Středa 10.4.2002
Svátek má Darja

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Chlapec, kterému doktor často píchal uši

TÉMA: Islámský extremismus? Islám sám o sobě je extremistický dost!

ZAMYŠLENÍ: Švédský národní průšvih - a my

LETECTVÍ: Evektor dostal 20 milionu na certifikaci Harmony

RODINA A PŘÁTELÉ: Pracka v láhvi

PSÍ PŘÍHODY: Nejkrásnější dárek

CESTY: Bruselské -Plutonium-

POVÍDKA?: Exkurze

SAKRYŠ: Mýtus krabicového vína

PENÍZE: Ve vlastních řadách

PRAHA: Bude stále krásná?

POLITIKA: Mýty o euromýtech

ZE ŽIVOTA: Poplach

HUDEBNÍ RECENZE: Laťka proklatě vysoko

ZDRAVÍ: Zvracení kojenců
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura

10.4. PRAHA: Bude stále krásná?
Ondřej Turek

Monstrum v Podolí povolil stavební úřad Prahy 4

V klidné vilové čtvrti v Praze 4 - Podolí na rohu ulic Doudovy a Voráčovské roste pod rouškou přístavby původní rodinné vily z třicátých let monstrózní stavba v podobě stylizovaného antického chrámu. Stavebníkem je společnost Xena Praha s.r.o. a povolení k přestavbě, která brutálně narušuje klidný a vyvážený ráz okolí, vydal odbor stavební a dopravy Úřadu městské části Praha 4.

Nová stavba je mimořádně nevkusná a podle svědků z okolí na ní pokračují v posledních dnech práce velmi rychle. Původní podoba vily z třicátých let je již téměř zničena. Dům si "zahrál" také v televizním seriálu Nemocnici na kraji města jako vila doktora Sovy. Podle vedoucí stavebního odboru radnice v Praze 4 Marcely Pavlové běží vše podle stavebního povolení, které její odbor vydal 31. 1. 2002. "Diskutovali jsme o tomto případu a při územním řízení jsme byli na pochybách, ale rozhodující bylo kladné stanovisko památkářů," tvrdí Pavlová. V závazném stanovisku odbor památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy stavbu jednoznačně odsouhlasil.

Stanovisko, které zpracovávala referentka Ivana Navrátilová (tel: 02-24482905) a pod kterým je podepsána ředitelka odboru památkové péče Jiřina Knížková (tel: 02-24482096, 02-24224918), přitom paradoxně zmiňuje "mimořádnou architektonickou hodnotu" původní vily a v odůvodnění navíc doporučuje "realizaci prosklené přístavby provést ve výšce původní balustrády nad přízemím" (viz červená čára na dolním obrázku).

Budova se nachází podle územního plánu v čistě obytném území, přístavbu projektoval architekt René Rathan a podle přímých svědků byla při stavebním řízení změněna charakteristika nové prosklené přístavby z "obytné místnosti" na "rautovou halu". Obyvatelé z okolí "drakulova hnízda" v Doudově ulici č. 8/Voráčovské 10 jsou pobouřeni: "Nevíme, na koho se obrátit, ale rozhodně s tím chceme něco dělat," řekla na náš dotaz mladá žena z vedlejšího domu, která si nepřála být jmenovaná kvůli zachování dobrých vztahů s budoucími sousedy. "Chtěli jsme volat televizi Nova, ale stavbaři pokračují tak rychle, že než přijedou, bude vše již dávno zničené," dodala.

Redakce serveru Čtyřka.cz požádala o spolupráci odborný časopis Architekt, který se dlouhodobě věnuje kultivaci české architektury a jehož autory jsou nejuznávanější čeští architekti a urbanisté.

celý článek včetně fotodokumentace naleznete zde http://www.ctyrka.cz/20020405_doudova8_brutal.html


Další články tohoto autora:
Ondřej Turek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: