Pondělí 17.12.2001
Svátek má Daniel

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

POLITIKA: O -nákupu století-

MROŽOVINY: O Evropě s chladnou hlavou

FEJETON: Cizí řeči

PROTI TEROTISMU: Otisky prstů v pase?

RODINA A PŘÁTELÉ: Prahou Grog Za Grogem

PSÍ PŘÍHODY: Naprosté nabourání časového rozvrhu

POHLED ZPĚT: To byl zase jednou tejden

STUDIE: O jednom z možných scénářů reformy penzijního systému (1)

DIGITÁLNÍ COPYRIGHT: Spor pokračuje

DRUHÉ KOLO VOLEB : Antimečiarismus definitivně z módy ?

ZAMYŠLENÍ: O podnikání

ENERGIE: Privatizace energetiky v ČR

PENÍZE: Bezpečnostní prvky Eura

MEJLEM: Soumrak demokracie

ZDRAVÍ: Klokánek a Perníková chaloupka
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Německo

17.12. PROTI TEROTISMU: Otisky prstů v pase?
Marek Liebscher

Je až s podivem, jak rychle se vlády a parlamenty mnoha zemí dokázaly shodnout na antiteroristických zákonech a dalších opatřeních, jejich účelem je zvýšení bezpečnosti jejich občanů. Vlády přitom částečně využívají dočasného vnitropolitického konsensu, který jim to umožňuje, protože až se situace uklidní, budeme se na mnohá opatření dívat mnohdy jiným pohledem.

Britská vláda už je toho svědkem, protože její protiteroristický balíček byl sice v pátek schválen, ale až poté, co byl předtím dvakrát parlamentem zamítnut a musel být přepracován. Nebylo sice schváleno ustanovení, které by umožňovalo stíhat podněcování k náboženské nenávisti, přesto však přijatá opatření znamenají malou revoluci v britském právním řádu. Policie na základě schváleného zákona může zadržovat cizince podezřelé z terorismu bez soudu a na dobu neurčitou, čímž byl částečně suspendován po staletí platící tzv. Habea Corpus Act, který každého chránil před svévolným zadržením, zaručoval jeho osobní nedotknutelnost a nárok na soudní přezkum.

Přesuňme se nyní do geograficky bližšího Německa, jehož dolní komora schválila dokonce už druhý protiteroristický balíček. Jelikož tuto zemi čekají příští rok volby a žádná strana nechce vypadat, jako by neměla na mysli bezpečnost občanů, měla vláda s prosazením zákona méně práce. Stejně jako v Británii, i zde budou především rozšířeny pravomoci policie a tajných služeb. Na rozdíl od Britů však budou muset dávat otisky svých prstů (nebo jiné tzv. biometrické znaky jako je např. oční duhovka) nejen přistěhovalci a žadatelé o azyl, ale i Němci, protože tyto znaky budou obsahovat jejich pasy a občanské průkazy.

O zákonu bude ještě před vánocemi hlasovat horní komora, ale dá se očekávat, že návrh bude bez problémů schválen a od začne platit společně s novou evropskou měnou od 1.1.2001. Opatření se ale dotknou i občanů České republiky. Pokud totiž budete chtít v Německu pracovat nebo studovat, můžete se připravit na to, že vám na německé ambasádě v rámci vízové procedury sejmou otisky prstů nebo změří oční duhovku (podrobnosti stanoví zvláštní zákon). Pokud již v Německu žijete a budete chtít získat třeba německý řidičský průkaz, bude vás čekat to samé. Němečtí pohraničníci vás taktéž budou moci kontrolovat v zóně 50 km od hranic, oproti dnešním 30 km.

Bližší informace:
www.bundesregierung.de
www.number-10.gov.uk


Další články tohoto autora:
Marek Liebscher

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: