Úterý 19.3.2002
Svátek má Josef

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

ŠAMANOVO DOUPĚ: Chytrá Koalice

POLITIKA: Kampeličky, institut totality a státní služba

KOMENTÁŘ: Turbo

POLITIKA: Nová doktrina?

RODINA A PŘÁTELÉ: Záhadný vrtulník a muž na padáku

PSÍ PŘÍHODY: Další krok k moudrosti - nebo ke zkáze?

ARCHITEKTURA: Holandsko u nás

FEJETON: Každý si svůj kokos musí natlouct sám

REPORTÁŽ: Klaus na gymplu

TÉMA: Plíživý Verheugen (1.)

POLITIKA A ETIKA: Presumpce viny a dnešní morálka (2.)

GENTLEMAN: Po operaci do basy

VÝSTAVA: Měsíc + Mission TXX = realita + fikce?

PENÍZE: Jak udělat neživotní pojištění sexy?

SKRBLÍK: Jak se surfuje s Českým Telecomem v roce 2002?
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Německo

19.3. POLITIKA: Nová doktrina?
Jaroslav Teplý

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel neskrývá radost nad tím, že právní experti EU vyslyšeli rakouské hlasy a začali zkoumat sedm problematických dekretů československého presidenta Edvarda Beneše. Kancléřovo potěšení je pochopitelné, jeho černo-modrá vláda tím pomalu naplňuje slib, že se postará o narovnání nepravostí, které v minulosti utrpěli rakouští občané.

Tak začíná článek Petra Fischera "Tvrdohlaví dekretofilové" v LN 15.3.2002. Kdo je kancléř Schüssel, můžeme nejlépe ilustrovat citátem publikovaným v LN 11.3.2002, podle kterého "pozdravil shromážděné (sudetské Němce - J.T.) v dopise, v němž upozorňoval na odpor sudetských Němců k nacismu a na jejich nesouhlas s okupací Československa." Napsat něco takového může jen politik určitého formátu. Josef Goebbels se asi obrací v hrobě, neboť byl tímto výrokem degradován na zdrženlivého břídila.

Petr Fischer pak vyčítá české politické scéně, že "se při pohledu do minulosti vyznačuje vyznačuje tvrdohlavou umaností a neochotou přemýšlet s ohledem na důležitou zkušenost, že totiž žijeme na začátku 21. století a ne na konci války." Ale odkud ví, že ta válka opravdu skončila? Německo odmítlo prohlásit "Mnichovskou dohodu" za neplatnou a německý Spolkový ústavní soud už v roce 1956 rozhodl, že postupimský protokol nemůže být právně závazný pro Němce. Tedy začátek války je pro Německo legální a její výsledek právně nezávazný.

Proto možná jsou sudetoněmecké organisace a instituce nepřetržitě německým státem finančně podporovány v současné době více než 40 miliony DM ročně z federální vlády (a další miliony plynou z individuálních spolkových zemí), viz Martin D. Brown a Eva Hahnová "Němci a Češi jsou v postojích k sudetoněmeckému problému obětí falešných stereotypů", BL 10.05.2001. To může také znamenat, že všechny dosavadní spolkové vlády si přály a přejí udržovat ohýnek, který je možno podle potřeby rychle rozfoukat do velkého požáru.

Nová doktrina? Podle známého německého politika 19. století je válka pokračováním politiky jinými prostředky. Obrátíme-li tento výrok naruby, dostaneme, že politika je pokračování (prohrané) války jinými prostředky. Tím by se měli v prvé řadě zabývat shora zmínění právní experti EU a česká vláda by k tomu měla dát podnět a příslušné podklady - je jich dost a dost.

Rakouskou veřejnost bych při této příležitosti rád upozornil na zajímavý rozhovor, který vedla Frieda van Wijck s Rakušanem Simonem Wiesenthalem v druhém vlámském televisním okruhu 3.2.2002 (21:40, "Spraakmaker"). Wiesenthal (92 let) jako hlavní důvod své činnosti, t.j. vyhledávání skrývajících se nacistických válečných zločinců, označil nutnost nezapomenout, protože by se to mohlo opakovat. Jen tak mimochodem se zmínil, že Němci převzali od Rakušanů po "Anschlussu" některé způsoby jak zacházet se Židy. Detaily neuvedl, ale kompliment to zřejmě nebyl.


Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: