Úterý 26.3.2002
Svátek má Emanuel

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

TÉMA: Česko-německá deklarace z roku 1997 a B. Posselt o ní v ČT na ostro.

ŠAMANOVO DOUPĚ: Sousedé

POLITIKA: Hlasování o trojkách a koaliční program

NÁPAD: Zlepšovací návrh

PSÍ PŘÍHODY: Házení klacku bez kompromisu

RODINA A PŘÁTELÉ: V roli Víly Dobřenky

CO KDYŽ: Mýty s racionálním jádrem a ty druhé - lživé.

ZAMYŠLENÍ: Další pokus

VÝSTAVA: Projekt TXX aneb Z Prahy až na Měsíc

ARCHITEKTURA: Řeči do prázdna na prahu informačního věku

KAUZA: Ticho, ticho...

STIHAČKY: Američané mají svůj Watergate, my budeme mít Gripengate

PENÍZE: Vezmu si tě, až podepíšeš!

ZDRAVÍ: Ošetření proti vůli

MEJLEM: Ohlasy, názory.
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství

26.3. KAUZA: Ticho, ticho...
Richard Kába

Případ starý již téměř tři týdny. Bez udání důvodů byl odvolán z funkce vrchní školní inspektor Středočeského inspektorátu ČSI. Případ vzbudil pozornost médií (rádio Svobodná Evropa, týdeník Respekt, internetové noviny Česká škola, atd.). Komentáře se shodují. Odvolaný státní úředník doplatil na to, že jeho podřízení nebyli němí, hluší a slepí, že vzali hospodářskou kontrolu na školách vážně. Šest trestních oznámení a dvě odvolané ředitelky. Takový je výsledek podrobných kontrol hospodaření se státními penězi ve školách středních Čech, které loni provedla středočeská inspekce. Místo odměny trest! Jsou za odvoláním vrchního školního inspektora zájmy skupin nebo jednotlivců, konkrétně staré známosti mezi řediteli škol a úředníky ministerstestva? To už se nikdo nedozví - je ticho! Tak moc se zase neděje, vždyť jde jen o státní peníze a ne o mnoho, nanejvýš o pár miliónů. Koho by to zajímalo? Je ticho!
Zaměstnanci středočeské ČŠI podepsali dokonce petici a to 59 z 61 osob, viz příloha. Více na:

Odvolaný vrchní školní inspektor: Můj případ je precedentem
13. 3. 2002 0:00 - Česká škola - Školství
Antonín Mezera:

Prvního března rozčeřila hladinu zpráva ČTK o velmi překvapivém odvolání Jaroslava Černého z funkce vrchního školního inspektora Středočeského kraje - bez udání důvodu. Dnes již řadového školního inspektora jsme požádali o rozhovor, ke kterému přidáváme krátké shrnutí vývoje kauzy. Ta má totiž velmi zvláštní souvislosti.

Ve víru událostí, které ve školství stíhají jedna druhou, už dávno zapadly a byly zapomenuty předchozí personální změny - odvolání bývalého ústředního školního inspektora Vladimíra Valeše a několika dalších inspektorů bez udání důvodů ministrem školství. Od doby jmenování Marie Kalábové do funkce ústřední školní inspektorky v roce 1998 žila Česká školní inspekce v relativním klidu. Tohle konstatování ovšem není příliš přesné. V posledních dvou letech nabrala inspekce nový dech a začala se velmi urputně zajímat o nový fenomén - hospodaření škol se státními prostředky.

Deus ex machina

Marie Kalábová nečekaně odvolala bez udání jakéhokoli důvodu Jaroslava Černého z funkce vrchního školního inspektora Středočeského kraje k 28. únoru. Na opakované dotazy ČTK vzkázala, že se k této věci nebude vyjadřovat... Česká škola - ŠkolstvíDalší články tohoto autora:
Richard Kába

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: