Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 6.5.2002
Svátek má Radoslav
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Mýtus Jalty
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >KRIMINALITA: Finta s probodenou pneumatikou už v ulicích Prahy
 >HISTORIE: Historikové proti znásilňování dějin
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výhody mobilního telefonu - pokračování
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s divným pánem
 >NÁZOR: Kočka, cenzura a já.
 >ÚVAHA: Staňme se státem USA!
 >SVĚT: Pomůže Evropě pád Israele?
 >EKONOMIKA: Euro - tvrdá měna?
 >ZE ŽIVOTA: Vyženěný svět
 >ZAMYŠLENÍ: Afghanistán jako -danajský dar-
 >V jihovýchodní Asii řeší otázku, kdo je vlastně terorista
 >ZDRAVÍ: Léky a kouření
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Voláme všechny Čechy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Drogy  
 
6.5. NÁZOR: Kočka, cenzura a já.
Miloš Kaplan

Původně jsem se chtěl vyjádřit k široce rozšířené hysterii okolo užívání marihuany, ale v tu chvíli jsem si uvědomil v celé své zrůdnosti působení recentně scháleného paragrafu 188a odst. 2b. I kdyby redakci napadlo že text není o ničem a alespoň odráží nezvyklou zkušenost, opublikuje jej pouze sebevrah. Dámy a pánové jsme zpět v totalitě, nic pozitivního nelze napsat, je to propagace, která je trestná. Tedy přece jen zkusím si nezadat s propagandou a aspoň ukázat, co mne přimělo marihuanu nezatratit.

Samozřejmě za stavu platnosti zmiňovaného zákona lze něco dělat, ke slovu mohou přijít postupy symbolizmu, surrealizmu atd. Na druhé straně MMM a jistě i jiné akce používají metodu "děláme si co chceme", ale vidíte, že se zde nikdo nezranil, neumřel, policie si poslechla zajímavou muziku a to je vše (alá Gándhí). Mne ale uráží stále se za něco schovávat, ač pracuji, mám rád, snažím se chápat a pomáhat.
Bylo by jistě naivní si myslet, že naše společnost je opravdu svobodná. Nemůže být, protože svoboda se učí, a učí se dlouho. V případě, že se snažíme o svobodu člověka (snad ano), má smysl uvažovat o tom co jí umocňuje a naopak. Rozhodně to není nově zavedená cenzura. Je to legalizace užívání drog? Trapně se musím odmlčet, protože by text byl plný nepochopitelných symbolizmů. Tedy co svobodě pomáhá? Rozhodně vzdělanost a diskuze. Mnozí jistě namítnou, proč diskutovat s někým kdo nechce chápat? Odpověď snadná: jednak lze blbce - i když vzácně - diskuzí redukovat (víra umírá poslední), a jednak z principů, které jsme přijali po revoluci za vlastní, vyplývá jejich právo zasahovat do všech činností (anekdoticky podáno by to mohlo fungovat takto: někomu se něco nelíbí, publikuje reakci, která je profesionály odsouzena jako irelevatní, onen si řekne "já Vám ukážu" a začne studovat danou problematiku ..., a zjistí , že to není tak jednoduché a že vlastně mají pravdu, blbec umřel a pohádky je konec).
A proč zde neustále spojuji svobodu s drogami? Nelze rozhodně dávat dohromady heroin s marihuanou, za první neoroduji. Ale zkuste na webu najít to, co tam dosud může být o užívání THC & psychedelik (samozřejmě lidé ovládající cizí jazyky mohou zůstat v klidu, světu jsme ještě nic nezakázali:). Uvidíte ... Cenzurou se totiž ruší diskuze, která je hnacím motorem svobody. Teď lze jen odsuzovat.
Uživatelům marihuany nikdo nedokázal, že jsou aspoň tak demoralizováni jako konzumenti alkoholu, tak závislí jako kuřáci tabákových cigaret, a proto ztěží pochopí proč mají nedůvěřovat kamarádům, stále sledovat zda se někdo nedívá, neví o Tom. Teď nelze ani říci: "Je mi dobře, protože ...". Uživatelé marihuhuany zde jsou minoritou. Jako taková sdílí problémy ostatních minorit. Rozdíl je jen ten, že teď už patří do skupiny extrémistů. Fašisté se o to zasloužili zavražděním desítek miliónů lidí, rasisté podporou fašistů (pozor bonmot), sekty a teroristé nevinými oběťmi. Opravdu nevím co hrozného jsme udělali, co by bylo opravdu dokázáno, nebylo hypotézou. Nemyslím si, že kriminalizace může pomoci, jen ztíží komunikaci, zvětší odcizení, je to snaha o vyhubení jedné minority odebráním svobody slova. Zkuste se zamyslet, čím si člověk více ublíží, zda marihuanou nebo příslušností ke skupině. Nedoporučuji nikomu aby užíval jakoukoli látku měnící vědomí. Pouze ve střízlivosti je člověk sám sebou.

Nakonec několik vět:
Holandsko je výjimečné nejenom cofeeshopy, ale hlavně značnou tolerancí, která umožňuje uznání dalších, pro nás exotických práv menšin.
Spojené státy Americké oproti Evropě disponují mnohem větší ekonomickou silou, která pramení z jednotvárnosti (etnika různá, ale Národ jeden). Evropa se hádá, učí se toleranci a spolupráci, buduje
EU. Chtějí se tyto dva světy sejít nebo se musí minout? Nebo je zlikvidují fundamentalizované minority?
Kočky sice vyvolávají alergie a zvracejí na koberce, ale čemu pomohlo jejich rituální upalování ve středověku lze težko odhadnout.
Středověk je stále starší.


Další články tohoto autora:
Miloš Kaplan

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: