Čtvrtek 7.3.2002
Svátek má Tomáš

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

SCI-FI: Tušení doktora Součka

POLITIKA: Šílený předvolební kvapík

TÉMA: Křivá daň

PROBLÉM: Dekrety presidenta republiky - právní analýza (2)

FÍGLE: Státní správa porušuje zákon

RODINA A PŘÁTELÉ: Byl Ludvík Souček český doktor Mengele?

PSÍ PŘÍHODY: I cesta je cíl

ŠAMANOVO DOUPĚ: Naši dobrodinci

TÉMA: Zaveďme regresívní daň!

REKLAMA: Chytrá, blbá a... záhadně krásná

K DISKUSI: Obchodování e-mailem s doménami

K DISKUSI: První desetiletí nového století aneb Už jsme si zvykli?

SAKRYŠ: Okamžiky, šmátrejte nám v hlavě!

PENÍZE: Jak regulovat penzijní fondy?

KOMENTÁŘ: Vlastenectví a byznys
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet

7.3. K DISKUSI: Obchodování e-mailem s doménami
Jaroslav Příhoda

V uplynulých dnech jsem vedl polemiku s paní, která nabízí doménová jména k prodeji. Z korespondence vyvstaly otázky na které nemám jednoznačnou odpověď. Tyto otázky jsou:

Co možno považovat za aukci defacto?

Musí e-mailova pošta, která je obchodním dopisem obsahovat všechny náležitosti jako obchodní jméno firmy, sídlo IČO atd.?

Je doménové jméno zbožím, které lze prodávat?

V liberální společnosti je dovoleno obchodovat se vším co není zakázáno, Ale tento styl prodeje mi spíše připomíná prodej vyprodaných vstupenek než podnikáni.

Protože jsem si neudělal jasný názor přikládám výtah korespondence k diskuzi.

Z 1. nabídkového e-mailu uvádím:

Dobry den,

.........dovolujeme si Vam oznamit zahajeni aukce prestizniho domenoveho jmena

..............cz

vyvolavaci cena domenoveho jmena ................cz: 40.000,- Kc (nizsi nabidky nebudou do aukce prijimany)

Domenove jmeno bude prevedeno nejvyssi nabidce, pokud objednatel zasle shora uvedenou nabidku. Obratem mu bude zaslana smlouva, faktura a prevodni formular domenoveho jmena. Prevod domenoveho jmena je mozny pouze proti uhrade.

spolu se shora uvedenym domenovym jmenem jsou do aukce vlozena a nabizena nize uvedena domenova jmena:

Zde uvedeno 12 domén s minimální cenou od 4 do 40 tisíc

Na závěr upozornění, že telefonické nabídky nebudou akceptovány,

podpis plným jménem

mobilní telefon

adresa ani IČO neuvedeny

Každý kdo používá e-mailovou schránku k obchodním účelům, a zveřejňuje ji, dostává i různé nabídky. Váhal jsem zda mám tento e-mail hned vyhodit, pak jsem se rozhodl věnovat pár minut odpovědi:

............Pokud tento vas dopis ma byt obchodnim dopisem, coz zrejme nabidka drazeb domenoveho jmena je, mel by dle Zivnostenskeho zakona obsahovat nalezite udaje (napr. obchodni jmeno, adresu, ICO, c. registrace v Obchodnim rejstriku nebo datum vydání Z.L. atd.) Predpokladam, ze zivnostensky list na poradani podobnych nize oznamovanych aukci vlastnite.

Obratem jsem obdržel 2. e-mail:

.....nevsimla jsem si, ze by bylo zvykem ci povinnosti pri prvnim kontaktnim osloveni ci dotazu zasilat ICO, adresy, vypisy OT a podobne. Zaslala jsem potrebne kontakty, coz povazuji na prvni osloveni za postacujici. Nepotrebuji zivnost na poradani aukci, pokud to fakticka aukce podle zakounu aukce neni a pokud se jedna o nabidku neceho, co je mym vlastnictvim.

Pustil jsem se tedy znovu do polemiky a odpověděl i na 2. e-mail:

......, ze obchodni korespondence musi obsahovat obchodni jmeno, adresu, ICO, c. registrace v Obchodnim rejstriku nebo datum vydání Z.L., jsem si nevymyslel ja, to predepisuje zakon. V uvodu prvniho e-mailu upozornujete na zahajeni aukce, nyni tvrdite, ze to aukce fakticky neni, tak nevim.

Rozhodne bych se radil s dobrym pravnikem, pokud bych se do neceho podobneho dal. Take bych se nerad poustel do polemik, zda se zaregistrovanim domenoveho jmena toto stava ani ne tak Vasim vlastnictvim jako zbozim, ktere je mozno prodavat v aukci, ktera fakticky aukci neni.

Pak přišel 3. vysvětlující e-mail, v kterém pisatelka domény za zboží považuje:

.............Nejde o klasickou aukci ci vyberove zizeni. Jde o nabidku domenoveho jmena, ktere ma stanovenu cenu. Slovem aukce jsem chtela dat najevo, ze je mozne o cene "licitovat". Pokud nejde o aukci dle zakona, nepotrebuji na ni opravneni. Je to defacto to same, jako kdyz nabidnete vozidlo, nemovitost nebo cokoli jineho k prodeji za pevnou cenu. Domenove jmeno je zbozi jako kterekoli jine. Domenova jmena se prevadeji, drazi a prodavaji po celem svete. Je zrejme pravdou, ze jsem nemela pouzivat zavadejici vyraz aukce.

V posledním e-mailu je tedy mnohé vysvětleno. Myslíte si i vy, že e-mail, je-li psán jako obchodní dopis, musí tyto náležitosti obsahovat? Kde je hranice co je Anonym? Je možno zaregistrovat si jakoukoliv doménu a pak jí jako zboží prodávat?Další články tohoto autora:
Jaroslav Příhoda

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: