Pondělí 24.12.2001
Svátek má Adam a Eva

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Pokoj lidem dobré vůle

VÁNOCE: Kdy vyšla hvězda nad Betlémem (a byla to kometa?)

VÁNOČNÍ: Všechny zvony z Heleny

RODINA A PŘÁTELÉ: Přeji vám hezkého Ježíška

PSÍ PŘÍHODY: Bart asistentem při adjustáži vánočního stromečku

POSTŘEH: Kterak VÁNOCE VÁNOCE přicházejí

MEJLEM: Telefonní linky...

ENERGETIKA: Jakou hodnotu má ČEZ po certifikaci?

TÉMA: Křest za poplatek?

ODPOVĚDNA: Vševědovy vyčtené vědomosti

ŠAMANOVY NÁVRATY: Nesmrtelnost

CESTY: Trak, já a Amerika

LÁSKA: Gentlemanovy neučesané myšlenky

MEJLEM: Čtenáři píší své ohlasy

BURIANOVO KAFE: Vánoce bez kapra
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Telekomunikace

24.12. MEJLEM: Telefonní linky...
Daniel Macků

Již delší dobu se chystám, že i já přispěji do diskuse, ale dnes, po přečtení článků o chystaném zdražení monopolního provozovatele telefonních linek (zde pan Crha jistě namítne, že se jedná o provozovatele dominantního, dobrá, opravím: o chystaném zdražení monopolního provozovatele pro domácnosti), tak činím.

Ponechme stranou skutečnost, že v dnešní době se o liberalizaci trhu nedá vůbec mluvit. Ta by měla přijít koncem června letošního roku o pevně doufám, že se tak stane.

Připomeňme si, že slibovaná liberalizace měla již přijít na začátku letošního roku a proč se tak nestalo. O faktickém oddálení o 18 měsíců rozhodla poslanecká sněmovna hlasy poslanců ČSSD a ODS (opoziční smlouva opět zapracovala dokonale proti vlastním občanům). Dále musel tento návrh projít Senátem, který by ji nejraději neschválil, opozičně-smluvní poslanci v Senátu nemají většinu, ale protože se Senát bál (a zcela opodstatněně) přehlasování poslaneckou sněmovou, nabídl mírnější alternativu, a to posunout začátek liberalizace alespoň na 1. leden 2001. I tento poněkud zmírňující návrh byl opět poslaneckou sněmovnou smeten ze stolu. Zde bych chtěl připomenout, že většina senátorů (kromě ODS a ČSSD) hlasovala proti takovému oddálení liberalizace. Domnívám se, že se zde nejednalo o žádný neuskutečnitelný termín, jak celou věc prezentoval Český Telecom, ale jednoduše o lobby, která byla cílevědomě a cynicky zaměřena proti uživatelům telefonů, občanům tohoto státu. Tuto skutečnost by si měli v plném rozsahu uvědomit voliči, kteří se rozhodnou jít v příštím roce k volbám.

Prožil jsem větší část svého života v USA, kam se často vracím. Na tamním telekomunikačním trhu by Český Telecom neměl sebemenší šanci se prosadit, nehledě na to, že by na základě své nynější nabídky nedostal ani licenci. Místní hovory zdarma (v měsíčním paušálu) jsou absolutním základem pro úspěšné podnikání a dle mého názoru by tato podmínka měla být uzákoněna. Navíc, zřízení telefonu v USA je také zdarma. Pro ty, co mají názor, že to tak nejde uvádím, že jinde to jde a nemá cenu se přít. V naši republice, kde je možnost komunikace velmi omezena právě díky Českému Telecomu a jeho cenové politice, nelze vůbec hovořit o plnohodnotné komunikaci. Odhaduji, že jako majitel menší nebo střední firmy bych utratil asi 15.000 Kč měsíčně pouze za místní hovory, což si málokterá malá firma může dovolit a navíc, platit za něco monopolnímu provozovateli, co jde v jiných státech za malý měsíční paušál, na to prostě není chuť. V USA jsem pracoval u středně velké společnosti, kde celkový měsíční učet za telefon málokdy přesáhl 80 – 100 USD, včetně meziměstských a mezinárodních hovorů. Veškeré záležitosti se vyřizovaly převážně telefonicky bez nutnosti sledování hodinových ručiček a nervozity volajícího.

Dále: v dnešní době by mělo být naprostou samozřejmostí možnost připojení se k Internetu (dial-up) formu paušálního poplatku (v USA asi 20 USD měsíčně) bez jakéhokoliv omezení tak, jak je tomu ve většině vyspělých zemí. Bohužel, nemyslím si, že vedení Českého Telecomu tento názor sdílí, a tak, vědomo si nemožnosti “zákazníka” vybrat si jiného operátora, se zkostnatěle brání jakémukoliv kroku ve prospěch uživatelů telefonu. Nevím jak mám odpovídat svým přátelům v zahraničí, proč k poslechu VOA nebo jiných zahraničních rozhlasových stanic nepoužívám dial-up připojení k Internetu jako všichni normální lidé, nýbrž krátkovlnné rádio, což v dnešní době vyspělých forem komunikací vypadá přinejmenším komicky. Snad by nám pan Crha mohl poradit, jak na tyto dotazy odpovídat a přitom se nestydět, že máme vůbec něco s Českým Telecomem společného.

Osobně jsem pevnou telefonní linku před rokem a půl zrušil (jako důsledek cenové politiky Českého Telecomu) a používám pouze telefon mobilní (ne Eurotel). Na moje doporučení tak udělali i moji rodiče, kteří by si stejně nemohli dovolit platit paušál kolem 300 Kč měsíčně. Po liberalizaci trhu si pravděpodobně pevnou linku opět pořídíme, ale výběru operátora budu věnovat maximální pozornost. Přehodnotit svůj vztah k Českému Telecomu by měli všichni a se všemi důsledky vyplývající z chování této firmy.

Myslím si, že si lidé mohou za svůj “úděl” tak zčásti sami. Nestačím se divit, kolik je kolem nás uživatelů Eurotelu (Český Telecom vlastní asi polovinu akcií) nebo kolik lidí má e-mailovou adresu končící na quick.cz, telecom.cz nebo iol.cz. Uvědomme si, že se jedná o divize Českého Telecomu, který tímto způsobem, snad nevědomě, podporujeme a to i přesto, že bychom si Český Telecom nikdy nevybrali jako svého providera, kdybychom k výběru jiného operátora měli tu sebemenší možnost.

Domnívám se, že na tak samozřejmou věc, jakou je levná a kvalitní komunikace, má občan plné právo. Tuto skutečnost, která je nyní v naprostém rozporu s potřebami moderní společnosti, by si měli uvědomit nejen poslanci, senátoři a vláda, ale hlavně voliči tak, aby po příštích volbách již nebylo kladeno žádných překážek v rozvoji naší země ve formě vysokých telefonních poplatků.


Další články tohoto autora:
Daniel Macků

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: