Pondělí 31.12.2001
Svátek má Silverstr

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Poslední den v roce

CHTIP: Politicky a právně korektné péefko

MEJLEM: Novoroční projev stínového prezidenta republiky.

POLITIKA: Moje Novoroční zamyšlení

SVĚT: Australské Vánoce 2001.

VÁNOCE: Koleda, koleda......

RODINA A PŘÁTELÉ: Mé alkoholické začátky

ZE ŽIVOTA: Smutná taškařice Telecomu

SAKRYŠ: Koleje všech zemí, zase se spojte!

FEJETON: Budoucnost

VOLBY:Se slzou v oku

POSTŘEH: Hrubky a koniny

POLITIKA: Stop Temelín, a co za tím vězí

ODPOVĚDNA: Vševědovy vyčtené vědomosti

CESTY: Trak, já a Amerika. (13)
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Austrálie

31.12. SVĚT: Australské Vánoce 2001.
George Švehla

Štědrý den nám začal australskou symfonií sirén hasičských aut. Co jiného můžeme čekat, když už skoro 30 let bydlíme v buši v Modrých horách? Počasí jak vystřižené z příručky o požárech buše. Jasno, relativní vlhkost kolem 20%, horký (35°C) nárazový vítr ze severozápadu. Podle zvyku se k nám po poledni sjeli naši všichni mladí, i jedna jejich bývalá spolužačka se svojí fungl novou rodinkou. Bylo tu velice rušno a veselo. Do hovoru se stále mísil jekot hasičských sirén a kolem nás už hořel buš z pěti stran. Výhled do okolí nabízel pohled na hrůzná skoro černá mračna kouře. Později odpoledne dojela i maminka naší snachy Edity a dovezla nám náš nejhezčí dárek, který zatím hlídala. Protože jsme před časem ztratili našeho mogrela Pajdu, tak se náš syn Martin s Editou rozhodli nám darovat šestitýdenní štěně, šedivého křížence kelpího (australský farmářský pracovní pes) i s příslušenstvím. Tím myslím že Ferda, jak jsme ho pojmenovali, je už očkovaný, odčervený a pod kůží má mikročip a je tak do smrti registrovaný. Navíc dostal i předplatné na další dvě očkování k psímu doktorovi.Také dostal pod stromeček spoustu speciálního žrádla určeného pro štěniska jeho věku, samonavíjecí vodítko italské značky Flippy, krásný kožený Hugo - Designer Dogwear obojek a velikánský psí polštář - postel. To zvíře dostalo víc dárků jak my všichni dohromady.

Ohně se zatím rozrostly a situace začínala být velice zajímavá. Setmělá obloha byla rudá na všechny strany a my jsme se chystali ke kamarádům, kde si společně a tradičně zpíváme české vánoční koledy. Tentokrát byl dvacetikilometrový přesun zajímavější. Dálnice M4 a Great Western Highway byly pro požár buše uzavřené, zrovna jako železniční trať. Veškerý provoz jel po Old Bathurst Road, staré, úzké, strmé a točivé, první silnici co vedla přes Modré hory. Tak jsme se hlemýždím tempem dostali pod kopce. Cestou byl výhled na Peklo. Celé hory měly nad sebou rudou záři. Svahy, co se zvedají z rovin západní Sydney, na mnoha místech hořely a byl to fascinující pohled. Ke kamarádům jsme se dostali a koledy si zazpívali. Obě partnerky našich synů jsou rodilé Australanky, česky neumí, ale koledy si ujít nenechají a s odvahou jim vlastní čtou z papírků slova a při piánu pějí o sto šest s námi. Pak jsme se zase rozjeli každý svojí cestou. Požáry však nelenily a znatelně se rozrostly. Už vím, jak to bude vypadat v pekle, až se tam jednou dostanu.

25. 12. ráno bylo ve znamení vytí sirén hasičských aut, hukotu helikoptér s hasícími vědry v závěsu. Ohně se rozrostly a velké plochy Národního Parku Modré Hory už byly vyhořené. Požár se přiblížil do blízkosti osad v našem okolí. Situace se stává nezvládnutelnou díky silnému, horkému a velice suchému větru ze severozápadu, tedy z vnitrozemí a pouští. Helikoptéry, každá s kubickým metrem vody v závěsu, pendlují nad naším domkem každé 2 minuty. Hasiči, kterých v celém NSW bojuje s živlem 10 000 a dalších 35 000 jim pomáhá jsou už vyčerpaní a přicházejí posily z Viktorie. V NSW zuří 100 ohnivých bouří (firestorms) co se vymkly kontrole. Shořelo už přes 100 domů, avšak nejsou žádné lidské oběti. Více silnic je uzavřeno, dodávka elektřiny v mnoha místech přerušena a kamarádi u kterých jsme včera pěli koledy dostali od policie avízo evakuovat domeček. Ohnivá smršť se k nim blíží od západu, kde zničila střed osady Warragamba a část osady Silverdale, kde u silnice explodovala benzinová stanice, co měla na svátky plné podzemní nádrže benzínu. Výbuch bylo slyšet daleko, široko. 3000 obyvatel této oblasti bylo evakuováno, avšak naši kamarádi nakonec nemuseli. Oheň se, díky tomu, že se večer vítr trochu utišil, zastavil za řekou. Jsou však pořádně vyuzení a bez elektřiny. To u nich znamená bez klimatizace, teplé vody a vody vůbec, protože pumpy nepumpují a také bez tepla k uvaření třeba jen kávy. Podařilo se nám poslat jim lihový vařič, po našem synovi Petrovi.

26. 12. Suchý vítr neutuchá. Je však trochu chladněji, jen 26°C. Připadáme si jako v komíně udírny. Hustý kouř je všude a plameny se blíží. Hoří ve Warrimoo, asi 3 km na západ od nás. Díváme se na to peklo z nedaleké vyhlídky. Oheň postupuje rychle bušem z koruny stromu do koruny. Občas je slyšet výbuch jako když exploduje bomba. To když výbušně chytí celé údolí. Extrémně suchý vzduch nasycený výpary eukalyptového oleje z listů blahovičníků vytváří jakousi výbušnou směs, která za příznivých okolností buchne. Pak se vyvalí oblak hustého černého kouře. Známky, že všechen olej neshořel, nedostávalo se mu kyslíku. Však se také stává, že divoká zvěř, domácí zvířata a někdy i lidé neuhoří, ale udusí se, když veškerý kyslík spotřebují okolní plameny. Ve Warrimoo lehlo popelem 7 domů na jedné ulici a oheň se žene na nás. Severní polovina naší osady je evakuovaná. My sedíme na balkoně, pojídáme lunch, fotím a dělám záběry na video. Hasičům se daří neuvěřitelné. Oheň sice pokračuje dál, ale v naší osadě ubránili plamenům všechny domy. Některým sice kompletně vyhořela zahrada a u některých shořely i dřevěné terasy, ale domy jsou jen ožehnuté. Další kamarádi, co bydlí hned pod kopcem pod námi, jsou už třetí den v hustém kouři. Celá Sydney je zahalena šedivou clonou, kterou sluníčko sotva prokukuje.

27. 12. Klidné a chladné ráno, jen 14°C. Kouře je však tolik, že není vidět přes ulici. Na procházce se štěnětem Ferdou vidím, že oheň se opět rozrostl a hoří v místech odkud by mohl ohrozit i nás. Vše záleží jestli se zvedne vítr a kterým směrem pověje. V celém NSW bylo už ohnivému živlu ztraceno 140 domů. Přijíždí více pomoci z Viktorie, Jižní Austrálie a Qeenslandu. Mimo hasičů profesionálů s živlem bojují tisíce dobrovolných hasičů, kterých je v NSW 75 000 v 10 000 sborech. Celá akce je centrálně řízena s precizností vojenské operace. Nasazení personálu, techniky, materiálu a pomoci jde jako hodinky a zodpovědní jedinci mají obdiv a uznání celé komunity. Co je však smutné, je skutečnost, že většina ohňů byla svévolně založena a policie už po žhářích pátrá. Průšvih však je, že po nalezení pachatele se zjisti, že je to obvykle nějaký nezletilý školák, který se o prázdninách nudil. A takový nezletilec je právně prakticky nepostižitelný.

O vývoji situace se budu snažit čtenáře informovat. Jde jen o to aby nezafoukalo od jihozápadu, pak bych se asi delší dobu neozval, měl bych asi jiné starosti.


Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: