Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 16.5.2002
Svátek má Přemysl
  Výběr z vydání
 >AUSTRÁLIE: Tráva, co si myslí, že je strom.
 >POOHLÉDNUTÍ: Oficiální ksichty
 >ARMÁDA: Resort obrany - co bude dál? (2)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Koho nevolit
 >NÁZOR: O patové situaci v odprodeji obecních i podnikových bytů
 >ZAMYŠLENÍ: Oblíbené adresy tunelářů
 >MÉDIA: Zelený klacek ČT opět udeřil
 >ROZHOVOR: ODS vede boj proti národnímu zájmu České republiky
 >POSTŘEH: Pexeso
 >INFO: O jedné koupi
 >PODNIKÁNÍ: O finančních těžkostech
 >ROZHOVOR: Jak lze také bydlet
 >ZDRAVÍ: Střelná poranění obličeje
 >MROŽOVINY: Minidějiny ropy I
 >ARMÁDA: Resort obrany - co bude dál?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Austrálie  
 
16.5. AUSTRÁLIE: Tráva, co si myslí, že je strom.
George Švehla

Že jsme o minulých Vánocích měli v Klokánii největší a nejzuřivější požáry buše jaké zde kdy bílý muž pamatuje, to snad většina čtenářů ví. V mnoha místech a také v blízkém okolí, kde v Modrých horách žijeme, vyhořel buš tak dokonale, že zbyla jen popelem černá zem, zuhelnatělé kmeny stromů a křovin. Ne však na dlouho. Zdejší příroda je na požáry jaksi zařízená a nebo zvyklá. Už 2 týdny po požárech se v jednotvárné šedočerné barvě začínají zelenat první výhonky travin a keřů, aby za měsíc začínající zeleň zdobily první květy. Mnoho rostlin dokonce požár potřebuje aby se robustní semenná pouzdra žárem otevřela a tak se vysemenila. Jiným zase požár dá signál, že je vhodno vyrazit do květu. Tyto rostliny vykvetou JEN když projdou ohněm. Do této skupiny patří podivná rostlina o které bych vám dnes rád něco napsal, protože právě teď nádherně kvete.

Hovorově se jí zde říká "black boy", tedy černý kluk. Trochu spisovněji se jmenuje "Grass Tree" což je trávovitý strom a jejich různé odrůdy patří do čeledi Xanthorrhoeaceae. Většina jich roste v suché a chudé písčité půdě, na skalnatých horských hřebenech a útesech NSW, Viktorie a Tasmánie. Jen jeden druh miluje vlhké a bažinaté prostředí v údolích. Celá rostlina je jakýsi chumáč tuhých trávových stvolů, kolem 5 mm širokých a přes metr dlouhých. Konečně když si koupíte v českém květinářství kytku, tak jsou tyto zelené, tuhé stvoly často do kytky přidávány. Zdejším domorodcům sloužily k výrobě, či splétání jednoduchých rohoží. Na vrcholku rostliny vyráží nové stvoly a staré odumírají dole, jednoduše uschnou a tvoří jakousi hnědou zástěrku. Jev velice vzácný, protože při požáru tyto suché ale také i zelené stvoly shoří. Zbude jakýsi černý, ohořelý kmínek a nebo pahrbek. Z tohoto do týdne začnou na vrcholku rašit první zelené stvoly. Kmínek však zůstává černý, ohořený a proto se rostlině říká black boy. Roste VELICE pomalu, podle prostředí. Od 1 do 10 cm za 10 let. Takže dvoumetrový black boy může být několik set let starý. Kmen vlastně tvoří odumřelé trávové stvoly.

Asi 3 měsíce po požáru vyrazí ve středu vrcholku, nyní už zelení oplývající rostliny, lodyha květu. Není to lodyha ledajaká. Obvykle roste přímo vzhůru a doroste až pěti metrů a 4 cm v průměru. Od špičky dolů asi metr je obsypaná stovkami krémově zbarvených květů, které postupně rozkvétají od spodu. Kvítky jsou drobounké se šesti okvětními lístky a šesti vyčnívajícími tyčinkami s polštářkem pylu na konci každé z nich a jemně voní. Pastva pro včely a jiný hmyz. A ne jen pro ně. Časně po ránu jsou na květech jiskřivé krůpěje nektaru. Ten chodím mlsat i já. Je slaďoučký a voňavý, chutná znamenitě a jen škoda, že nejde virtuálně internetem poslat okoštovat. Takže chodím ráno s naším psem Ferdou po buši, rozhlédnu se jestli náhodou není někdo nablízku, ohnu si mocnou lodyhu květu black boye a tu pak důkladně olížu. Mám po snídani. Kdo říkal, že nektar je nápoj bohů? Já se mezi ně nepočítám a tuším že i od podřadného podboha mám zatraceně daleko. No ale na Olympu jsem nikdy nebyl, tak raději zpět k black boyům. Lodyhy květů jsou obvykle rovné, lehké a mají dřevitou strukturu. Domorodcům sloužily k výrobě kopí k lovu. Po odkvětu a vysemenění plodů se dají použít jako tyčky na zahradu třeba k rajčatům.

Takže až zase koupíte v českém květinářství kytku a v ní budou štíhlé, tuhé zelené stvoly jakési podivné trávy, tak budete vědět, že jsou pozdrav od klokanů z Austrálie. Tráva co si myslí že je strom.


Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: