Středa 19.12.2001
Svátek má Ester

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Komunismus versus kybernetika

POSTŘEH: Už vás dneska někdo pochválil?

ZDRAVÍ: Medicína katastrof po 11. září

MEDIA: Kterak Jan Urban kouzlí se žalobami a nejen s nimi

IZRAEL: Není kam uhnout.

BUDAPEŠŤ : Maďaři štvou v duchu 19. století

AUSTRÁLIE: Krásný předvánoční dáreček.

RODINA A PŘÁTELÉ: Wattův regulátor úspěchu

PSÍ PŘÍHODY: Kdy jindy, než teď a na ledě

BAJKÝDKA: Zázrak sekty Ó SHWEEH

ZE SVĚTA O NÁS: Nic nevidíme, nic nevíme

ZE ŽIVOTA: Výlet na druhou stranu

Fotografie: „U nás: 1968 - 1990“

TÉMA: O prodeji elektroenergetiky

STUDIE: O jednom z možných scénářů reformy penzijního systému (3)
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Německo

19.12. ZE SVĚTA O NÁS: Nic nevidíme, nic nevíme

Cheb, německy Eger, leží pouhých 10 minut autem od bavorsko-české hranice. Přesto tam začíná jiný svět. Blízkost bohatého Německa udělala z města centrum prostituce. Řidiči s německými poznávacími značkami tady často krouží a hledají levný sex. A prostitující na rozích ulic jsou stále mladší. Místní policie až dosud problém vytlačovala. Václav Vrba, chebský policejní mluvčí: "Ne, chtěl bych to dementovat. V našem okrsku je sice prostituce, ale v žádném případě ne dětská." Štáb televizního programu "Report" stanice ARD měl ale v uplynulém roce v Chebu jiné zkušenosti. Jeden mladík oslovil reportéra: "Sex?Ano, moje setra, ano?" Reportér: "A jak je stará tvoje setra?". Mladík: "pět". Reportér: "Pět? Malá, úplně malá?" Mladík: "Pojď, pojď!"

Ale i Praha má nevalnou pověst a přitahuje sexuální turisty. Zvláště špatné je to s prostitucí na Hlavním nádraží. Marek pochází ze slovenského dětského domova a vyzná se v dění na nádraží: "Hodně Němců tady hledá 15-leté i mladší. Zaplatí jim tisícovkou -asi 60 DM- a konec. Ty peníze mládež přitahujou."

Pro mládež, která se stejně jako Marek živí prostitucí, je v Praze jen jedno útočiště. V malé kanceláři v jedné boční uličce nedaleko Václavského náměstí sídlí "Projekt Šance", jehož duší je sociální pracovník Laszlo Sümegh. Rozdává kondomy a čisté injekční stříkačky, vysvětluje a naslouchá. Sümegh má rád tuto práci, ale je naštvaný: "Úřady mě využívají, jsem alibi, důkaz, že někdo něco dělá. Ale pomoc nedostanu. O nájem, o všechno musíme žebrat. Stát nepomůže." I když většina zákazníků je z Německa, považuje mnoho českých politiků dětskou prostituci za hanbu vlastní země. "Tak to tady chodí", říká Laszlo. "Nic nevidíme, nic nevíme a konec."

Německá ministrině pro záležitosti rodiny Christine Bergmannová, která zastupuje německou vládu na "Světovém kongresu proti komerčnímu sexuálnímu zneužívání dětí" v Jokohamě, chce problém řešit větší prevencí. Musíme posílit dětské sebevědomí, aby se bránili sexuálním atakům a aby se obraceli na příslušné poradenské a pomocné organizace. Bergmannová se zasazuje o užší mezinárodní spolupráci v boji proti sexuálnímu zneužívání dětí.

Streetworker Laszlo by mohl být vhodným poradcem. Trvalo mu roky, než si získal důvěru "svých" pražských dětí. Přitom se ale stále pohybuje na hranici zákona. Vlastně by měl nezletilé prostitující a konzumenty drog hlásit policii. Ale tím by mezi ztratil důvěru. Laszlo přesto otevřeně hovoří o v Čechách tabuizovaném tématu, o dětské prostituci. Experti Evropské unie si spolu s Laszlem prohlédli terén a situaci tak viděli na vlastní oči. A hned se v pravidelné zprávě EU o kandidátských zemí objevila výtka. Teď chtějí sociálnímu pracovníku ze Slovenska zavřít ústa: "Bylo mi řečeno, že jestli budu ještě dlouho takto mluvit, měl bych si uvědomit, že nemám český pas. Mohli by mě vyhostit, protože pomlouvám Českou republiku."

Christoph Scheffer a Andrea Mobini, Praha

Vyšlo 18.12.2001 v Leipziger Volkszeitung
http://www.lvz-online.de/

přeložil Marek Liebscher


Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: