Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 29.4.2002
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Muž v červených ponožkách
 >NÁSILÍ: Naučme se pohrdat násilníkem
 >ARMÁDA: Proč je obrana taková, jaká je
 >POLITIKA: Voliči byli šokováni
 >HISTORIE: Odsun Němců z německého pohledu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Záhada kolem lidské zhovadilosti
 >PSÍ PŘÍHODY: Otázka dalekohledného vidění
 >EKOLOGIE: Kdo dostal Ropáka
 >POLITIKA: A což dát si krále?
 >MÉDIA: Nejpitomějšího tvora na světě je nutné cenzurovat
 >ČTENÍ: Bajka o mravencích
 >KAMPELIČKY: Když dva dělají totéž...
 >ZDRAVÍ: Jak vyrobit laciný lék
 >POLITIKA: 169:0!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Slovo včas o nepoctivosti našich nepřátelů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
29.4. KAMPELIČKY: Když dva dělají totéž...
Jiří Wagner

Přednedávnem odsoudil soud v Ústí nad Labem tři místní Rómy k odnětí svobody za násilné vymáhání peněz od některých Rómů z ústecké Matiční ulice.
Oproti tomu v tutéž dobu Poslanecká sněmovna (a minulý týden i Senát) odměnila tisíce družstevních záložníků třísettisícovou odměnou za tentýž čin - násilné vymáhání peněz. Rozdíl je jen v tom, že vymahači z Matiční vydírali několik bezbranných Rómů, kteří se stali obětí lichvářů, zatímco kampeličkáři vydírali (pár měsíců před volbami!) naše zákonodárce za to, že se dobrovolně stali spoluúčastníky hry zvané "letadlo" - pod vidinou téměř pohádkových zisků.

V době, kdy úroky v solidních bankách dosahovaly s bídou tří procent, se tito hrabivci nechali obalamutit sliby osmnácti až dvacetiprocentních úroků v peněžních ústavech nazvaných podle někdejších družstevních záložen kampeličkami a jako jejich spoluvlastníci do nich nasypali i poslední peníze vytahané odkudsi ze štrozoků. V podstatě oni sami by mohli být postaveni před soud - úmyslně se zúčastnili hry pyramida a při té, jak je již dlouho známo, zůstávají zisky za nehty jen těm v hierarchii nejvýše postaveným.

Nelze vše svádět na špatný zákon - kampeličkáři nasypali svoje často statisícové úspory do vlastních podniků a když jim zbyly jen oči pro pláč, začali své ztráty vymáhat po Parlamentu, ačkoliv věděli, že jejich vklady jsou pojištěny jen do statisícové výše.

Nad tím, že lichváři z Matiční nejenže nedostanou svých pár tisíc zpátky, ale ještě jim hrozí soud, si jistě každý zamne ruce. To, že tisíce družstevníků okradly své spoluobčany o miliardy korun, zarazí dnes už jen málokoho. Ostatně, vlády a zákonodárci nás připravili už o tolik peněz, že nějaká ta miliarda se mezi tím ztratí jako kapka v moři.

Inu, když dva dělají totéž, nemusí to vždy být totéž - zejména, má-li ten druhý podporu socialistických poslanců a senátorů a jsou-li volby za dveřmi. Čtyři vymahače dluhů lze s čistým svědomím odsoudit. Nikdo si však nedovolí postavit před soud desetitisícový houfec potenciálních voličů - a tak raději odsoudí daňové poplatníky.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: