Pondělí 18.2.2002
Svátek má Gizela

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Harry Potter filmově i jinak

TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo

ZAJÍMAVOSTI: Střípky z Ameriky

SKRBLÍK: Úvěrové registry - jsou vaše údaje v bezpečí?

RODINA A PŘÁTELÉ: Padoušství, nad kterým jde rozum stranou

PSÍ PŘÍHODY: Bart coby popletený botanik

ZE SVĚTA: Ve stopách Prorokových.

ZE ŽIVOTA: Nevinný syn politického vězně trpěl víc než otec

TÉMA: Co může znamenat neschválení nového správního řádu?

PŘÍRODA A ZDRAVÍ: Volíme přírodní léčbu - AKUPRESURA A ŠIA-CU (21)

ZDRAVÍ: Hubnout k obezitě?

VĚDA: Objeveno nejstarší město světa

IZRAEL:Možnost pro rychlou dohodu existuje

PRÁVO: Čas oponou české justice trhnul

PENÍZE: Pomsta stálým zákazníkům?
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Izrael

18.2. IZRAEL:Možnost pro rychlou dohodu existuje
Yehuda Lahav

Palestinský politik Seri Nusejba:


Možnost pro rychlou dohodu existuje

Po loňském náhlém úmrtí Fejsala Husejniho Jasír Arafat jmenoval Seri Nusejbu za zmocněnce Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), zodpovědného za záležitosti Jeruzaléma. Nusejbové, spolu s Husejnové a Našašiviové patří ke “smetánce” jeruzalémské arabské komunity, proto jmenování Nusejby bylo přijaté vcelku s uspokojením. Všeobecné pozitivní přijetí však vydrželo jenom pokud Nusejba v článku, který uveřejnil současně v jeruzalémském arabském deníku “El Kuds” a v izraelském “Haaretzu”, nesáhl do vosího hnízda. Ve svém článku mezi jiným poukázal na to, že požadavek “práva návratu” palestinských uprchlíků na území Izraele je nereálný, zrovna tak, jako izraelské představy, že židovské osady, založené na obsazených územích, mohou zůstat permanentně na svém místě. Na palestinské straně Nusejbu obvinili ze zrady, ale mnoho vavřínů nezískal ani u Izraelců. Významný představitel izraelské pravice Nusejbu nazval “usmívajícím se Bin-Ladenem” - o to nebezpečnějším, že se usmívá.

S Nusejbou jsem se setkal v rekreačním centru poblíž Jeruzaléma, v němž se zrovna konala konference nedávno založené palestinsko-izraelské “Mírové koalice”.

Předseda Knesetu, Avraham Burg mi nedávno řekl, že palestinsko-izraelská dohoda ještě nebyla dosažena, protože “dva starobylé, moudré a zkušené národy se chovají jako malé děti”. Souhlasíte s tím?

Nikoli. Zdá se mi, že to je příliš zjednodušený pohled. Pan Burg snad vidí problém z jiné perspektivy než já, anebo chce zmenšit dimenze problému. A snad rozhodující je, že pan Burg nezastává funkci, která by mu ukládala vést osobně jednání. Nepřátelské akce trvají 18 měsíců - zřejmě to je příčina neexistence dohody.

Ale vždyť před dvěma lety v Camp Davidu se dohoda zdála být blízkou.

To je relativní. Srovnáme-li návrhy předložené v Camp Davidu se situací před deseti lety, pak je pokrok zřetelný. Avšak návrhy, předložené loni v lednu v Tabě byly mnohem dalekosáhlejší, než ty z Camp Davidu. Domnívám se, že v Tabě jsme dospěli k určení základů definitivní dohody. Kdyby dnes premier Šaron vyzval předsedu Arafata: dohodněme se na základě zásad, definovaných v Tabě - pak se mi zdá, že bychom mohli rychle dospět k podpisu dohody.

Myslíte si, že je šance, aby se Šaron s takovou výzvou obrátil na Arafata?

Přeje-li si pan Šaron opravdu mír - a já o tom nepochybuji - pak by musel zvážit, že prakticky to je jediná cesta k míru.

Někteří Palestinci vyjádřili názor, že nebylo moudré v Camp Davidu odmítnout návrhy premiera Baraka - a také prezidenta Clintona - a že konference v Tabě se konala příliš pozdě, jen několik dní před izraelskými volbami.

Podle mého osobního názoru není nelegitimní spochybnit v době jednání návrhy druhé strany. Proto si nemyslím, že Arafat udělal chybu, když vyslovil nesouhlas anebo odmítl ten-který návrh. Problém byl, podle mého názoru, že nebyl připraven žádný plán pro případ neúspěchu konference. Vždyť v mnohém byl dosažen pokrok. Logické by bylo, že jestliže se na konferenci nedosáhne dohoda, přeruší ji na týden-dva a pak budou v rozhovorech pokračovat. Je nesmysl přerušit jednání kvůli neshodám. Vždyť jednání je nejdůležitějším úkolem a zájmem obou stran.

V Izraeli se mnozí domnívají, že odmítnutím návrhů Baraka Arafat vlastně dopomohl Arielovi Šaronovi k moci. A z hlediska Palestinců byl přece Barak lepší partner než Šaron.

Zamyslíme-li se dodatečně nad vývojem událostí, Barak byl na konci jednání v Camp Davidu velmi rozzlobený. Měl pocit, jako kdyby mu Arafat dal facku. Zdálo se mu, že navrhl dalekosáhlé ústupky a Palestinci ho nechali v bryndě. A svým hněvem nakazil celou izraelskou veřejnost. Pak se rozzlobila také izraelská veřejnost. To pomohlo Šaronovi k moci.

Mýlil se tedy Barak?

Myslím, že se zmýlil v tom, že neprokázal větší sebekázeň. Nedosáhneš-li při jednáních kýžený výsledek, to ještě není konec světa. Není třeba dituaci zhoršovat ještě víc, je lépe snažit se o pokračování rozhovorů. Mimochodem, také Arafat se rozzlobil a také on svůj hněv rozšířil na palestinskou společnost. A tehdy se také Palestinci rozzlobili. To byla jedna z příčin vzniku “intifády”.

Izraelci většinou nejsou rozzlobení, nýbrž frustrovaní a Palestinci kvůli teroristickým útokům pozbyli jejich důvěru. Co se může udělat pro obnovení důvěry?

Myslím, že Izraelci by neměli pohlížet na Palestince v černo-bílých barvách: jsme teroristé anebo holubice míru. Jsou mezi námi takoví i takoví. I v době teroristických akcí by měli věřit, že většina Palestinců si přeje mír a dohodu s Izraelem. Dohoda s Palestinci je v zájmu Izraele - zrovna tak, jako je v zájmu Palestinců, aby dospěli k dohodě s Izraelem. Na obou stranách bychom měli působit proti existující zlobě a zoufalství. Musíme vést úpřimné dialogy, budovat mosty. Myslím si, že Palestinci si musejí uvědomit, jaké jsou reálné podmínky mírového urovnání a musejí se postavit rozhodněji proti násilnostem. Také Izraelci mohou udělat hodně pro obnovení vzájemné důvěry. Především je třeba ukončit násilnosti a prvním krokem by mohlo být odvolání izraelských tanků z palestinských území.

Vzdyť znáte izraelskou odpověď: nejdříve ať přestanou teroristické akce.

Uznávám, že to je otázka jako co bylo dříve, slepice anebo vejce. To je ďábelský kruh. Lze ho přerazit ústupem tanků, po němž by Šaron mohl vyzvat Arafata: “A nyní jednejme”.A je třeba duchovní síly pokračovat v jednáních, i kdyby byl spáchán další atentát. Protože to je závod mezi těmi, kdo chtěji situaci zhoršit a těmi, kteří chtějí najít řešení. Izraelci se nesmí vzdát naděje po každém terroristickém útoku, zrovna jako my se nesmíme vzdát naděje po každém izraelském bombardování anebo likvidaci.

Jaký program má nedávno založená izraelsko-palestinská “Mírová koalice”?

Jsou dvě iniciativy. Jedna ze strany politických činitelů, jako Josi Bejlin a Josi Sarid z izraelské, Jasír Abed Rabbo, Hikmet Ziad a jiní z palestinské strany. Druhá iniciativa je společenská. Jejím programem je mobilizace lidí pro společné mírové akce. Setkáváme se jednou týdně, abychom určili plány pro další týden.

Důvěřujete svým izraelským partnerům?

Absolutně a stoprocentně.

Yehuda Lahav, Tel-AvivDalší články tohoto autora:
Yehuda Lahav

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: