Čtvrtek 18.4.2002
Svátek má Valérie

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

ŠAMANOVO DOUPĚ: Geroj Zeman

SERIÁL: Příběh zapeklitého starce (3.)

ÚVAHA: Krtek gynekologem? A kdo jiný?

JÁRA CIMRMAN: Genius, který se neproslavil

TÉMA: Mladí čeští vědci v USA - realita, sny a budoucnost

TEMELÍN: Jak se dělá ekologistika

ŠUMAVA: Misi IUCN hrozí manipulace

ZAJÍMAVOST: Pákistánský inženýr v české jaderné elektrárně

ZDRAVÍ: Boj s nádory

BAJKÝDKY: Hnědá planeta

POSTŘEH: O křečkovi

MROŽOVINY: Paradox moralistů

STÁT: Fígle státní správy 2

POLITIKA: Pátá kolona versus Národní fronta nacionalismu

TÉMA: Blízký východ – laboratoř zítřejší reality (2.)
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě

18.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Geroj Zeman
Jan Kovanic

Premiér Miloš Zeman dosáhl v Rusku nesporného úspěchu: Česko je pérvyj v míre stát, kterému Rusko v dohledné době splatí všechny dluhy. Tedy ty, které uznalo a ty, které jsme po něm chtěli. Ale s tím úspěchem je to trochu jako v jednom starém jedovatém antifeministickém vtipu o tchýních. Vyvolává ve mě smíšené pocity.

Když se od nás stahovala ještě sovětská vojska, umístěná dočasně na našem území, dostali jsme "zaplaceno" za škody, které tito okupanti u nás napáchali, nemovitostmi, postavenými Sověty v našich vojenských úvalech - většinou bez stavebního povolení a často mimo jakékoli stavební a elektrotechnické předpisy. Tyto stavby jsme vylepšili tím, že jsme je nechali napospas počasí a našim domácím kutilům. Ale stálo to za to - byli jsme zbaveni nežádoucích internacionálních hostů.

Načež nastaly nové dodávky do Ruska, nové nesplácení a další dluhy. Jejich největší část smazal převod na společnost Falkon Capital. Dobrá zpráva je, že Falkoni nám už zaplatili 21 miliard korun. Špatná zpráva je, že původně šlo o 2,5 miliardy - ale dolarů. Nehodlám to kritizovat - ostatně kdo kdy ze současného Ruska vyrazil víc? Jenom mám z toho smíšené pocity.

Zůstalo ještě 1,1 miliardy dolarů, jejichž vypořádání Zeman v Rusku právě posvětil:

Za (až) 400 milionů dolarů dostaneme vojenskou techniku: Česká armáda se bude moci konečně přesunovat svými vlastními velkokapacitními dopravními letadly, dvěma An-70, a nebude muset trapně stopovat britské či americké spojence, nebo si kupovat letenku do stejných AN-70, ale v národních barvách Ukrajiny. To je nevýslovně dobrá zpráva - právě dopravní letadla naší armádě naléhavě scházejí a tímto nákupem splníme už dlouho mumlané požadavky NATO, které apeluje na náš zdravý rozum. Letectvo bude posíleno i dalšími sedmi bojovými vrtulníky Mi-24. Jedná se o velice kvalitní stroje. Mi-24 svou kvalitu dokazují dodnes v čečenském konfliktu...

Za 280 miliónů dolarů obdržíme 28 říčně-námořních lodí typu Valdaj. To je dobrá zpráva. Špatná zpráva je, že nemáme námořníky. Všichni se už plaví na německých a italských lodích, poté, co byla torpédem kupónové privatizace potopena někdejší Československá námořní plavba. Snad se něco schrastí, ale na obsazení všech našich nových lodí to nejspíš stačit nebude. Takže se některé obratem prodají (nejspíš se ztrátou) nebo pronajmou - zpátky ruským loďařům! Dluh bude splacen, lodě zůstanou Rusům a na Ministerstvu dopravy (a neviditelně i spojů) vznikne další odbor, kterého ten pronájem uživí...

Za 200 miliónů dolarů získáme jaderné palivo pro Dukovany. Zeman vystavil "atomovému dědkovi" Grégrovi ve výrobním závodě v ruském městě Elektrostal první fakturu na první palivový článek. Tak to je dobrá zpráva. Smíšené pocity jsou tu způsobeny jen vzpomínkou na gulag, jehož obyvatelé závod a město ve třicátých letech postavili.

Už letos dorazí "spotřební zboží" za 210 milionů dolarů.

A aby na to nebyly Dukovany a Temelín samy, dovezeme i ruskou elektřinu asi za dalších 200 milionů dolarů. Snad si stát nepodřezává svůj monopol, že kupuje elektrickou energii za dumpingovou cenu. Snad se bude jednat jen o elektřinu pro vykrývání špiček (?).

Za 40 milionů dolarů si budeme moci popřát vypuštění šesti českých družic typu Magion - lepší, než jeden kosmonaut. Nezpochybnitelně dobrá zpráva pro naše vědce a techniky. (Jenom se ještě neví kdy ty družice poletí.)

Podtrženo, sečteno, do roku 2006 bude vypořádáno celkem 1,330 miliardy dolarů. To je více, než dlužných 1,1 miliardy. Protože - ó divte se - Rusové splatí i 325 miliónů dolarů penalizačních úroků, o nichž se ještě na začátku současné státní návštěvy předpokládalo, že budou spláceny dalších dvacet let. Takže ještě zbývá vyřešit nějakých trapných sto miliónů dolarů, které by měly být zapraveny dodávkami zboží už příští rok.

Ačkoliv mám pocity smíšené, převládá ve mně přesvědčení, že naši vyjednávači jsou skuteční gerojové a že za svůj dluh jsme dostali nakonec to nejpotřebnější zboží.

Co mě v souvislosti s tímto fenomenálním úspěchem české diplomacie zaráží, je zprvu nulová, později pouze mírná odezva ve zpravodajství našich televizí! Krom vyrovnání starých dluhů se otevírá i nová spolupráce - teď, když Rusové začali platit. Ve vládním letadle se Zemanem se vezlo i sedmdesát podnikatelů. Podepsali se svými ruskými partnery na patnáct dohod a kontraktů, další rozjednali. Snad se informovanost o návštěvě našeho premiéra v Rusku teď zlepší poté, co si tam Miloš Zeman pustil opět hubu na špacír:

V rozhovoru pro list Izvestija se nejdříve pochválil, že byl první zahraniční politik, který podpořil "ruskou válku proti terorismu v Čečensku". (Tehdy - dle mě - neměl pravdu.) Pak však pokáral Rusy za to, že podporují palestinský terorismus: "Nechápu, proč podporujete takové palestinské organizace, jako je Hamás, Džihád a brigády mučedníků od Al-Aksá a další. Mám na mysli Jásira Arafata." S tímto Zemanovým gerojským výrokem souhlasím - ale poněkud smíšené pocity vyvolává, proč něco takového už dávno nepronesl i vůči Evropské unii, která dělá nemlich to samý - podporuje palestinský terorismus penězi i diplomaticky.

Jenom ještě doufám, že pokud se náš premiér sejde s běloruským pseudoprezidentem Lukašenkem, že mu také řekne něco podobně jadrného.

Nicméně a jakkoli - přes všechnu mou ironii - považuji Zemanovu spanilou jízdu Ruskem za úspěch - úspěch české diplomacie a sociálně demokratické vlády.

Jo, a ten hloupý antirezinový vtip zněl: "Víte, co to jsou smíšené pocity? Když se vaše stará tchýně zabije ve vašem novém automobilu."

Psáno v Praze dne 17. dubna 2002, dopsáno 16:00

Zdroj: Hospodářské noviny

K ruské válce proti terorismu v Čečně viz Šamanovu doupě z 3.1. 2002: Poskytněme trošku brutality i Čečně!


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: