Pátek 15.3.2002
Svátek má Ida

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK

POLITIKA: Zahraniční politika před volbami, Waterloo nebo Watergate?

BENEŠOVY DEKRETY: Platí, neplatí a podobné hry

HISTORIE: Komunismus v praxi

MÉDIA: Kodex České televize nesmí podepsat profesionál hodný toho jména

PETICE: Znění. A jak dopadlo její předání?

HUDEBNÍ RECENZE: Bacha - podprahově vnucovaný ethnovliv!

MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

ÚVAHA: Humanita není poslední příčkou na žebříku vývoje

BAJKÝDKA: Gramodeska

POSTŘEH: Proč ztrácíme věci?

ZE ŽIVOTA: Rubrika pro ženy

AIDS se šíří slovem!

ZDRAVÍ: Kaktusy rodu Lophophora

ŠAMANOVO DOUPĚ: Ohrožování míru konečně odstraněno
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo

15.3. MÉDIA: Kodex České televize nesmí podepsat profesionál hodný toho jména
Irena Válová

O expertízu procedury a obsahu Kodexu České televize požádal dnes experta Rady Evropy a experty Mezinárodní a Evropské federace novinářů Spolek pro Media Observatory Česká republika.

Podle zákona o České televizi je to totiž Parlament, kdo schvaluje Kodex České televize. Tím získává kontrolu nad obsahem média a jeho zaměstnanci. Česká televize se tak stává další v řadě institucí státu, byť není přímo řízena mocí výkonnou, nýbrž Parlamentem. Jde o pozici srovnatelnou s Nejvyšším kontrolním úřadem, orgánem státní kontroly. S touto pozicí ostatně Kodex počítá: "Česká televize přispívá k volné soutěži politických uskupení… a současně působí jako jeden z nástrojů veřejné kontroly na dodržováním demokratických pravidel," píše se v Kodexu, který tím neuznává svobodnou soutěž politických stran a hnutí, jak je uvedeno v Ústavě.

Podle Spolku pro Media Observatory obsah kodexu, který je psán jakousi řečí ptydepe, osciluje od naprosté nejasnosti, neurčitosti a popletenosti až k nesplnitelným a proti pravidlům profesionálních novinářů jdoucím ustanovením. Kodex například podmiňuje práci v České televizi "mravností" a šířením pouze "hodnotově významných informací", aniž by říkal, čí morálkou a pro koho hodnotově významné a kdo se stane soudcem morálky a hodnot. Kodex upřednostňuje morálku před pravdou.

Kodex České televize nesmí podepsat žádný profesionál hodný toho jména. Podle Spolku pro Media Observatory se Kodex stane rozbuškou v České televizi a povede k dalšímu snížení profesionality televize.
Kodex České televize schválila Rada České televize jednomyslně a postoupila ho k hlasování Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.
Spolek pro Media Observatory si žádostí o zahraniční expertízu chce ověřit vlastní stanoviska s názory a postupy obvyklými v zahraničí.
Spolek pro Media Observatory ČR
Za správnost Irena Válová, předsedkyně
Kontakt: 02/7481 70 92, irena.valova@worldonline.cz


Další články tohoto autora:
Irena Válová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: