Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 8.5.2002
Den osvobození od fašismu
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Bitva o konvoj PQ-16
 >NÁZOR: Drogy - problém politiků, nikoliv společnosti
 >TÉMA: Je jaderná energetika nebezpečná?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když jedou frajeři na červenou
 >PSÍ PŘÍHODY: Čolci jsou za horizontem zájmu
 >VOLBY: Ptal jsem se a divil
 >CHTIP: Převratné poznatky ze světa medicíny
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >INFO: Nemocnice v odlehlých oblastech Afghánistánu obdržely léky
 >NÁZOR: Demogracije po česku.
 >PROBLÉM: Takhle je nikdy nedohoníme, aneb jak dál s technickými normami…
 >K DISKUSI: Vždy připravení experti
 >ZDRAVÍ: Zduřelé žlázy
 >POLITIKA: Hysteričtí historikové
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Armáda, kterou nikdo pak nechtěl

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Izrael  
 
8.5. MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

Kral je nahy /zamysleni /

Jasir Arafat je konecne volny, slovy americkeho presidenta Bushe "Arafat ted konecne muze delat to v cem mu dosud Izrael branil a my verime, ze to udela /volne prelozeno/.
Bushova slova jsou o pranich jez maji byt otcem myslenky. Ve skutecnosti vysela ze sidla palestinskeho presidenta v Ramallahu politicka mrtvola . Slozita jednani s Brity a Americany o ukonceni jeho domaciho vezeni a konecne "vitezstvi" jsou jen cestou do politickeho duchodu. V soucasne dobe uz ani ten nejvetsi optimista neceka od stareho muze ciny , udalosti poslednich mesicu prokazaly nadevsi pochybnost ztratu vlivu na deni v palestinskem tabore. Dokumenty zajistene izraelskou tajnou sluzbou svedci proti nemu , pokud o nich nevedel , jak tvrdi on, dokazuji ztratu kontroly nad svymi lidmi v opacnem pripade jej usvedcuji z dvoji hry a diskvalifikuji jako partnera pro jednani.
Halasne projevy loajality maji jen zastrit roztristenost a absenci dlouhodobe koncepce o jednotnem veleni nemluve. Mladi vudcove jednotlivych frakci podnikaji akce nejen bez souhlasu ale bez jakekoliv konzultace s ostatnimi.Jedine co spojuje tento nesourody spolek je touha po nezavislem palestinskem statu.
Diskuse kdo prevede narod do nove budoucnosti nabyva na intenzite , stejne jako poznani, ze se vse musi vybojovat u jednaciho stolu a tam uz Arafat jednou zklamal. Je jen otazkou casu, kdy Izrael opet polozi na stul "Barakovu nabidku" /uzemi za mir/ . Vybojovat prijeti tohoto navrhu v palestinske spolecnosti uz ale pripadne jinemu , prosluly "muz s satkem" bude u toho delat jen "stafaz" pro vytvoreni dojmu legitimity.
Pred Simonem Peresem stoji pravdepodobne nejvetsi ukol jeho zivota a jeden z osudovych v novych dejinach zidovskeho naroda. Uhlazeny diplomat znaly taju slozitych jednani dokaze jako malokdo najit cestu prijatelnou pro obe strany , asi to nebude o velkem vitezstvi spise o prohre ktera bude obe strany bolet co nejmene.
O tom kdo zasedne proti nemu si zatim stebetaji jen vrabci na strese a konkretni jmeno by bylo jen spekulaci. Jedno je ale jiste, era Jasira Arafata pomalu konci , vsichni uz vidi, ze "kral je nahy" jen on sam v bujarych oslavach ukazuje sve nove saty.

diskoskalka@seznam.cz
Florida 06.05. 2002
Mirek Pesat


Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: