Pátek 1.3.2002
Svátek má Bedřich

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK

POLITIKA: Benešovy dekrety a Německo na rozcestí

POLITIKA: Zahraničně-politická gesta nebo zodpovědnost?

ZE SVĚTA: Výhody stárnutí v Austrálii.

RODINA A PŘÁTELÉ: Jak mě neokradli na stanici Národní

PSÍ PŘÍHODY: Konec světa se blíží

POLITIKA: Nepolitická - nadace, jak dál?

KUPÓNOVKA: Nejpozoruhodnější privatizační číslo

JADERNÁ ENERGIE: DUHOVÁ mlha nad jádrem (2)

PŘÍRODA A ZDRAVÍ: Volíme přírodní léčbu -AROMATEROPEUTICKÁ MASÁŽ (30)

HUDEBNÍ RECENZE: Skvělá hudba se špatným zvukem

O ZEMI I ZEMI: Malá Plzeň - kde to je?

ZDRAVÍ: Která rizika podceňují Češi při cestách do zahraničí

INFOSERVIS: Haag učí Srby pragmatismu

POVÍDKA: Pan Miko
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Austrálie

1.3. ZE SVĚTA: Výhody stárnutí v Austrálii.
George Švehla

Nerad bych se zde zmiňoval o těch méně žádoucích jevech které stárnutí provázejí. Různé bolesti, omezená mobilita a UHOSIP*. A nebo, jak jeden s hrůzou čeká až se jednou ráno probudí a zjistí, že ho nic nebolí. Pak si bude konečně jistý že už je dočista mrtvý. Spíš bych se rád pozastavil u těch jevů pozitivních a výhodných. Takový geriatrik má například nezměrné zkušenosti. Jen si na ně musí vzpomenout, což ovšem vždycky dosti dobře nejde. Také obvykle hodně prožil a viděl. Mnohdy by rád svoje zážitky sdělil svému okolí, avšak občas se mu tyto popletou a blábolí nesmysly. Sám si to však neuvědomuje a tak, i když mimoděk, své okolí obveseluje. To ovšem jen potud, pokud tyto svoje zážitky neopakuje příliš často. Takový dříve narozený spoluobčan má obvykle i spoustu času, neboť je zpravidla v penzi. Ale zeptejte se nějakého penzisty jestli má čas na to či ono. On vám zcela jistě odpoví, že od té doby co je v penzi tak už nemá čas vůbec na nic. A to i přesto, že den má stále svých 24 hodin. Za toto ostatně může pan Einstein se svou teorií absolutní relativity času. Na rozdíl od toho, kdy při rychlosti limitně se blížící rychlosti světla, kdy čas se prodlužuje aby se při rychlosti světla zcela zastavil, tak čím je jeden starší, tím čas utíká rychleji a rychleji. Ke konci života pádí čas tak rychle, že takový senior ani nepostřehne že umřel. A obvykle, na rozdíl od pozůstalých, je mu to také úplně jedno.

Píšu tak trochu zasvěceně. Mnoho mých přátel je už v kmetském a nebo babičkovském věku. To se už vůbec nezmiňuji o těch co zatím stačili umřít. Minulý rok došlo i na mě. Ne, nepodařilo se mě umřít, ale můj věk mě byl připomenut prostřednictvím "Ageing & Disability Departmentu of NSW". Dopisem od samotného pana ministerského předsedy vlády našeho státu. Byla mě doručena "Seniors Card", kterou obdrží každý občan NSW po dovršení šedesáti let a který nepracuje více jak 20 hodin týdně. Abych to snad upřesnil. Kdo není výdělečně činný, více jak 20 hodin týdně. Protože takový senior obvykle v tom týdnu odpracuje 60 i více hodin, avšak bez jakékoliv finanční odměny. Ať už doma na zvelebování svého bydliště a nebo v rozvětvené rodině. Ti kteří rozvětvenou rodinu nemají obvykle vykonávají řadu dobrovolných a neplacených služeb a prací v místní komunitě. Jako moje žena Míla dopravuje a provází babičky a dědečky při návštěvách doktorů a nebo na nákupy. Jde o ty naše spoluobčany co už nemají a nebo nemohou řídit auto, bez kterého se zde nikdo nikam nedostane. A nebo pomáhá v místní knihovně a podobně. Odměnou takovému geriatrikovi je dobrý pocit dobře a smysluplně vykonané práce, užitečnosti a nebo srdečné poděkování toho, kterému pomohl.

Seniors Card má svoje výhody. Ve velké většině je zdejší senior ve slabší příjmové a tedy zpravidla i ekonomické vrstvě společnosti, zrovna jako penzista, ale tím se zde jeden stává až po 65 letech věku. Seniors Card opravňuje držitele ke značným slevám snad ve všech oblastech. 10-20% za ubytování v hotelech a nebo motelech. Stejná sleva je v některých obchodech, restauracích a za služby lékařů, účetních, všeobecné služby, jako servisy, opravy a pronájem. Podobné slevy jsou na vstupném do kin, divadel, na koncerty a nebo do národních parků, koupališť a různých jiných a četných atrakcí, jako mořské akvárium, zoologická zahrada, sportovní události a podobně. 10-15% sleva za pojistky, ať už za domek, domovní vybavení a nebo za automobil, či zdravotní. Snad největší slevy jsou ve státní hromadné dopravě. Autobusy, vlaky, tramvaje a lodě v krásném Sydneyském zálivu jsou za skoro směšnou cenu. Tak zvaná denní "Excursion" jízdenka vás opravňuje cestovat neomezeně celý den všemi vlaky, autobusy a loděmi v oblasti metropolitní Sydney za závratnou sumu AUD 1.10. Protože my už v Sydney nebydlíme, a spadáme pod "Outer Metropolitan Area" které představuje dvěstěkilometrový rádius kolem Sydney tak stejná jízdenka nás přijde na dvojnásobek. Tedy AUD 2.20. A to jedeme vlakem - rychlíkem, který staví jen v pár stanicích a zdolá 85 km od nás do City za 50 minut. Navíc jede každou hodinu. Takže denní výlet do City a několikahodinová projížďka lodí po překrásném Sydneyském zálivu nás přijde oba na AUD 4.40 za jízdné. Jen pro ilustraci, normální zpáteční jízdenka na vlak od nás do City stojí AUD 15.60. Zlevněná v době menšího provozu a časově omezená kolem AUD 10.-. Jízdenky na lodi a autobusy jsou ve stejné cenové skupině. Za předpokladu, že roční výdaje se pohybují kolem AUD 35 000, tak průměrné slevy o patnácti procentech představují AUD 5250. No a za to se zde už dá koupit slušné ojeté auto. To ovšem jen za předpokladu že se jedná o občana naprosto normálního a ne takovýho cvoka jako já, který si za AUD 150.- postaví ze dvou vraků auto sám.

Takže se zdejší společností to není tak zlé jak je možno si denně přečíst v novinách (které jsou na ročním předplatném pro seniory o 40 %levnější a doručeny až do domu) a nebo je vidět v televizi. Rozhodně je zde o dříve narozené občany postaráno lépe a hlavně kvalitněji než v srdci Evropy. Nám se nyní otevírá cesta "levného" nakupování. Nevadí, že mnohdy při slevách jsou ceny levnější než slevy prostřednictvím "Seniors Card", ale hřeje nás vědomí, že máme slevu furt a hlavně to velkomožné gesto naší vlády. Také se nám ovšem otevírá levné cestování. Teď si na to jen najít čas, protože jak již jistě víte, senioři nemají čas vůbec na nic.

George Švehla 1/2/2002

*Vysvětlivka zkratky UHOSIP pro ty co neví. "Úplný Hovno si Pamatuju."


Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: