Čtvrtek 27.12.2001
Svátek má Žaneta

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

RODINA A PŘÁTELÉ: A je po Ježíšku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak soudruh premiér Štrougal přibyl do rodného kraje

POSTŘEH: Zadarmo

HUDEBNÍ RECENZE: Omytí v grunge lázni

ZIMA: Jó tenkrát, to bejvávaly zimy

RECENZE: Ponecháni napospas

FEJETON: Rybičky

MROŽOVINY: Jedinečná Marlene

PSÍ PŘÍHODY: Šťastně obdarovaný Bart

PŘÍRODA: Seppo Vuokko: Vánoční stromek, který zakořenil

FOTOMOMENTKA: Nejhezčí dárek

PRÁVO: Chaos v obchodní justici

ŠAMANOVO DOUPĚ: Nejkrásnější dárek

PŘÁTELÉ: VPGG - Vánoční Prahou grog za grogem

VÁNOCE: Svatyně nadbytku
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Literatura

27.12. RECENZE: Ponecháni napospas
(pagi)

Když najednou na zem začnou padat šaty, ve kterých ještě před chvílí seděl váš společník, když lopatička vašeho dítěte mžikem osiří spolu s jeho tričkem a trenýrkami - máte o čem přemýšlet. A nakonec usoudíte, že začala Apokalypsa. Bůh si k sobě vzal své věrné. A vy nevíte, jestli je lepší být odveden nebo zůstat - navíc je vaše přesvědčení o vaší víře konfrontováno s názorem starého pána, který to evidentně posoudil jinak.

Můžete si pak vybrat - buď dáte přednost vlastní sebechvále, nebo se budete snažit dohnat to, co jste zameškali. Naprostá většina zbývajících obyvatel Země zvolila tu první možnost, ještě podpořenou zázračným objevením se do té doby neznámého Nicolae Carpathii. Nicolae se podivuhodně rychle stává z lokálního rumunského politika předsedou OSN a nejmocnějším - a také nejbohatším - mužem Země. Světští i církevní vládci mu s radostí odevzdávají své pravomoci a nadšeně opěvují jeho schopnosti.

V tomto moři nadšení a souhlasu téměř není slyšet slabý hlásek malé skupiny křesťanů, kteří tu zůstali. Do onoho osudného okamžiku zaslepeni vlastní pýchou byli zváženi autoritou, kterou respektují - a zůstali tu osamoceni, konfrontováni s vírou svých blízkých, kteří byli povoláni. O to více se snaží dostát úkolu, který zůstal na jejich bedrech - přesvědčit zbývající, přesvědčit svět, že to, co se děje, je realizace scénáře Apokalypsy. A že Nicolae Carpathia je v tomto scénáři jednou z nejdůležitějších osob - Antikristem, který má obloudit jejich duše a zmocnit se jich.

Malá a velmi různorodá skupinka - kapitán civilního letadla, jeho dcera, investigativní novinář, pastor - se v průběhu děje postupně mění tak, jak hrůzy Apokalypsy zasahují svět a vybírají si svoji krutou daň stejně, jako do skupinky přibývají ti, kteří se přesvědčují o pravdě Bojovníků trýzně, jak si začali říkat.

Oba autoři jsou zkušení američtí evangelizátoři a spisovatelé a mají za sebou řadu úspěšných publikací. Projekt Left Behind - Ponecháni napospas (u nás zatím vyšly tři svazky) je jejich příspěvkem k tlumočení Bible do moderního jazyka a k její transpozici do světa současnosti. Základní kostra příběhu věrně sleduje scénář Apokalypsy, na tuto kostru jsou pak navlečeny životní příběhy osob z různých sociálních a náboženských skupin. Při jejich popisu ale autoři zachovali až ohromující opatrnost. V příběhu mi chyběla spousta atributů našeho současného světa - drogy, fundamentalismus, bezdomovci, i milostný vztah dvou hlavních postav je popsán snad ještě decentněji, než jak bývalo zvykem v románech z devatenáctého století.

Klíčovým momentem pro pochopení knihy je původní biblické pojetí Boha, které autoři plně převzali z Apokalypsy. Starověké právo, etika a morálka nesnesou současná měřítka, vystavěná na principu vzájemné rovnosti jedinců - rovnosti, která se určitým způsobem odrazila i na celkovém společenském vnímání postavení člověka vůči Bohu. Tehdejší nerovnost mezi lidmi prakticky nemá v našem dnešním světě obdoby, a starověcí bohové - egyptští, sumerští, antičtí, mayští a další - svými pravomocemi tuto nerovnost reflektovali (říkají ateisté) nebo inspirovali (říkají věřící). Tak je třeba vnímat Apokalypsu, a tímto způsobem autoři také vedou děj. Živelní katastrofy, které jsou součástí Božího hněvu, si svoje oběti nevybírají. Vždyť věrní už byli vybráni a spaseni - ostatní lidé nějakou zvláštní milost Boží čekat nemohou.

Jakožto transkripce Apokalypsy do světa naší současnosti je série orientována na specifickou čtenářskou obec - na věřící křesťany a na lidi, kteří k vědomému prohlášení křesťanské víry potřebují dostatečně intenzivní impuls. V knize se o křesťanském Bohu dozvíte hodně a pro zvídavé to je, myslím, i velmi poučné - On je totiž popsán tak, jak ho vnímají významní američtí evangelizátoři. Pokud věříte v jiného Boha (ať už se jmenuje jakkoliv) nebo v cokoliv jiného nebo vůbec v nic, tahle kniha vaší víře nebo nevíře vstříc nevyjde - Bůh pánů LaHaye a Jenkinse je zcela určitě jiný, než ten, o kterém se zmiňoval Laplace Napoleonovi (Sire, tuto hypotézu nepotřebuji!) či jakého popsal Karel Čapek v onom hluboce lidském vyprávění o duhové kuličce.

Tim LaHaye, Jerry B. Jenkins: Ponecháni napospas, Bojovníci trýzně, Nicolae
překlad: Pavla a Matouš Iblovi
obálka: Jana Šťastná
Knižní Klub - Euromedia Group, 2001

(převzato ze sci-fi sekce Neviditelného Psa)Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: