![]() | HLAVNÍ STRÁNKA >> Společnost >> Školství |
V diskusi o zavedení školného na české vysoké školy padají různé argumenty. Socialisté stereotypně opakují, že placené studium diskriminuje studenty ze slabších sociálních vrstev, kterým znemožňuje přístup ke vzdělání, a tím i ke zlepšení vlastní situace. O existenci sociálních stipendií, která problémy těchto studentů standardně řeší, již ale nehovoří.
Státní zdroje zůstanou nedotčeny. Školné, které studenti zaplatí, získají ve formě výhodných půjček. Je jasné, že každá půjčka musí být splacena, a to i s úroky. Půjčka na studium bude splacena z kapitálu, který student získá právě studiem.
Podívejme se na statistiky vztahu průměrné mzdy vysokoškolsky vzdělaných lidí a průměrné mzdy v populaci. Tento podíl se od začátku devadesátých let zvýšil z 1,2 na 1,7 v současné době. Investice do vysokoškolského vzdělání je proto investicí pozitivní, investicí, která se jednoduše dlouhodobě vyplatí.
Zavedení školného, které by částečně krylo náklady na studia kromě toho vylepší vztah mezi školou a studenty, mezi školou a veřejností. Přiznejme si, že dnes mnoho škol vnímá studenta jako nástroj k získání státního příspěvku a snaží se udržet si jej co nejdéle. A to i v případě, že jeho studium viditelně nespěje ke zdárnému konci. Jsem přesvědčen, že zodpovědnost vysokých škol ke společnosti zavedením školného výrazně naroste.
Zavedení školného postaví rodiče i studenta před otázku, jaké je uplatnění absolventů té které vysoké školy, do jejíhož rozpočtu přispívají buď ze svých úspor, nebo ze svého úvěru. Tvrzení, že bohatým je to jedno, jednoduše nemůže obstát, protože i oni se budou muset ptát, k čemu jim bude studium na té které vysoké škole a jak se uplatní na trhu práce. Zavedení školného přinutí vysoké školy k tomu, aby pružně reagovaly na poptávku po studiu, zkvalitňovaly své služby a hledaly obory, jejichž absolventi se uplatní.
Ing.Miroslav Beneš
poslanec PČR za ODS
TÉMA: Otázky kolem školného
Poslanecká sněmovna nedávno zamítla návrh poslance Matějů zavádějící školné. Podívejme se, zda vysokým školám a celé společnosti toto rozhodnutí prospěje či nikoliv.
Nejdříve si položme otázku - proč školné? Nabízí se několik odpovědí:
1. Zvýšení počtu vysokoškoláků
2. Zvýšení úrovně VŠ vzdělání a konkurenceschopnosti ČR
3. Peníze na mzdy pedagogů
4. Eliminace pseudostudentů a motivace odpovědných studentů (stipendia)