Sobota 13.4.2002
Svátek má Aleš

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 2.

ŠAMANOVO DOUPĚ: Sudeťáci nezklamali, Němci potěšili

ZDRAVÍ: Něco o gerontech

TIP: další kousek naší historie - Kutná Hora

POSTŘEH: Matěj

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK

POLITIKA: Kdo se bojí národních zájmů?

POLITIKA: Špidlovy přídavky na smutek

KULTURA: O.S.A. dokončila svůj úkol

RODINA A PŘÁTELÉ: Mužská ješitnost v nové podobě

SPOLEČNOST: Zachraňme jeden vymírající druh

PSÍ PŘÍHODY: Bart zaslouží vyfotografování před otevřenou skříní

AMERICKÉ LISTY: Letiště dnes

SVĚT: Chlouba Francie

HISTORIE: Trocha faktografe nikoho nezabije II: Češi a čeští Němci do roku 1939 (1.)
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Německo

13.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sudeťáci nezklamali, Němci potěšili
Jan Kovanic

Říká se, že současný křik proti vlastně "neexistujícímu sudetoněmeckému nebezpečí" rozpoutal hrubián Miloš Zeman. Ale dříve řvali - a desítky let řvali - na straně organizací odsunutých českých Němců různí němečtí a rakouští potentáti - nejvyšší z nich asi bavorský ministerský předseda Edmund Stoiber, kandidát na budoucího německého kancléře. To byly volby ještě v nedohlednu - následující text vyšel ve Psu už před třemi lety. Ale za tehdy napsaným si stojím i dnes - včetně "nekorektního" závěru:
[Současné poznámky dopsány v hranatých závorkách.]

Před víkendem jsem se ptal, jestli si "krajanská sdružení" (mínil jsem landsmanšaft) konečně uvědomí změněnou situaci. [Zmiňuji článek z 22.5.1999.] Jestli budou budováním nových německo-českých vztahů klást základní kámen evropské integrace, či zda nám chtějí hrozit zablokováním přijetí do Evropské unie, pokud nesplníme jejich "požadavky". Zda chtějí smíření nebo konfrontaci. Bé je správně.

Že prý když jsou v Kosovu Albánci vyháněni ze svých domovů, tak je to totéž, jako když byli nebozí Němci vyhnáni po válce ze své domoviny. (K této zrůdné tézi si přivedli i předsedu kosovské vlády v exilu Bujara Bukoshiha.) A když jsme v NATO a chceme do Evropy, tak to musíme uznat. Zorganizovat návrat vyhnanců do Sudet. A restituovat majetky. A odškodňovat. Byl jsem zvědav, zda se ozvou "požadavky". A ony byly vzneseny nároky. Bavorský ministerský předseda a šéf CSU Edmund Stoiber dokonce před 3000 nadšenými posluchači zvolal, že vojenské akce NATO proti Jugoslávii poprvé v dějinách dokazují, že právo na vlast si lze vynutit i vojenskou silou.

Ano, to víme. V roce 1938 to rodiče dnešních řvounů dokázali, pomohl jim k tomu Adolf Hitler. Pak Hitler prohrál a Češi se do své vlasti mohli vrátit a jít museli Němci. Teď nebudu polemizovat, kdo je a kdo není v právu. Jestli v Kosovu mají bydlet Albánci nebo Srbové. Až se pozvedne rouška nad hromadnými hroby v Kosovu, snad každý pochopí, že Albánci teď se Srby na jednom území žít nemohou. Pak snad každý pochopí i to, že ani Češi a Němci nemohli po té děsné válce žít spolu na jednom území. 360.000 obětí bylo na naši malou zemičku docela dost. Prakticky v každé rodině byl někdo vězněn či zastřelen , mučen či umučen. A protože jsme vyhráli válku my, museli jít Němci.

Nechci teď otvírat Pandořinu skříňku. Stoiberovo vystoupení je však natolik hnusné, podlé a nepřátelské, že tuto skříňku opět pootevírá. Tímto se šéf CSU řadí do jedné lajny s našimi komunisty, sládkovci, henleinovci a svými nacisty. Stoibere, fuj! Myslím si, že by se konečně mělo ozvat naše Ministerstvo zahraničních věcí a říci svoje fuj hodně hlasitě. [Ministerstvo zahraničních věcí se mezitím začalo konečně ozývat a za to patří Janu Kavanovi dík.] (Pokud čte Kavan jen zprávy ČTK, tak tam se to nedověděl. To by musel číst pondělní Hospodářské noviny, které už jsou také na internetu. Článek "Edmunt Stoiber se pokusil vydírat ČR" je tady). [Archiv Ihned je bohužel asi nepřístupný.]

Ve svém víkendovém článku jsem upozornil: "Jen na účastnících norimberského srazu záleží, jestli se pro nás stanou "krajany", či jestli zůstanou "sudeťáky". " Nezklamali. Zůstali sudeťáky. Nemusí se bát Ron Sydney z Ameriky, který mi napsal: "Mam tomu rozumet tak, ze krome byt urazen nazvem cizinec jsem hozen do stejneho pytle s temi co kdysi hajlovali, proti Ceskoslovensku bojovali a ani nikdy poradne cesky neumeli?" Jistě ne, Rone. Pak jsem dostal z Ameriky ještě dopis, který ukazuje, že Stoiber svým postojem u nás vlastně propaguje i Miloševiče: "Co je katastrofou.... kolik "domacich" Cechu dava parallelu sudetskemu reseni se situaci Kosova. Nefunguje to obousmerne. Po pravde receno....poradna spousta tech "bezobcanskych" Cechu v Americe po navratu obcanstvi by byla pro Cesko skupinou, jez ma dostatek odvahy pouzit politicky nekorektniho: Nemci...tahnete do hajzlu."

Naštěstí jsou i jiní Němci, než ti "sudetští", kterých se letos [1999] v Norimberku neshromáždilo 100.000, jak goebblsovsky tvrdili pořadatelé, ale tak asi 10.000. A bez pomoci bavorské vlády by to nebylo ani tolik. Žírné cecíky dotací spolkové vlády se po dlouhé době uzavřely. Sudeťáckým hodnostářům a jejich rozbujelé byrokracii jde o ekonomické přežití, jejich "sudetoněmecký kmen" s miliony členů je asi neuživí...

Ale! Nebyl jen starý Norimberk, byl i nový Berlín. V neděli tam byl zvolen za německého prezidenta Johannes Rau. Ve svém inauguračním projevu netvrdil, že chce být prezidentem všech Němců všade na světě. Pravil, že chce být prezidentem všech Němců v Německu, i těch, kteří tam žijí bez pasu. [Mínil tím Turky a podobné auslandery, z nichž se někteří v Německu i narodili...] Poděkoval občanům Polska, Česka i Maďarska, že svým postojem v roce 1989 přispěli k sjednocení Německa. Slíbil, že nám Německo hodlá být dobrým sousedem. Ostře se distancoval od všech prvků nacionalismu a separatismu.

Pane německý prezidente, máte moje sympatie.

Ale ne sympatie Edmunda Stoibera. Toho Rauova slova popudila jako příliš vstřícná k (špinavým) cizincům a celý jeho projev napadl jako "slabý".

Pane bavorský ministerský předsedo, jděte do hajzlu!

Psáno v Praze dne 25. května 1999
Ve Psu vyšlo poprvé den nato


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: