Pátek 1.2.2002
Svátek má Hynek

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK

ZE SVĚTA: Tajemství Coca-Coly odhaleno

HISTORIE: Krvavý kruh

POLITIKA: Nespoléhejme na evropské peníze

RODINA A PŘÁTELÉ: Předčasné jaro vylákalo rozmanitý hmyz

PSÍ PŘÍHODY: Pes a bolení zubů

PŘÍRODA A ZDRAVÍ: Volíme přírodní léčbu - NADVÁHA (10)

ZE ŽIVOTA?: Dokonalí demokraté

FEJETON: Valentinky (jak je využít a jak si je užít)

FEJETON: Běžím

UMĚNÍ: Výtvarný šperk (3) - Gijs Bakker

MÉDIA: PŮJČKA PRO LHÁŘE

POSTŘEH: Klausovky nebo Zemanovky

PRÁVO: Znovu o vlastnících půdy

MEJLEM: Obyčejný týden pracovníka systémové podpory.
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava

1.2. FEJETON: Valentinky (jak je využít a jak si je užít)
Eva Hauserová

Dokud jsem nezačala počátkem devadesátých let pracovat v jistém nakladatelství romantické ženské četby, snad jsem ani o existenci Valentinek nevěděla. Na co taky nějaký svátek zamilovaných? U nás v Čechách zjevně nikomu nechyběl. - Ale počkejte, vzpomínám si, že na prvního máje (po návratu z manifestace) vás měl nějaký mužský políbit pod kvetoucí jabloní, abyste neuschla. To docela stačilo. A dnes je najednou v únoru všude plno červených srdíček, přáníček, bonboniér… jen co se utiší vánoční smršť, už abyste vymýšleli, jak nejlíp oslavit svátek zamilovaných. Dnes už mám - díky svému působení ve výše zmíněném romantickém ženském nakladatelství - kolem Valentinek všechno v malíčku.

Takže: Proč se vlastně slaví ještě v zimě, uprostřed února? Na pohled to vypadá nelogicky, ale dny se už prodlužují a ptáčci si prý začínají hledat své protějšky pro nadcházející hnízdění - alespoň tedy v Anglii, odkud se k nám Valentinky rozšířily a kde vládne mírnější podnebí než u nás. Ostatně příroda se v únoru opravdu probouzí - měli byste slyšet ty vřeštící kočky v zahradách kolem našeho domu!
Takže tokání v přírodě se promítlo i do lidových zvyků a ve středověké Anglii vytvářeli mladí lidé páry. Nešlo ale o žádné zásnuby na celý život, neboli dnešní terminologií takzvaný vážný vztah s přísliby budoucích závazků. Když dívka vyzvala mladíka "buď můj Valentin", znamenalo to, že si vyvolila protějšek k oslavám a tanci (nepraví se, jestli taky k milostným hrátkám, ale počítám, že v předkřesťanských dobách ano) - mládenec se tedy nemusel její nabídky děsit a prchat. Z čehož plyne, že podstata Valentinek je rozverná a nezávazná. Můžete je tedy využít k různým žertíkům, škádlení a vůbec zpestření všedních dnů. Svým oblíbencům opačného pohlaví můžete poslat valentinské pohlednice, nejlépe vlastní výroby a vylepšené veršíky a žertíky šitými na míru. Pozdrav k Valentinkám sice ještě neznamená milostný návrh, ale koneckonců ho můžeme opravdu využít k vyjevení svých dosud tajených citů. A poslat ho pod nějakým výmluvným pseudonymem - třeba Tvoje Pusinka. Riskujete jen to, že příslušný muž pozve na schůzku úplně jinou Pusinku.
Na Valentinkách je prostě příjemné to, že se můžete chovat pubertálně. A to i tehdy, když už v pubertě dávno nejste.
Kromě toho je důležité, abyste Valentinky prožila romanticky.
Pojem romantika mi vždycky připadal ošidný - znamená jakousi směs velkých citů, krásy, poezie a dramatických výjevů, ovšem každý člověk si pod tím představuje něco jiného. Především muži a ženy mají odlišné pojetí romantiky. Muž pokládá za romantické se předvádět a snaží se vám imponovat hodinovou přednáškou například o zásadních implikacích střednědobé implementace bruselské legislativy… nezívejte viditelně a hlavně neusínejte! Nebo taková romantická vycházka: muž při ní potřebuje alespoň zdolat nějakou horu (čihadlo, věž, skálu), i když vy byste daleko víc uvítala, aby vám šeptal do ouška nějaké lichotky. Mimochodem, říká se, že muži jsou ješitní, ale ženy nejsou ješitné o nic míň - nejen vy jeho, ale i on vás takříkajíc utáhne na vařené nudli, pokud bude používat dostatek sladkých lichotek. Prvorepublikoví filmoví milovníci to ovládali, ti dnešní už ne. Takže nám ženám často nezbývá než mužům taktně naznačit, co byste ráda slyšela. "Taktně naznačit" znamená u většiny mužů to na ně prostě zpříma vybalit.
Že vůbec romantická nejste a nemáte kolem sebe vhodné romantické protějšky? - Ujišťuju vás, že všechno záleží na pohledu. Jako se říká, že krása je v očích pozorovatele, tak i romantika je v očích příslušné romantické osoby, která ji vidí.
Takže si vezměte třeba tuhle scénu:
Jdu na rande. Je to v pytli, jsem celá rozcuchaná a tlačej mě boty. Jestlipak nejdu moc brzy? On se určitě zpozdí minimálně o pět minut. Sakra, měla jsem si vzít aspoň noviny na čtení, abych tady tak trapně nepostávala. Proč po mně tamhleten bezdomovec tak kouká? To jsem ale otrávená… to si vypiješ, hochu, nechat mě tady na sebe čekat! Sakra, a ještě ke všemu se třesu zimou!
A teď viděno romantickýma očima:
Vlasy jí čechral lehký vánek. Srdce jí nedočkavě tlouklo, a tak byla šťastná, že její milovaný ještě na místo nedorazil a ona má čas se alespoň trochu vzpamatovat a uklidnit z rozrušení. Sklopila zrak ke svým nohám, které vypadaly v těchto pravda trochu těsných střevících půvabně a droboučce. Přejela pohledem nešťastného bezdomovce postávajícího opodál a v duchu pocítila hlubokou vděčnost, že k ní osud - snad díky karmě nashromážděné v minulých životech - je tak vlídný. Projel jí zimomřivý záchvěv - touha, nebo předtucha silných citových zážitků, které ji očekávají?

Psáno pro Elle
Publikováno se svolením autorky


Další články tohoto autora:
Eva Hauserová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: