Sobota 5.1.2002
Svátek má Dalimil

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

ZABAVENÁ LOĎ: Úspěšná akce izraelského komanda

CESTY: Trak, já a Amerika (14)

EURO: Máme se snad po...?

ŠAMANOVO DOUPĚ: Lež, zvaná komunismus

ODPOVĚDNA: Vševědovy vyčtené vědomosti

LÁSKA: Gentlemanovy neučesané myšlenky

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK

SPOLEČNOST: Stephen Leacock, kanadský Montreal a rok 1943

TÉMA: Organické potraviny a oblbování spotřebitele.

FEJETON: Miliónový gól

TÉMA: Kozel zahradníkem aneb demokracie v zeleném

RODINA A PŘÁTELÉ: Stupeň kalamity nula

PSÍ PŘÍHODY: V těžkém podezření

ZAMYŠLENÍ: Lid má právo na zdraví

PŘÍRODA: Vzácní zimní hosté v Horní Moštěnici
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Izrael

5.1. ZABAVENÁ LOĎ: Úspěšná akce izraelského komanda
Dušan Neumann

V pátek odpoledne sezval náčelník izraelského generálního štábu generál Šaul Mofaz mimořádnou tiskovou konferenci na níž oznámil obsazení palestinské nákladní lodi Karine-A.

Loď vezla 83 vodotěsných beden se zbraněmi a municí o celkové váze 50 tun. Vedle samopalů AK-47 obsahovaly bedny velkorážové kulomety, protitankové a pěchotní miny, munici pro 120mm minomety, protitankové rakety LAO a Sagger, a rakety do raketometů s doletem 20 km. Většina zbraní pochází z Iránu. Bedny opatřené bojemi a plováky měly být shozeny u pobřeží Gazy.

Podle izraelských pramenů byla akce výsledkem spolupráce amerických a izraelských zpravodajských organizací a koordinované činnosti letectva a námřních sil. Americké námořnictvo operuje ze dvou hlavních základen na ostrově Sokotra a z jemenského přístavu Hodeida. Loď byla údajně objevena americkými špionážními satelity a byla po celou plavbu sledována americkými plavidly a průzkummnými letadly. Původně se předpokládalo, že loď veze náklad zbraní pro libanonskou větev Hezbolláhu, připravující se na případnou americko-izraelskou akci v rámci boje proti terorismu v Libanonu.

Když Karine–A dostala v Džibuti radiem příkaz změnit kurz původního itineráře okolo Afriky do Rudého moře, uvedli Izraelci námořní a letecké jednotky do pohotovosti. Ve čtvrtek v noci vysadili z helikoptery komando přímo na palubu lodi, zatímco z moře k lodi dorazila skupina žabích mužů na motorových gumových člunech vysazených z transportních vrtulníků. Příslušnici palestinské námořní policie, posádka a kapitán lodi byli nenadálným výsadkem překvapeni natolik, že se nezmohli na žádnou obranu.

Na otázku, jak si Izrael dovolil obsadit cizí loď v mezinárodních vodách generál Mofaz stručně prohlásil, že Izrael se v boji proti terorismu územně neomezuje.

Araftův mluvčí k incidentu prohlásil, že o něm ani o zbraních palestinské autority nic nevědí, a že zbraně nebyly určeny pro ně. Je evidentní, že Arafatova vláda nemohla zorganizovat dodávku bez úzké spolupráce s hezbolláhskými organizacemi v Iránu a v Libanonu, které řídí světově hledaný terorista Imad Mughnieyh.

Na každý pád Šaronovo prohlášení, že Arafat je „irrelevantní“, které se před dvěma týdny zdálo vrcholem arogance se ukazuje jako relevantní. Arafat buď nic neví, což lze jen těžko předpokládat, a pak je skutečně bezvýznamný, nebo lže, a pak ses ním stejně nedá jednat. Je smutné, když člověk musí nakonec dát zapravdu jestřábům Šaronova typu, neboť tam kde politiku žene nenávist je rozum zašlapán do kouta.


Další články tohoto autora:
Dušan Neumann

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: