Čtvrtek 21.3.2002
Svátek má Radek

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

ŠAMANOVO DOUPĚ: Stalo se po kritice taxikářů

SAKRYŠ: Temelín, červen 2054

FOTOGRAFIE: Romové Marie Kracíkové

POLITIKA A ETIKA: Presumpce viny a dnešní morálka (4.)

RODINA A PŘÁTELÉ: Klíč k autíčku na klíček

ZE ŽIVOTA V AUSTRÁLII: Obluda.

PSÍ PŘÍHODY: První jarní klíště

CHTIP: Tak za chvíli tu máme zase jaro!!!!

LITERATURA: Hlas byl jeho osudem II.

HOVOŘÍME O: Zázračná dieta.

ZE SVĚTA: EGYPT - postřehy ze setkání tří civilizací

BAJKÝDKA: Svoboda laní

POSTŘEH: Můj život s ním

CHTIP: Zdrcující zjištění

PENÍZE: Počítač zadarmo?
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví

21.3. HOVOŘÍME O: Zázračná dieta.
Jaroslav Mácha

Minulý týden jsem četl ve Večerní Praze chválu na knihu Zelná dieta, kterážto slouží ke zhubnutí a je v ní spousta receptů. Jde vlastně o starou, dobře vyzkoušenou záležitost. Na konci první světové války a těsně po ní byla na Podkarpatské Ukrajině taková mizérie, že rodinné zásoby na zimu představovaly pár pytlů brambor a sud kyselého zelí. Účinky se nedají oddiskutovat- nejen že nebyla obezita, ale každý druhý člověk měl vole čili strumu.

Všechny brukvovité rostliny obsahují sloučeniny zvané strumigeny, které brání štítné žláze v hromadění jodu z potravy. Výsledkem je pochopitelně nedostatek hormonu štítné žlázy, na což reaguje hypofýza zvýšenou produkcí thyreotropinu, který nutí štítnou žlázu k tvorbě jejího hormonu a k růstu. Thyroxin a trijodthyronin se ovšem netvoří, protože jod není a tak štítná žláza roste a roste. Příslušné strumigeny chemici nejen vyčistili, ale připravili i příslušné snadno vyrobitelné obdoby, které se používají k léčení nadměrné funkce štítné žlázy.

Při běžné smíšené stravě se nemusíme bát konzumace kedluben nebo ředkviček. Když ale napodobíme podkarpatskou dietu, můžeme očekávat podobné výsledky. Úsilí moderních následovníků strýce Františka, manžela tety Kateřiny příliš nepřekvapuje. I oni chtějí skoro zadarmo a se stejnou kvalifikací jako on získat tělo- skvost. Překvapují mne spíš novináři, kteří nedokáží zvednout telefon a požádat o názor odborníka.
Články z oblasti, biologie, historie, filosofie, matematiky, medicíny... a i další články tohoto autora naleznete ve vědecké sekci Neviditelného psa UNIVERSUM

Zároveň zde dnes naleznete zdůvodnění udělení stříbrných Bludných balvanů a zítra zlatých.


Další články tohoto autora:
Jaroslav Mácha

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: