Úterý 8.1.2002
Svátek má Čestmír

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

VOJENSTVÍ: Letectvo pro asymetrickou válku

SADISMUS: Co se děje v centru Brna

FUNDAMENTALISMUS: patnáctiletý sebevrah

ŠAMANOVO DOUPĚ: Komunistická pravda o Finsku

RODINA A PŘÁTELÉ: Vzpomínání vánoční

PSÍ PŘÍHODY: Příhoda se ztracenými klíči

CO KDYŽ...: To jsem přeci já!

ARCHITEKTURA: Světoznámý Alvar Aalto přijel do Prahy

TEROR: Zlo pro zlo - co s tím?

KNIHA: Podivné praktiky pokoutních publicistů

DROGY: Spekulativní prevence

HUDEBNÍ RECENZE: Skinny skákají do výšky

MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

NÁZOR: Masový únos

DROBTY: Několik myšlenek
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Drogy

8.1. DROGY: Spekulativní prevence
Regina Kyliánová

Nedávno odvysílala televize Nova reportáž o neobvyklé službě, kterou nabízejí krizová centra majitelům tanečních klubů. Poté, co se objevila nová nebezpečná varianta drogy extáze PMA také v České republice, rozhodli se pracovníci těchto organizací testovat zdarma ve své pojízdné laboratoři složení tablet ještě před užitím a uchránit tak návštěvníky technoparty od předávkování či otravy možnou napodobeninou.

Zákeřnost parametoxyamfetaminu-který byl u nás zaznamenán zhruba před dvěma měsíci, ovšem na svědomí má již desítky obětí po celém světě- totiž spočívá v oddáleném účinku, jenž se projeví až za tři hodiny. To vede k předávkování u uživatelů, kteří si hodinu po požití kvůli absenci obvyklých pocitů dají pro jistotu tabletu ještě jednu. Tablety s PMA mají nejčastěji podobu létajícího talíře nebo jsou označeny symbolem Mitsubishi.

Případy falešných extází se dle odborníků množí. Pro výrobce drog je totiž produkce látky MDMA- kterou obsahuje pravá extáze- nákladná a příliš složitá. Hledají tudíž levnější složky s podobným, ale posléze mnohem více rizikovým, účinkem. Dalšími na seznamu škodlivých látek, které by mohla extáze obsahovat a které mohou způsobit selhání organismu, jsou např. 4-metyltioamfetamin, bromoSTP či dextromethorfan. "Tvůrci" však nepohrdnou ani obyčejným škrobem, acylpyrinem, sedativy nebo veterinárními léky na odčervování psů.

Sečteno a podtrženo- nevládní organizace za pomoc narkomanům ve snaze zábránit dalším úmrtí, nevidí jinou možnost než ověřovat pravost ilegální extáze, která se prý pro mladé lidi stala fakticky normou. Já zase ono domnělé pravidlo vidím v něčem jiném- kde není odpovídající nabídka, NEMŮŽE být dostatečná poptávka. Což pro mne v překladu znamená, že zemřel-li někdo na důsledek konzumace běžně dostupné, závadné drogy, a tudíž si další konzument již nemůže být jistý, zda svou případnou dávku přežije - MUSÍ ho to, pokud není blázen, odradit.

Nedivila bych se, kdyby se aktivisté přesvědčeni o nevyhnutelnosti svých "služeb" dříve či později domáhali jejich financování státem. Například v Nizozemí mobilní laboratoře normálně fungují. Jejich oficiálním proplácením by se Česká republika mohla mezi "drogové ráje" zařadit také. Není mi znám konkrétní názor Meziresortní protidrogové komise, vím jen, že ve výčtu projektů schválených k přidělení dotace pro rok 2001 je u organizace Podané ruce (je jedním z poskytovatelů) v projektu " program terénní práce" uvedena částka 700 000 jako navržená = uskutečněná dotace od MPK.

Od těchto "služeb" se však distancuje policie, řada politiků a právníků s prohlášením, že na sebe tak krizová centra za své možné protiprávní počínání přebírají plnou zodpovědnost. Neslyšela jsem ovšem, že by tyto kontraproduktivní postupy někdo výslovně odsoudil. Ono není divu, když k tomuto problému média a také zástupci protidrogových/ prodrogových institucí přistupují, jako by se jednalo o závadnost paralenu a přímo v televizi jsou propagováni lidé typu "čágo bágo" ale přitom "absťák jak tágo" a současně pasováni na idoly a rádce teenagerů. To i ten dosud nerozhodný Bohouš z vedlejšího vchodu odhodí zábrany a půjde si "šlehnout". Konečně to za něj "otestujou" a navíc je Mitsubishi jeho oblíbená značka aut…


Další články tohoto autora:
Regina Kyliánová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: