Středa 3.4.2002
Svátek má Richard

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

ANALÝZA: Světlonoši šerosvitu aneb reálný demokrajíc. (dokončení)

MROŽOVINY: Izrael za naftu

IZRAEL: Kam stále mizí všechna ta mouka?

POLITIKA: Nervozita ve sněmovně a koaliční program

RODINA A PŘÁTELÉ: Další argument o škůdcovské činnosti Václava Havla

PSÍ PŘÍHODY: Jak si Bart počínal o Velikonocích

LITERATURA: Shakespeare a Hawking

POLITIKA: Národní zájem

EKONOMIE: Nepřiměřené posilování koruny je možná důsledkem nevhodné hospodářské politiky státu.

Z TISKU: Odsun Němců, Havlovy projevy k tématu a reakce na ně.

ROZHOVOR: O penězích, čase a životě v českém prostoru

ARCHITEKTURA: Od Rudolfa II. ke Stalinovi

ZLOČIN : Ruská mafie řádí v USA

POLITIKA: Dekrety a Maďaři

CHTIP: Sex v ordinaci
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Izrael

3.4. IZRAEL: Kam stále mizí všechna ta mouka?
David Bedein

Izraelský ministr obrany a nedávno zvolený šéf umírněné Strany práce Benjamin Ben Eliezer prohlašuje palestinské uprchlické tábory za teroristické základny a nebezpečí pro všechny izraelské občany.

Neuplyne den, abychom neslyšeli o:
- sebevražedných atentátnících pocházejících z uprchlických táborů, jejichž "hrdinská" smrt je potom v těchto táborech oficiálně oslavována
- vrazích, kteří v táborech nacházejí azyl
- minometných granátech vypálených z táborů proti izraelským cílům
- jednotkách Al-Kajdy, umístěných v uprchlických táborech
- skladech potravin v uprchlických táborech přeměněných ve skladiště zbraní a munice
Kdo řídí tato místa? Existuje organizace s absolutní pravomocí nad těmito tábory a není to OOP, Palestinská autonomní správa, Hamás, Islámský džihád ani jiná arabská organizace. Tábory totiž nejsou spravovány nikým jiným, než UNRWA (Agentura OSN pro pomoc a práci ve pospěch palestinských uprchlíků na Středním východě)!
Ta byla založena Organizací spojených národů po skončení Války za nezávislost v roce 1948 s mandátem vytvoření přechodného útočiště do doby, než bude dosaženo návratu těchto uprchlíků do jejich domovů a vesnic, které opustili v roce 1948. A to i tehdy, pokud tyto vesnice mezitím přestaly existovat.
UNRWA tak zůstává jedinou organizací řešící se problémy uprchlíků, jejíž zjevným účelem je zakonzervování jejich současného statutu. Hlavní myšlenkou oficiálního bezplatného vzdělávacího systému UNRWA zůstává premisa, že "uprchlíci musí zůstat uprchlíky, dokud nebudou repatriováni do svých domovů."
Dán Peter Hanson, ředitel UNRWA, vysvětluje, že "právo na návrat" zůstává mottem UNRWA a jednotným požadavkem celého palestinského národa.
Sammy Messhassha, ředitel odboru veřejných záležitostí UNRWA v Jeruzalémě potvrzuje, že UNRWA si je dobře vědoma, že tisíce ozbrojených příslušníků palestinských bezpečnostních složek mají svůj domov v uprchlických táborech, a že UNRWA nemá proti tomuto jevu námitek.
Mediální analytik Palestinské autonomní správy Ghassan Khatib poznamenal v únoru 2000 ve svém rozhovoru pro CNN, že každý mladý muž v uprchlickém táboře Balata má nyní svojí osobní zbraň! Jak je to možné? V každém táboře sídlí řídící výbor, který rozhoduje o přidělování finančních prostředků, které obdržel jako pomoc od humanitárních organizací a států celého světa. A tento výbor tudíž rozhoduje, zda se za takto získané peníze zakoupí potraviny či zbraně.
Budou organizace a státy, které tak štědře sponzorují UNRWA - USA, Kanada, Evropská unie, ale i Izrael, nyní požadovat, aby UNRWA odzbrojila tato hnízda terorismu tvářící se jako uprchlické tábory? Právě nyní, kdy jsou sklady potravin UNRWA přeměňovány na skladiště zbraní a munice pro palestinské ozbrojence, tatáž UNRWA posílá dárcům naléhavé žádosti o další finanční pomoc. Ti by si měli klást otázku - kam stále mizí všechna ta mouka?
David Bedein, Israel Resource News Agency
Přeložil a upravil Jakub Šváb


Další články tohoto autora:
David Bedein

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: