Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 1.5.2002
Svátek má Svátek práce
  Výběr z vydání
 >RODINA A PŘÁTELÉ: První máje, jaké bývaly
 >MROŽOVINY: Tři ze zákulisí Modré planety
 >POLITIKA: Le Pen a zákaz reklamy na cigarety
 >BYROKRACIE: Půlnoční bouře
 >CHTIP: Slavný Armstrongův výrok před odletem z Měsíce
 >ZAMYŠLENÍ: Závažné chyby v národnostní politice?
 >MÉDIA: Etika TV reportáží
 >NÁZOR: Proč nebudu volit
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Hranice Izrael
 >ARMÁDA: Oslava vstupu do NATO, jak dopadla?
 >BIG BEN: Norsko nás nespasí?
 >ZAMYŠLENÍ: Mnohojakost slova a pražský Golem v palestinské propagandě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsme bez těch mobilů mohli žít
 >PSÍ PŘÍHODY: Déšť jako nepodstatný faktor
 >JADERNÁ ENERGIE: EIA na radioaktivní odpady

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny  
 
1.5. MROŽOVINY: Tři ze zákulisí Modré planety
František Novotný

Natáčení seriálu BBC "Modrá planeta" si vyžádalo čtyř let intenzivní filmařské práce po mořích celého světa. K tomu bylo třeba vyhledat nejen zapálené lidi, ale i vhodné lodě. Mezi vybranými byli také Kit Rogers a Jessie Laneová, kteří pro potřeby seriálu přepluli 5x Alantik na 18m dvoustěžňové plachetnici "Siluran".

Kit Rogers byl dlouhé roky důstojníkem a pak kapitánem na 30m jachtě "Odyssey", která se zabývala výzkumem a filmováním velryb a delfínů. Na palubě této lodi se pak během jedné plavby za vorvani na Galapágy seznámil se svou přítelkyní Jessií Laneovou, jež byla tehdy zahraniční redaktorkou BBC.
Na palubě "Odyssey" vznikal seriál BBC "Great Natural Journeys" a zde dvojice potkala producenta Andyho Byatta, který se jim svěřil se svým snem - natočit dokument, který by novátorsky zdokumentoval život na vodní planetě, jíž poněkud protismyslně říkáme Země. Pro Kita a Jessii to byla šance si splnit zase svůj sen - mít vlastní loď speciálně upravenou pro výzkum a filmování podmořského světa.

Kontrakt od BBC jim umožnil si tento sen splnit. V červenci 1998 zakoupili ve Fort Lauderdale na Floridě jachtu "Siluran" z produkce loděnice Skookum a přes zimu 1998/99 ji v Anglii přestavěli. Dostala pomocný člun s přívěsným motorem, na lodní jeřábky na zádi byla zavěšena speciální manipulační plošina pro potápěče a zakoupen 5m výložník pro kamerové záběry "mimo" loď. Výbavu také obohatil vlečný stereohydrofon jako nejdůležitější prostředek k vyhledávání kytovců, pro které jsou zvukové signály základním dorozumívacím a navigačním prostředkem, a Kit také posílil elektrické zdroje, které jsou zase nutné pro plynulý provoz kamer. "Siluran" dostal 8kW generátor Kohler, 2 větrné elektrárny Aerogen 4 a solární panely o výkonu 50 kW. K radaru Raytheon a autopilotu Cetrek přibyl i výkonný sonar typu "fishfinder" pro sledování rybích aktivit pod kýlem.

S prvním filmařským týmem projektu "Modrá planeta" se měli Kit a Jessie setkat počátkem května 1999 na Bahamách. Kvůli problémům s motorem to stihli taktak, avšak kameraman Peter Scoones a jeho asistent Jo Ruxton mohli být spokojeni. Bahamská lavice se 6 až 9m hloubkou je vynikajícím místem pro pozorování delfínů a natáčení zde trvalo dva týdny. Některé záběry vznikly na Exuma Keys, což je jedno z půltuctu míst s nejčistší vodou na světě. Zde se natáčely podmořské jeskyně a kaverny.
Následovala přeplavba o délce 2700 nám. mil na Azory. Jedná se vlastně o nejvyšší (bývalé?) sopky Středoatlantického hřebenu, které prorážejí nad hladinu, a je to fantastické místo na filmování podmořského života. Pro "Modrou planetu" vyhledávala posádka nejvýstižnější tváře zdejšího ekosystému. Patřilo k nim i natočení souboje dvou vorvaních býků o samici.
Kameraman Rick Rosenthal byl tak nadšen, že řídící štáb rozhodl, aby se "Siluran" v létě 2000 na Azory znovu vrátil. Mezitím se natáčelo ve Středomoří u španělského pobřeží. Ačkoli se jedná o průmyslem zatížené vody se silným lodním provozem před Gibraltarem a rozvinutým rybolovem, je i zde bohatý podmořský život. "Siluran" zde pro "Modrou planetu" filmoval malé velryby kulohlavce (pokud jsem dobře přeložil pilot whale).
Práci na seriálu "Modrá planeta" už Kit Rogers dokončil sám, dalším pobytem na Azorech v létě 2000, kde mezitím kameraman Ted Gifford pořizoval záběry "obranných koulí", do nichž se stahují vířící rýbí hejna při útocích predátorů.

Od filmování pro seriál "Modrá planeta" uplynul více než rok a Jonah, syn Jessie a Kita, se již batolí. Oba jachtaři, potápěči a výzkumníci přiznávají, že práce na tomto epochálním díle jim zcela změnila život. A snad jej alespoň trošku změní i nám, kteří se na seriál jenom díváme. Mělo by nás být co nejvíc, neboť "Modrá planeta" je opravdu dílem zcela jedinečným.

Psáno v Praze 29. 4. 2002, data podle časopisu "Yachting World" Jan 2002

P. S. Jestli vás tento článek zláká k dívání, pak níže jsou zachyceni tři pomocníci, kteří BBC pomohli tento výjimečný projekt uskutečnit - Kit, Jessie a jejich "Siluran".
Další články tohoto autora:
František Novotný

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: