Středa 27.3.2002
Svátek má Dita

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

TÉMA: Islámský kreacionismus

POLITIKA A ETIKA: Presumpce viny a dnešní morálka (6.)

DEKRETY a EU: Všichni se vybarvují?

MROŽOVINY: Historia magistra vitae

RODINA A PŘÁTELÉ: Počítač se neslušně zachoval

PSÍ PŘÍHODY: Zklamaná žravost

VOLEBNÍ PREFERENCE: Kde je pravda a kde začíná manipulace?

POLITIKA: Nebezpečná střední Evropa

IZRAEL: Nejde o "řetězec násilí"

EKOLOGIE: Zelení lobbysté vstoupili do politiky (1.)

KUBA: Kubánci si musí pomoci sami, říká Hilda Molinová

PENÍZE: Euro a Češi

TÉMA: Nejsme v právním státě

ZDRAVÍ: Rozhovor s profesorem Klenerem

CHTIP: Čtyři pitomci I.
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství

27.3. TÉMA: Islámský kreacionismus
Stanislav Reiniš

Již mnoho let existuje v USA kreacionistické hnutí, nám tak trochu nepochopitelné. Kreacionisté tvrdí, že Darwinova teorie o vývoji druhů je chybná, a že platí biblický výklad stvoření Adama z prachu a stvoření Evy z Adamova žebra. V USA byl také zformulován "vědecký kreacionismus", který se pokouší najít vědecké důkazy pro stvoření člověka v jednom dni z neživé hmoty, potopu a pod. Toto hnutí v USA má dost značnou podporu a podařilo se mu kupř. znemožnit vyučování vývojové teorie v některých amerických státech. V jiných státech USA je učitel povinen dát stejný čas výkladu vývojové teorie a stvoření. Mimo USA toto radikální kreacionistické hnutí nemá příliš velkou odezvu. Křesťané většinou chápou obrazný charakter biblické knihy Genesis, aniž by to narušilo jejich víru.

V současnosti však roste podpora kreacionismu v islámských zemích. Je to pochopitelné. Korán je svatou knihou, a musí být přijímán a vysvětlován doslova. Je dokonce hříchem Korán překládat do jiných jazyků. Korán byl, podle učení islámu, nadiktován přímo Alláhem a Alláh přece nemůže lhát. Korán se o stvoření Adama vyjadřuje celkem jednoznačně, i když nepříliš rozsáhle. Tak kupř. verš Koránu 3.59 říká:

A podobá se Ježíš před Bohem Adamovi: On stvořil jej z prachu a potom mu řekl: "Budiž", a on byl!

A následující verš 3.60: Pravda tato od Pána tvého přichází - nebuď tedy jedním z pochybovačů!

To je zcela jednoznačné. Islamista by popřel pravdivost Alláhových slov, a tedy samotnou existenci Alláha, kdyby připustil, že jeden jediný verš v Koránu je mylný. Proto má kreacionistické hnutí v islámských zemích velkou podporu, morální i finanční. Nejvíc je v těchto snahách angažováno turecké hnutí nazvané Bilim Arastima Vakfi (BAV), což se nevinně překládá jako "Nadace pro vědecký výzkum". Tato skupina je podle názoru expertů nejlépe organizovaným a financovaným anti-evolučním hnutím v islámském světě. Existuje hlavně v Turecku a skandalizuje a napadá bezbožné universitní profesory genetiky, kteří si dovolí mluvit o Darwinově teorii. Rozšiřuje knihy jako "Tmavá tvář darwinismu", nebo "Podvod evoluce". Ty píše autor pod pseudonymem Harun Yahya. Mnozí genetici se proto bojí veřejného mínění, a to zvláště v těch provinciích Turecka, kde je silné fundamentalistické islámské hnutí. Proto raději mlčí.

BAV není jedinou organizací toho druhu. Ali Goren, turecký profesor medicíny a člen parlamentu, se pokouší prosadit zákon, podle kterého by mělo být Darwinovo učení v Turecku úplně zakázáno. říká, že darwinismus je "vědeckým podvodem". Tvrdí, že darwinismus podporuje atheismus. "Vědecký kreacionismus" v tureckém pojetí ovšem není nic jiného než sbírka teologických traktátů, naopak říká například Dincer Gullen, děkan přírodovědecké fakulty istambulské university.

Jedním z nejvíce napadaných vědců je Aykut Kence, profesor na Technické universitě pro střední východ v Ankaře. Problém podle něj je v tom, že ti, kdo jsou přesvědčeni o vývojové teorii, se bojí se veřejně projevit. Přesto Kence ustavil "Skupinu pro vývoj", jejímiž členy jsou odborníci, snažící se publiku darwinismus vysvětlovat. Podporuje ji asi dva tisíce tureckých universitních profesorů, vědců, a členů Turecké akademie věd. Kence dostává velké množství hrozeb e-mailem a jinými médii. Přesto se mu podařilo umístit bronzovou bustu Darwina před budovu jeho biologického ústavu. Na zdi své kanceláře má heslo:

"Aby ses vyhnul kritice, nedělej nic, neříkej nic, nebuď nic." Víc informací je v časopise Science (USA), který minulých dvou letech uveřejnil několik článků na toto téma.


Další články tohoto autora:
Stanislav Reiniš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: