Pondělí 10.12.2001
Svátek má Julie

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Šedesát let bitvy o Moskvu

LIDÉ: Zemřel Ladislav Zajíček

HISTORIE: Obnovení Olympijských her

ZE SVĚTA: Australská ekonomie.

TECHNO: Nejsilnější výbušnina objevena omylem

RODINA A PŘÁTELÉ: Případ utrženého poutka

PSÍ PŘÍHODY: Tak tohle na sebe nevemu

MĚNA: Německá marka odchází

SLOVENSKO : Krkavčím otcům už nemá pšenka pokvést, ale...

POHLED ZPĚT: To byl zase jednou tejden

MEJLEM: Dopis pro Václava Klause

TÉMA: Jak je důležité míti děti

MEDICÍNA: Leksellův gama nůž- devět let poté

POSTŘEH: Předvánoční

ZDRAVÍ: Smrtelné hříchy
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet

10.12. LIDÉ: Zemřel Ladislav Zajíček
Petr Dorůžka

Tuto sobotu v 15.00 hodin v nemocnici Pod Petřínem zemřel Láďa Zajíček (Bajt, Netem) . Byl to i můj kamarád, jeho smrt mě zaskočila, sama nejsem zatím schopná něco o Láďovi napsat, proto děkuji Petrovi Dorůžkovi, za tuto vzpomínku. JITA

V těžkých dobách normalizace byl Ladislav Zajíček jedním z těch, kdo odmítali ohnout hřbet a se svojí pověstnou nezdolností se věnoval činnostem, které byly v "oficiální" sféře vyloučené. V rámci tehdejšího Svazu hudebníků (v němž vznikla též Jazzová sekce) vytvořil Sekci mladé hudby (název zavádějící, a v dané situaci tudíž docela praktický).
Zprostředkovával umělce, jimž totalitní agentury znemožňovaly činnost, vydával alternativní rockový časopis "Kruh", organizoval videoprojekce, v Lucerně uspořádal vzpomínkový koncert na Jana Wericha, na Baráčnické rychtě organizoval pravidelné koncerty (např. Oldřicha Janoty) a dokonce vydal několik hudebních monografií (John Lennon, Frank Zappa, Vladimir Vysockij).

Jestliže vás zajímalo skutečné, žijící rockové dění, a nikoli jeho "oficiální" maska, na Zajíčka jste tehdy museli narazit. Pro mě osobně byl jedním z pozitivních a inspirativních excentriků: kancelář i byt měl v suterénních místnostech poblíž Újezda, pokud si vzpomínám, pracoval do pozdních ranních hodin, spal na zemi a ze své "jamky" jen zřídka vycházel. Hudbě se věnoval jen dočasně. Podobně jako řada jeho generačních kolegů byl motivován - řečeno s Jiřím Dědečkem - fenomenem "společného nepřítele". Jeho aktivita vycházela z potřeby získat zpět alespoň část svobody, kterou nám tehdejší režim tiše znárodnil. Po listopadu 1989 se vrátil ke své druhé největší zálibě, k počítačům. Na jeho hudební minulost ale nelze s lehkým srdcem zapomenout. Před časem to připomněl jeden z písničkářů, zastupovaných Sekcí mladé hudby, a Ladislava si pozval do svého TV pořadu Posezení s Janem Burianem. Bohužel, další mediální zpráva patří k těm nejsmutnějším: Zajíček zemřel 8 prosince na rakovinu.

Psáno pro Neviditelného psa a Mladou frontu


Další články tohoto autora:
Petr Dorůžka

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: