Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 25.4.2002
  Výběr z vydání
 >VOLBY: Jak mají volit zahraniční Češi
 >KONTROLY: Ututlané kontroly a nezávislost NKÚ
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Hřích potratu a zločin odsunu
 >TÉMA: Drogy jsou jenom část sociálni patologie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Akční filmy ve světle reality
 >PSÍ PŘÍHODY: Zatracenej čokl, ten mi zase dal zabrat
 >POLITIKA: Pavouk byrokracie je matkou korupce
 >TÉMA: K dialogu Češi-Němci a taky Češi-Češi
 >NÁZOR: Francouzská lekce
 >ARMÁDA: Co se v mládí naučíš...
 >INFO: Ropák roku
 >Jsem optimista, říká Zackie Achmat
 >PENÍZE: Jak naletět podvodníkům
 >ZDRAVÍ: Co jsou demence?
 >VOJENSTVÍ: Španělská legie

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Jižní Afrika
 
25.4. Jsem optimista, říká Zackie Achmat
www.infoservis.net

achmat

Od svého příjezdu na festival Jeden svět kolem sebe vždy usměvavý a dobře naladěný Zackie Achmat šíří atmosféru pohody a dobré nálady. Je pak snadné zapomenout na to, že letošní nositel ceny Homo Homini je HIV pozitivní a na protest proti nedostupnosti léků pro nemocné AIDS je sám přestal užívat.

Vítejte v Praze. Jaký dojem na vás město udělalo?

Jsem zde poprvé. Odpoledne jsem se byl projít podél řeky. Město je krásné. Nemluvím o kráse architektury, ale o kráse, kterou vytváří lidé, ta je na Praze zvláštní.

Včera jste obdržel cenu Homo Homini. Co to pro vás znamená?

Zaprvé má velkou cenu pro aktivisty naší organizace Treatment Action Campaign v Jihoafrické republice, kteří pracují v těžkých podmínkách. Ocenění nám dokazuje, že se lidé o naši práci zajímají, což nám pomáhá. Zadruhé upozorňuje mezinárodní společenství na problém viru HIV a na problém nedostupnosti léčby. I kdyby to mělo zaujmout jen jednoho nebo dva lidi, je to velmi důležité. Navíc byla cena předána v rámci lidskoprávního filmového festivalu, což dokazuje, že je zde souvislost mezi HIV a problémy lidských práv, chudoby, etnické a národnostní nesnášenlivosti. Ze všech těchto důvodů je cena velice důležitá. Děkuji za ni!

Díky vaší kampani nařídil před čtyřmi měsíci nejvyšší soud jihoafrické vládě, aby umožnila dostupnost antiretrovirálního léku Nevirapinu, který zmenšuje riziko přenosu HIV z matky na dítě, v síti státních nemocnic. Jsou již dnes léky dostupné?

De jure určitě a mnoho matek ho již dnes užívá zdarma. Nyní se snažíme přesvědčit lékaře, aby lék po státu v případě potřeby skutečně požadovali. Každopádně jde o důležitý krok v boji s HIV. Zvláště pro ženy – v JAR není rovnost mezi mužem a ženou, a tím se zvětšuje riziko, že se ženy nakazí. Máme spoustu případů domácího násilí a znásilnění s důsledkem přenosu HIV. Ženy si většinou nemohou dovolit požadovat po mužích kondom. A ty, které zjistí svou nemoc, bývají často svými muži vyhozeny z domova. Takže bych všeobecnou dostupnost Nevirapinu nazval malým vítězstvím pro jihoafrické ženy.

Při předávání ceny Homo Homini jste prohlásil, že největší překážkou k úspěšnému boji s AIDS v JAR je přístup prezidenta Thabo Mbekiho a jeho administrativy. Myslíte si, že změna prezidenta a vlády by mohla situaci zlepšit?

Všechny opoziční strany tvrdí, že by uskutečnily to, co požadujeme. Já jim to nevěřím (smích). Je ale nepravděpodobné, že v horizontu deseti let se u nás změní vláda. Radikální změny tedy neočekáváme. V některých směrech je současná vláda dobrá. Přinesla lidem svobodu, můžeme ji kritizovat bez strachu z represí. Máme tu po dlouhé době svobodu a rovnoprávnost ras. V případě léčby HIV ale dnes dochází k největšímu porušování lidských práv v zemi, tady vláda fatálně selhala.

A není vyhýbavý přístup vlády ovlivněn jejími finančními možnostmi v léčbě AIDS?

JAR je nejbohatší africkou zemí. Máme tedy možnost léčit víc lidí než třeba Malawi nebo Angola. Takže omluva, že nemáme dost peněz, není na místě. Máme samozřejmě obrovské množství nemocných. Ale bez léčby tu zůstávají miliony sirotků, lidé musejí kvůli nemoci odcházet z práce, do sociální oblasti směřují ohromné částky z rozpočtu a tím vším trpí státní ekonomika. Takže cena za neléčení nemoci je nakonec mnohem vyšší. Naše vláda to musí pochopit. Jsem hrdý na to, že naše kampaň přinutila vládu dělat aspoň něco.

V říjnu 2000 jste demonstrativně přivezl kufr plný generických léků z Thajska do JAR. Váš čin přispěl k tomu, že byla posléze umožněna omezená distribuce těchto léků v zemi. Chystáte se v něčem podobném pokračovat?

Generické léky jsou mnohem levnější než léky od západních společností. Dovozem léků z Thajska jsem porušil zákon, životy jsou ale důležitější než zákony. Takže pokud se přístup vlády nezmění, budeme v tom pokračovat.

Věříte, že současný tlak světového veřejného mínění pomůže zlepšit přístup k léčbě nemocných ve světovém měřítku?

Tlak musí být ještě větší. A léčba s sebou přináší spoustu povinností. Je třeba vyškolit doktory, dohlížet na to, aby nemocní brali léky každý den atd… Náš program v oblasti Chayelitsa, kde se lidé léčí antiretroviry, dokazuje, že to není nemožné. Nemyslím si, že se to vyřeší v horizontu několika let, ale určitě k tomu jednou dojde. Jsem optimistou.

Jaký dojem na vás udělaly filmy, které jste dosud viděl?

Nejvíc na mě zatím zapůsobil film Čečenská ukolébavka, je to velice silný snímek.

V první polovině devadesátých let jste natočil několik filmů o homosexuálech. Chystáte se v natáčení pokračovat?

Určitě ano, ale nemám žádné konkrétní plány. Rozhodně to nebudu dělat z komerčních úmyslů. Člověk by měl natočit dokument tehdy, když má světu co říct.

Matěj Novák

Více o boji Zackie Achmata, AIDS v Africe a festivalu Jeden svět se dozvíte na stránkách Informačního servisu společnosti Člověk v tísni


Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: