražděn před 21 lety

TERORISMUS: Pojďte si zazpívat o nestrannosti

REDMOND-PRAHA:Janusova tvář Billa Gatese

KULTURA: Můj otřesný zážitek z pořádané akce -Koncert Vanessy Mae

RODINA A PŘÁTELÉ: Bloudění v Praze? Snadná věc!

PSÍ PŘÍHODY: Psi a lidé Meckie Messera

ZE ŽIVOTA: Mikulášská nadílka

ENERGIE: Záhadná privatizace energetiky ČR a vysoké školy (2)

ŠKOLSTVÍ: Umíme česky?

ZAJÍMAVOST: Ženy jako nedostatkové zboží

SLOVENSKO : Krásná politička obviněna z podvodu

SAKRYŠ: Zavolejte stroji a oštípejte stromek!

NÁZOR: Chromé příklady

ZDRAVÍ: Proč vodníky nebolí žaludek?
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství

7.12. ŠKOLSTVÍ: Umíme česky?
Prostě Gentleman

Z nějakých důvodů teď vytáhla naše média rok starý průzkum OECD o vzdělanosti mládeže, týkající se poněkud chaoticky vybraných 32 zemí světa. Vesměs jsme skončili ve středu pole. Naše děti se podle výsledků neumějí orientovat v informacích, mají potíže pochopit "různé zdroje textu". Bohužel není nikde ani zmínka o metodice průzkumu a o kritériích pro zmíněné chápání textu. S ohledem na moderní tzv. strukturování textů, známé například z životopisů s obráceným tokem času, kdy podle kohosi moudrého je podstatnější informací to, co dělal uchazeč v nedávné době, a pak teprve před tím - opravdu znamenitý způsob pro analýzu jeho činnosti v čase - lze mít o tom, co a jak vlastně průzkum zkoumal, oprávněné pochybnosti.

Mám je například na základě práce s originálními textovými zprávami, které se ke mně dostávají: vybrat z několika stránek strukturované hlušiny tu podstatnou informaci je opravdu problém, protože ve snaze dodržovat moderní standardy je rozptýlená po celé textu, promíchaná s bláboly marketingovými a mlžicími. Dotážete-li se někoho na něco, buďto to neví, nebo vás odkáže na web, kde je v podstatě nebo doslova totéž, nebo odpovídá frázemi, samozřejmě strukturovanými, v duchu existujícího textu. Na kreativního člověka, který umí odpovědět přirozeně a logicky, když už ne obsahově a věcně, narazíte velmi vzácně

Považuju rozruch kolem zmíněné zprávy za zbytečný. Že školy učí mizerně, je známo už desítky let, že záleží na učitelích, nikoli na osnovách, také. Z toho, co se psalo, vyčnívají samozřejmě Lidovky, které si samozřejmě musely škodolibě přisadit v komentáři M. Zvěřiny: jsme prý dobří jen v přírodních vědách proto, že ty se dají lépe nabiflovat. Nabiflovat se dá jednak cokoli, jednak přírodní vědy se nebiflují ve srovnání s češtinou podstatně hůře.

Gentleman
Gentlemanův deníček


Další články tohoto autora:
Prostě Gentleman

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: