Čtvrtek 3.1.2002
Svátek má Radmila

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

AUSTRÁLIE: Požáry v NSW - 2002

TÉMA: Náš Rushdie - Joanne Kathleen Rowlingová

ŠAMANOVO DOUPĚ: Poskytněme trošku brutality i Čečně!

INFO: Rekord v Dukovanech

RODINA A PŘÁTELÉ: Potěšující zpráva z Rokytnice

PSÍ PŘÍHODY: Jak se mi nechtělo z postele

ČAJNÍK: Etiqeuette

SEX BAJKÝDKA: Vyhnáni z ráje

KNIHA: Nadprůměrná modla špatných věrozvěstů

HUDBA: Top ten 2001

NÁZOR: Novoroční předvádění tří králů

ZE ŽIVOTA: O rehabilitačních sestrách

MEJLEM: Názory čtenářů

SVĚT: Americké veverky

MÉDIA: Cenzuro, vrať se!
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Austrálie

3.1. AUSTRÁLIE: Požáry v NSW - 2002
George Švehla

28, 29, 30 a 31 / 12 se opět postupně otepluje. V pondělí odpoledne je už 38°C, relativní vlhkost vzduchu je 5%, avšak předpověď silných horkých větrů doposud meteorologům naštěstí nevyšla. Povívá jen slabý vánek a hasiči, kterých je v boji se stovkou požárů nasazeno už 15 000 se snaží zkonsolidovat situaci. V tom jim pomáhá 800 hasičských aut, 55 helikoptér a nesčetní dobrovolníci z místních komunit. Zatím v NSW ve stovce požárů shořelo něco přes 175 domů, avšak 11 000 jich bylo díky statečnosti hasičů zachráněno. Shořelo víc jak 2500 km2 (250 000 ha) buše a pastvin. Fronta požárů je přes 600 km dlouhá. Uhořely tisíce divokých zvířat a další stovky jsou v ošetřování s popáleninami. Je na ně velice smutný pohled. Rozběhla se kontroverzní diskuse na téma preventivního a kontrolovaného vypalování buše. Pravda je, že dříve se zde v Modrých horách a také jinde každou zimu vypalovalo. Posledních 15 let, díky zelenému a ekologistickému lobby, se vypalování omezilo. Buš zarostl a teď je v něm paliva na pořádný fajerák. Při kontrolovaném vypalování uhyne minimum zvěře, má čas a hlavně kam před ohněm utéct. Vypaluje se po částech a v době, kdy je vlhko, chladno a bezvětří. V divokých a nekontrolovaných ohnivých bouřích co jsme zde měli o minulých Vánocích však zahyne skoro vše co je v buši živé. Buď uhoří a nebo se udusí, když velké plameny spotřebují veškerý okolní kyslík. Shořel celý Royal National Park, na jih od Sydney a po Yellowstonském druhý nejstarší NP na světě. Tento náš NP za posledních 10 let vyhořel už potřetí a devastace je kompletní. Bude potřeba nejméně 20 let k regeneraci flory a návratu zvěře.

Tisíce domácností je stále bez elektřiny a okolní vzduch je téměř nedýchatelný. Znečištění vzduchu je více jak 10X vyšší než normální maximum. Díky kouři je viditelnost nižší než 20 metrů. Četné letecké linky byly ze Sydney odkloněny na Melbourne a jiná města pro nízkou viditelnost. Sluníčko je schováno za clonou kouře, je ponuré příšeří a vše je pokryto popílkem a "černým sněhem" jako po výbuchu sopky. Drobný černý prach vnikl všude a i v domech je vše pokryto vrstvičkou tohoto všudypřítomného spadu. Černé, spálené eukalyptové listy padají na Sydney a sydneyské pláže. Tisíce lidí má dýchací potíže. Zdravotní služba nabádá občany aby zbytečně nevycházeli ven a nebo dokonce neprovozovali jakákoliv aerobická cvičení. Většina lidí má zarudlé oči a podrážděné průdušky.

Nezbývá nám než doufat, že se nezvedne předpovídaný vítr. Většina našich kamarádů a také my zůstáváme letos na Silvestra doma, připraveni bránit svůj domeček. Kdyby se přece jen předpovídaný vítr zvedl, to bychom pak měli opravdu "horkého" Silvestra.

První den nového roku 2002 nás uvítal jasnou oblohou a lehkým severozápadním větříkem z pouští. Relativní humidita vzduchu je nejnižší za posledních 30 let. Pouhých 5%. Sydney je obklíčena požáry, které jsou po čtyřech dnech relativního klidu pod kontrolou. Také vzduch je trochu průhlednější a vidíme skoro kilometr daleko. Kolem deváté hodiny se však zvedl prudký, horký a suchý vítr. Teplota vyskočila na 38°C. Klidná situace se rázem změnila. Vzduchem bzučí helikoptéry jako roj divokých včel, všude houkají hasičské sirény a na 80% rozlohy se ohně vymkly z kontroly. Zuřící ohnivá bouře se žene na hustě zastavěná severní předměstí Sydney. Během dne jsou lidé evakuovaní z domů ve čtvrti Pennant Hills, Turramurra a Epping. Jsou obavy že v Lane Cove vzplane národní park. Situace se opět stává kritickou. Díky statečnosti, neohroženosti a totálnímu nasazení se hasičům daří neuvěřitelné a zachraňují 1300 domů před shořením. Jen v tento den vyhořelo 130 000 ha buše a pastvin. Od Štědrého dne zde už vyhořelo přes 1000 000 ha (10 000 km2) a fronta požárů se kterou hasiči bojují je 1300 km dlouhá. Vzduch se, díky kouři, stává opět téměř nedýchatelný. Desetitisíce občanů jsou zapojeny do boje s neúprosným živlem. Tisíce obětovali tomuto boji svoje dovolené a další tisíce dobrovolně a nezištně kupují, připravují a vozí jídlo těm co jsou v první linii. Stále dojíždějí a přilétají posily z Jižní Austrálie, Viktorie a Queenslandu. Na mnohých místech začíná být citelný nedostatek vody a v jiných místech se kvalita vody zhoršila a je ji nutno převařovat. Dnešní den byl co do nebezpečnosti situace dosud nejhorší.

2/2 dopoledne se situace příliš nezlepšila. Stále je extrémní sucho, fučí silný jihozápadní vítr, ale je o poznání chladněji, jen 35°C. Ohně zuří už jen 10 km od centra Sydney. Národní park v Lane Cove hoří. U nás v Modrých horách hoří 60 km fronta a bezprostředně ohrožuje domy v osadách Springwood, Winmalee, Warrimoo a Blaxland. Od počátku požárů policie zadržela už 21 podezřelých ze žhářství, kteří jsou ve vyšetřování. Odvážným hasičům se daří neuvěřitelné a letos zatím rozkacenému živlu neztratili jediný domek. Večer je však situace jiná. Na jih od Sydney u osady Sussex Inlet řádila nekontrolovaná ohnivá bouře a hasičům se nepodařilo uhájit všechny domy. Dvanáct jich shořelo a dvacet bylo těžce poškozeno. Doposud byla jen zranění, avšak žádné ztráty na lidských životech.

3/2 je jasné a klidné ráno, trochu vyšší relativní humidita vzduchu a 14°C. Počasí nám všem přeje a ohně se postupně daří opět kontrolovat. Železniční trať z Modrých hor do Sydney je pro požár uzavřena.

George Švehla 3/1/2002 časně ráno.


Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: