Sobota 6.4.2002
Svátek má Vendula

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

PENÍZE: Kde budete danit?

. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak se podařilo zkorumpovat ODS? Vždyť to přímo bije do očí!

SERIÁL: Příběh zapeklitého starce

KOMUNIKACE: Telecomu zvoní mobily

ZDRAVÍ: Sexuální život Alexandra Dumase

FILM: ponorka U-571

CHTIP: Zapeklité otázky na něž není odpověď

POMOZTE PROSÍM: Vodní záchranná služba naléhavě prosí o pomoc při pátrání po člunu

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK

TÉMA: Co rodičovské otazníky s Kamilem Horákem neřeší?

POLITIKA: Mýtus Opoziční smlouvy

RODINA A PŘÁTELÉ: Optické teplo aneb Pokušení

PSÍ PŘÍHODY: Důmyslný milovník

ÚVAHA: Vstoupíme příští rok do EU?

O připravovaném osudu Česka po vítězství Německa ve II. světové válce: z nástupního projevu R. Heydricha Praze v říjnu 1941
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Telekomunikace

6.4. KOMUNIKACE: Telecomu zvoní mobily
Vojtěch Kment
p>

Kdy a jak se vyplatí odchod na mobilní telefony. Pro řadu zákazníků začíná již být významně levnější používání mobilních telefonů. Telecom dosáhl svého cenového stropu asi ještě dříve, než byla zavedena konkurence v hlasové telefonii pevných linek. Srovnání trhu hlasové telefonie.

Únorové zdražení Telecomu mne vyvedlo z obvyklé letargie, s níž snáším různé rány osudy. Zvýšil se měsíční paušál domácích stanic ze 175,-Kč na 290,-Kč a u firemních stanic z 232,-Kč na dokonce 399,-Kč (sic). Protože ještě i dnes bývá problém nechat si promptně zavést telefonní linku (v posledním místě kanceláře /v centru Prahy/ mi žádost na 3 linky ležela 2 roky ještě loni v létě), a spojení je pro business asi to, co nervy pro organismus (v podobné analogii peníze jsou krví), nechal jsem si na různá místa, v nichž se vyskytuji, zavést různý počet linek "pro jistotu". Při pronásobení novými paušály vyšla měsíčně a zejména ročně cifra, jež prostě stála za to dát si pauzu a podívat se na stav a ceny českého telefonního trhu podrobněji. Do průzkumu jsem zařadil Telecom a 3 mobilní operátory. Další operátoři pozemních sítí zatím neposkytují ani své podmínky veřejně a zřejmě se soustřeďují pouze na velké organizace.

První zjištění byla překvapivá a podnítila můj zájem vypracovat hloubější a ověřenější analýzu. Aby tato práce zadarmo (suplující ty, kteří to mají v popisu práce a jsou za to státem i slušně placeni) měla aspoň nějaký smysl, dohodl jsem se redaktory Hospodářských novin na její finální publikaci. Hosana, právě před týdnem na velký pátek vyšla (HN 29.4., strana 21).

Středobodem je nákladový model, jehož podrobným výkladem vás nebudu zatěžovat, ale zájemci si jej mohou nalézt na níže uvedeném URLku. Jeho hlavním výsledkem je především tabulka tarifů a nákladů, jež rovněž vyšla v Hospodářkách (do iHNed ji, ani článek, z neznámých důvodů nepřevzali) a k dohledání je rovněž zde.

Nuže sečteno a podtrženo: pro řadu zákazníků, zejména méně volajících, je již dnes významně levnější používání mobilních telefonů. Telecom dosáhl svého cenového stropu asi ještě dříve, než byla zavedena konkurence v hlasové telefonii pevných linek.

Vydráždění domácí zákazníci mají ještě jakous takous možnost úniku na plán Home Mini s paušálem pouze 190Kč, ovšem za vlastní telefonování pak platí dvojnásobné poplatky. V ceně zdražení je sice obsažen kredit na volání, málo volající jej však pravděpodobně nevyužijí.

Firemní zákazníci, ačkoliv odebírají obsahově shodnou službu jako domácnosti, obdobnou možnost Mini (například na příchozí faxy) nemají vůbec. Telecom, jako jediný operátor z průzkumu, uplatňuje systém dvojích cen, diskriminující firmy na margo domácností. Svérázný výklad pojmu "deregulace". Buďto směřuji k trhu (bez státní kontroly podniku), anebo socialisticky dotuji (což je stejně jen demagogie přenášející zdražení na občany delší cestou), pak ale s přísnou kontrolou státu nad hospodařením.

Hlavní zjištění jsou pro různé případy tato:

Přijímám, ale nevolám

Z průzkumu trhu veškeré telefonie plyne, že nejlevnější možnost telefonování (pouze příjem hovorů) přijde měsíčně na cca. 120Kč, z čehož cca. 85Kč připadá na amortizaci mobilního telefonního přístroje. U poněkud zvláštní služby "Slyším Vás" lze měsíční náklady stlačit dokonce až ke 100Kč. Po podobném započtení všech nákladů vychází využívání nejlevnější služby Telecomu (uvedené Home Mini) pro domácnost na minimálně dvojnásobek, tj. 244Kč a na čtyřnásobek 493Kč pro firmy s Business Standard.

Z mobilu do Telecomu

Ze srovnání tarifů kupodivu plyne, že Telecom neposkytuje výrazně lepší ceny ani pro běžné volání do zahraničí. Jeho cenová výhodnost tedy významně spočívá již jen ve využívání své existující sítě, uvnitř které se nabízí lepší ceny pro spojení, než při volání mobilem do pozemní. Rozdíl se uplatní zejména u spojení místních a mimo špičku, nebo jejich současné kombinaci. Jako palcové pravidlo lze stanovit, že Telecom se cenově dorovnává až zhruba po 30 provolaných minutách v domácnosti a 70 minutách u firem.

Uvnitř jedné sítě

Se vzrůstajícím počtem mobilních stanic, ekonomickou i technickou stabilitou mobilních sítí, však začíná platit i obrácené pravidlo "výhodnosti uvnitř sítě". V rámci rodin, firem a firemních skupin se může vyplatit skupinový přechod na některého operátora. Pro málo volající jsou vhodné především tzv. kartové programy, tj. Paegas Twist, Oskar Oskarta a Eurotel Go. Lze-li uvnitř sítě Telecom v rámci nákladů Home Mini mluvit místně 32-64 minut (podle využití za/mimo špičky), pak s Oskartou lze za shodné peníze hovořit cca. 50 minut po celé ČR nezávisle na čase (paušál Home Mini za špičky kryje pouze 13 minut volání meziměsto!). Drahota Business Standard umožňuje namísto 60 minut Telecomem místně (za špičky) 130 minut po celé ČR (opět Oskarta) kdykoliv.

Složitější případy

Uživatelé, kteří provádí více volání do různých sítí a do zahraničí, si mohou vypočítat náklady pro jednotlivé varianty. Viz přiloženou tabulku, jež je na adrese zdroje dostupná ve formátu .XLS k volnému použití, včetně nákladového modelu výpočtu. Srovnáním variant pro individuální data lze zjistit nejvýhodnější služby, nebo kombinovat využití více služeb zároveň.

Jiná hlediska a pohledy

Přechodu na mobilní telefon může vadit vyšší technická náročnost obsluhy, neschopnost ovládání zejména staršími osobami. Dosud ne zcela jasná je i zdravotní nezávadnost mobilů. Výhodou naopak je přenositelnost, tj. možnost vzít telefon s sebou na cesty, sdílet jediný přístroj pro domácnost i chalupu, apod. Návyk na nošení může naopak nakonec vést k tomu, že namísto jednoho telefonu jich v domácnosti bude nakonec více a celkově se neušetří, avšak získá se větší spojitelnost. Hlavní ochrannou bariérou Telecomu proti migraci je nárazové vydání cca. 3000Kč za mobilní přístroj. Dobrým řešením může být zejména využití kombinované nabídky (např. mobil prodávaný s bankovními službami), anebo pořízení použitého přístroje v ceně okolo cca. 1000Kč. U telefonu z druhé ruky je třeba dát velký pozor, aby nebyl poškozen, jen provizorně opraven, na stav akumulátorů, cenu a dostupnost náhradních, aby nebyl zablokován operátorem coby dotovaný a nakonec pokud možno podporoval duální pásmo.

Výběr konkrétního mobilního operátora závisí na dalších osobních prioritách. Cenově jsou zhruba srovnatelní s tím, že pořadí cen od nejdražšího k nejlevnějšímu je Eurotel, Paegas, Oskar. Vyšší renomé prvních dvou operátorů je kompenzováno atraktivnějšími cenami třetího. Mobilní operátoři nabízejí plejádu dalších doprovodných služeb, z nichž nejužívanější jsou SMS zprávy. Konkrétní volba může být ovlivněna i dalšími možnostmi, jako jsou roaming (volání ze zahraniční mobilní sítě), datové, faxové, bankovní aj. služby. Protiváhou Telecomu je snadnější a kvalitnější využití telefonní linky pro faxování, kvalitnější a levnější (byť stále velmi drahé !) je i připojení na internet.

Jinou možností pro málo volající je změnit tarif na Home Mini a vyčkat nabídky konkurenčních operátorů po jejich vstupu na trh. Inhibice volby operátora u tohoto tarifu bude velmi pravděpodobně předmětem sporů, případná zpětná změna plánu podle ceníku Telecom stojí 52,50Kč. Telefonní linku lze rovněž nechat "zazimovat", tj. dočasně přerušit provoz (položka A.7231 za 110,- Kč měsíčně) a vyčkat věcí příštích.

Závěr

Pro subjekty volající spíše málo je již dnes cenově nejvýhodnější pořídit si některý kartový mobilní telefon a rezignovat na pevnou linku Telecomu. Mírně od toho odrazuje již pouze pořizovací cena mobilu (komu to vadí, ať jde do Carrefour, prodají tam mobil na splátky).

Pro firmy s větším telefonním provozem asi není zpod deštníku Telecomu zásadního úniku, mohou však zvážit počet využívaných linek a možnost zvláštních mobilních bran na svých pobočkových ústřednách, popřípadě se poptat u alternativních pozemních operátorů.

Dopad na akcionáře Telecomu je nejistý. Opustí jej sice především jeho příjmově nejméně výnosoví zákazníci, není ale jisté, zda je tato taktika pro Telecom výnosná. Telecom možná mohl být dobře ziskový i za předchozích cenových podmínek při rozumném řízení svých nákladů. Snižování počtu účastníků ovlivňuje synergický efekt sítě jako celku a potažmo může ovlivnit rozhodnutí o migraci i dalších uživatelů. Počet zákazníků ovlivňuje i tržní cenu firmy.

1) Plné zdroje původních článků analýzy

2) Tarifní a nákladová tabulka v .XLS

3) Odkazy na ceníky telefonních operátorů, atd... viz zde.

Autor je IT specialista

P.S.: Autorovi veselých historek z Českých textáren na Psu bych doporučil, aby svou energii raději napřel k napravení toho, že jsou české texty nyní tak drahé, ačkoliv firma má a měla mzdové náklady na tuzemské úrovni a zároveň maximální možnou velkovýrobu uplatnění textů, danou monopolem na všechny české ovečky. Potažmo se týká i velmi mnoha dalších "českých" ...áren.Další články tohoto autora:
Vojtěch Kment

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: